Škoda Fabia RS končí, zabila ji absence manuální převodovky

Je to oficiální, další malé RS nebude. Ať Škoda říká cokoliv, za nezájmem o něj stojí hlavně DSG. Vysoká cena je i jeho přímým důsledkem.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Škoda Fabia RS končí, zabila ji absence manuální převodovky

10.9.2013 | Marek Bednář | 20 příspěvků

Škoda Fabia RS končí, zabila ji absence manuální převodovky

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Je to oficiální, další malé RS nebude. Ať Škoda říká cokoliv, za nezájmem o něj stojí hlavně DSG. Vysoká cena je i jeho přímým důsledkem.

Frank Welsch, šéf vývoje Škodovky, ve Frankfurtu uvedl, že s příští generací Fabie skončí verze RS. „Popravdě řečeno, lidem se RS líbí, ale nekupují ho. Jeho cena je totiž oproti standardní Fabii příliš vysoká,” komentuje situaci Welsch. „Vzhledové balíčky, jako např. Monte Carlo, nebo větší kola však na odbyt jdou. Soustřeďujeme se na prodávání aut, ne jen jejich ukazování, takže se budeme ubírat tímto směrem,” dodal.

Vysoká cena Fabie RS je faktem, má ale své důvody, které nelze svést jen na technické nezbytnosti sportovní verze. Při současné základní ceně RS, která činí bezmála 505 tisíc korun, je povinný dvouspojkový automat DSG obrovským luxusem. Sedmistupňové ústrojí stojí na příplatcích v jiných modelech 50 nebo i více tisíc Kč, to dělá v tomto případě okolo 10 procent z ceny vozu. A jak byste se tvářili na cenu Fabie RS, kdyby stála 450 tisíc? To by nabídku posouvalo do citelně jiných sfér.

Nejde navíc jen o cenu, ve třídě sportovních mini není automat zrovna žádaným zbožím. Tento má svou vlastní hlavu, nedopřeje vám plnou kontrolu nad vozem, což jsou věci, které dokonale odradí většinu zapálených řidičů. Petrolheadi všeho druhu do showroomu Škody vůbec kdy zabloudí, když jinde za menší peníze dostanou kapesní raketu s manuální převodovkou a třemi pedály.

Nesmyslnou cenu Fabie RS dnes podtrhuje sesterská Octavia III RS, která je o dost silnější, rychlejší, praktičtější a stojí v základu 620 tisíc korun. To oproti půlmilionu, který Škoda chce za Fabii RS, takový rozdíl není, zejména vezmeme-li v potaz, že větší RS není „rasista” a mezi zákazníky si nevybírá - převodovku si můžete zvolit dle vlastního gusta. Ostatně, třeba právě do Octavie RS je automat k mání za příplatek přesně 50 tisíc Kč, a to je starší a pomalejší šestitupňové ústrojí - připadala by vám nabídka vozu ještě tak zajímavá, kdyby začínala na 670 tisících? Zřejmě ne, a to je procentuelní rozdíl oproti případné diferenci u Fabie RS citelně menší...

Stěžovat si na nezájem zákazníků tak Škodovka může jak chce, pravdou však je, že si za něj může sama. Absence DSG ve Fabii RS snížila její cenu nejméně o 10%, což by její šance zvýšilo. Začali by se o ni také více zajímat ti, kteří k příjemnému svezení potřebují trojici pedálů. Za špatným odbytem zkrátka nestojí zákazníci, ale plánování Škodovky, které se zjevně netrefilo do jejich preferencí, popř. koncern VW, který ji jiné řešení nedovolil zvolit.

Oprostíme-li se od blížícího se konce éry nejmenšího eReSa, sluší se zopakovat, že Škoda Fabia jako taková dorazí podle očekávání příští rok. Welsch o nástupci řekl:„Velikost se příliš nezmění, vůz jen bude trochu širší a nižší a dostane úplně nový design. Zůstane kompaktním hatchbackem.” I to bylo ostatně očekáváno, existence Rapidu, zvláště pak Spaceback, mnoho prostoru k růstu Fabii nedává.

Oproti původním spekulacím nová Fabia nebude stát na upravené platformě MQB, kterou nyní používá VW Golf. „Fabia dostane nejnovější technologie pro úspornou jízdu, ale nebude stát na platformě MQB. Ta bude nyní upravena pro použití v autech velikosti Passatu a až poté pro auta velikosti Pola, což do příchodu příští Fabie rozhodně nestihneme,” upřesnil Welsch.

A mimochodem, doktor Welsch také řekl, že Fabii RS škodovka teoreticky ještě někdy v budoucnu postavit může, automobilka ale musí cítit silný zájem zákazníků. My jej cítíme i dnes, jen zkrátka ne o takové RS, které Škoda nabídla před pár lety. Udělejte prosím jednoduché, lehké, z podstaty levné a žádné zákazníky neodmítající RS a úspěch se dostaví. Ostatně, větší Octavia RS si podle informací Škody vede už měsíc po uvedení na trh velmi dobře, tak proč by nebylo možné její úspěch zopakovat o třídu níže? Nakonec stačí použít prakticky stejný recept...

Tip: Projděte si všechny novinky frankfurtského autosalonu 2013, , máme pro vás i galerii živých fotografiích přímo z Frankfurtu


Škoda Fabia RS končí, zabila ji absence manuální převodovky - 1 -   Skoda Faia II RS 2011 Test 01Škoda Fabia RS končí, zabila ji absence manuální převodovky - 2 -   Skoda Faia II RS 2011 Test 16Škoda Fabia RS končí, zabila ji absence manuální převodovky - 3 -   Skoda Faia II RS 2011 Test 17Škoda Fabia RS končí, zabila ji absence manuální převodovky - 4 -   Skoda Faia II RS 2011 Test 19Škoda Fabia RS končí, zabila ji absence manuální převodovky - 5 -   Skoda Faia II RS 2011 Test 20Škoda Fabia RS končí, zabila ji absence manuální převodovky - 6 -   Skoda Faia II RS 2011 Test 21Škoda Fabia RS končí, zabila ji absence manuální převodovky - 7 - Test Skoda Fabia RS 23Škoda Fabia RS končí, zabila ji absence manuální převodovky - 8 - Fabia_RS_29Škoda Fabia RS končí, zabila ji absence manuální převodovky - 9 - Fabia_RS_33
Právě DSG podle nás stojí za vysokou cenou Fabie RS, tím pádem i za jejím nevalným úspěchem - spojuje nárůst ceny s ignorací v tomto případě podstatné části klientely

Zdroj: Auto Express

Marek Bednář

Diskuze 20 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.