Řež dvou moderních německých superkombíků má překvapivého a překvapivě jasného vítěze

Jsou to auta snů svého druhu, z nichž jedno je široce respektovanou legendou a druhé novicem, který mu vlastně ani přímo nekonkuruje. Přesto je lepší prakticky ve všem, na co lze v případě dynamických srovnání pomyslet.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Řež dvou moderních německých superkombíků má překvapivého a překvapivě jasného vítěze

26.2.2023 | Petr Miler

Řež dvou moderních německých superkombíků má překvapivého a překvapivě jasného vítěze

/

Foto: BMW

Jsou to auta snů svého druhu, z nichž jedno je široce respektovanou legendou a druhé novicem, který mu vlastně ani přímo nekonkuruje. Přesto je lepší prakticky ve všem, na co lze v případě dynamických srovnání pomyslet.

Když půjdete po ulici a položíte náhodným kolemjdoucím otázku: „Co si představíte, když se řekne německý superkombík?” asi 9 z 10 lidí vám odpoví - pokud vám tedy vůbec něco odpoví -: „Audi RS6 Avant.” Bylo to Audi, které s ostrými kombíky začalo, a byť na začátku jeho cesty nebyla RS6, postupem času se z několika nabídek na tomto poli vykrystalizovala jako jakýsi průmyslový standard právě er-es-šestka.

Má to svou logiku. Je dostatečně velká a komfortní na to, aby z praktického hlediska posloužila všemu, co vás může napadnout, současně je ale díky motorům V8 a spoustě další vychytané techniky dostatečně silná a dynamická na to, abyste s ní pokořili v podstatě cokoli krom smetánky supersportů. Lze zajít dál? Jistě lze, Audi si ale na tomto poli udělalo takové jméno, že Mercedes-AMG E63 Kombi žije jen v jeho stínu a BMW pro změnu - po dvou ne zrovna úspěšných pokusech - na M5 Touring zanevřelo zcela.

Právě mnichovská značka má ale v tomto směru v rukávu nového žolíka, který vlastně RS6 ani přímo nekonkuruje. Jde o model M3 Touring generace G81, tedy první pravověrné kombi postavené na bázi legendární M3, které si můžete koupit. Je to auto o třídu menší, pod kapotou má „jen” motor 3,0 R6 bitrubo s 510 koňmi, zatímco RS6 disponuje osmiválcem 4,0 s 600 koňmi. Pohon všech kol a osmistupňový automat s hydrodynamickým měničem je vlastní oběma vozům, pak je tu ale ještě jeden podstatný rozdíl - 1 865 vs. 2 075 kg. Obojí je moc, je to něco jako blbý a blbější na váze, nic to ale nemění na tom, že BMW s sebou táhne o 210 kg balastu míň. A to má až překvapivě dalekosáhlé dopady.

Názorně ukázat se to rozhodli lidé z britského Carwow, kteří proti sobě RS6 a M3 Touring postavili na letišti v počasí, které odhaluje i efektivitu systémů pohonu všech kol. Mělo to být jasné sólo pro citelně dražší quattro, ale ouha, stal se z toho pravý opak. Ikonické Audi nejenže nepotvrdilo pozici „toho německého kombíku”, v podstatě dostalo napráskáno úplně ve všem, v čem napráskáno dostat mohlo.

Při akceleraci z místa to bylo hodně vyrovnané a záleželo na prvních metrech startu, jak to které klání dopadlo, nakonec ale M3 Touring zvítězilo v poměru 4:2. RS6 chvíli tahalo za delší kus provazu při pružném startu v nejkomfortnějším nastavení motoru a převodovky, jakmile ale nastavení šla směrem nahoru, znovu jasně vítězil Touring nad Avantem. A v brzdění opét vládl lehčí, navíc karbon-keramickými brzdami vybavený bavorák.

Kdo by to byl řekl? Relativně vyrovnané klání se dalo čekat, toto je ale překvapivé a překvapivě jasné vítězství pro menší a levnější BMW.


Řež dvou moderních německých superkombíků má překvapivého a překvapivě jasného vítěze - 1 - BMW M3 Touring G82 Autobahn 2023 01Řež dvou moderních německých superkombíků má překvapivého a překvapivě jasného vítěze - 2 - BMW M3 Touring G82 Autobahn 2023 02Řež dvou moderních německých superkombíků má překvapivého a překvapivě jasného vítěze - 3 - BMW M3 Touring G82 Autobahn 2023 03
Historicky první ostrý kombík řady 3, který BMW stvořilo, je z hlediska image ničím... Foto: BMW

Řež dvou moderních německých superkombíků má překvapivého a překvapivě jasného vítěze - 4 - Audi RS6 Avant vs Lamborghini Urus 2021 drag 01Řež dvou moderních německých superkombíků má překvapivého a překvapivě jasného vítěze - 5 - Audi RS6 Avant vs Lamborghini Urus 2021 drag 02Řež dvou moderních německých superkombíků má překvapivého a překvapivě jasného vítěze - 6 - Audi RS6 Avant vs Lamborghini Urus 2021 drag 03
...vedle Audi RS6 Avant. V dynamickém srovnání těchto strojů přesto jasně vládne BMW. Foto: Audi

Zdroj: Carwow@Youtube

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše