Rychlé rodinné auto lze mít nové i za půl ceny špičkového Audi s obřím motorem V8

A nejenže je srovnatelně rychlé, je dokonce rychlejší, přičemž praktické povinnosti dokáže zastat s velkou grácií. Akorát opravdu velkou rodinu do něj nenacpete.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Rychlé rodinné auto lze mít nové i za půl ceny špičkového Audi s obřím motorem V8

24.8.2021 | Petr Miler

Rychlé rodinné auto lze mít nové i za půl ceny špičkového Audi s obřím motorem V8

/

Foto: Audi

A nejenže je srovnatelně rychlé, je dokonce rychlejší, přičemž praktické povinnosti dokáže zastat s velkou grácií. Akorát opravdu velkou rodinu do něj nenacpete.

Pokud jste překlenuli svá mladá a svobodná léta, kdy vaším automobilovým snem bylo nejspíše nějaké sportovní kupé či kabriolet, ale pro auta jste hoře nepřestali, teď pravděpodobně koukáte po něčem, co spojí řidičskou atraktivitu dohromady s praktičností. Takových aut existuje nespočet, naprostou většinu ale spojuje jedno - jsou velmi drahá.

Je celkem jedno, jestli se podíváte na eSková či eRSeková Audi, BMW M obou typů, Mercedesy AMG nižších i vyšších řad nebo ještě cokoli jiného, má-li jít o opravdu rychlý vůz, za méně než 2 miliony to nepůjde. A to je přes respekt k naprosté většině těchto vozů spousta peněz, které pochopitelně většina lidí nemá. Jedna alternativa ale existuje a byť levná není, o hodně levnější je.

Jde o VW Golf R, který se prodává jak jako pětidvéřový hatchback, tak jako kombík. S cenou od 1 201 900 Kč se i jeho cena posunula vysoko, ale v době, kdy základní Škoda Kodiaq stojí 800 tisíc a obyčejnou Octavii v jiné než nezajímavé specifikaci nekoupíte pod 650 tisíc korun, jsou to pořád snesitelné peníze. Někteří mají tendenci tento vůz podceňovat, on je ale velmi, velmi schopný. A přitom praktický i zcela každodenně využitelný.

O tom druhém snad není třeba pochybovat, je to skutečně komfortně laděné auto, které kór jako kombík dokáže být mimořádně praktické. Jak je ale rychlé? To se rozhodl na srovnání s jedním mnohem dražších (a to i provozně...) praktických bijců demonstrovat Mat Watson z Carwow, když právě nové R poslal do souboje s Audi SQ7.

Jsou to zdánlivě nerovní soupeři, však SQ7 má dnes dvakrát větší (už jen benzinový) motor 4,0 V8, který generuje až 507 koní a 770 Nm, vedle toho působí Golf R s motorem 2,0 R4, 320 koňmi a 420 Nm jako tintítko. Jenže je také o nějakých 700 kg lehčí a ve výsledku prostě efektivnější. A to tak moc, že SQ7 nejen vyrovná, ale dokonce překoná. Audi přitom stojí od 2 684 900 Kč, je tedy více jak dvakrát dražší.

Je pozoruhodné, jak Golf R dokáže být efektivní, a to v jiných sprintech zvládl čtvrtmíli i o několik desetin rychleji. Jasně, pokud potřebujete auto pro 7 nebo opravdu komfortní vůz, SQ7 nabídne věci, které Golf R neumí. Ale jako praktický, rychlý vůz pro každý den představuje „GR” stále nepřekonatelnou nabídku, však se na to podívejte sami...


Rychlé rodinné auto lze mít nové i za půl ceny špičkového Audi s obřím motorem V8 - 1 - Audi SQ7 TFSI vs VW Golf R 8 drag 01Rychlé rodinné auto lze mít nové i za půl ceny špičkového Audi s obřím motorem V8 - 2 - Audi SQ7 TFSI vs VW Golf R 8 drag 02Rychlé rodinné auto lze mít nové i za půl ceny špičkového Audi s obřím motorem V8 - 3 - Audi SQ7 TFSI vs VW Golf R 8 drag 03
Drahé Audi SQ7 vypadá vedle Golfu R jako auto z jiného světa, ve skutečnosti si ale ve využitelnosti mnoho nezadají. Foto: Audi

Rychlé rodinné auto lze mít nové i za půl ceny špičkového Audi s obřím motorem V8 - 4 - VW Golf R 2021 vs BMW M135i vs Mercedes-AMG A35 drag 01Rychlé rodinné auto lze mít nové i za půl ceny špičkového Audi s obřím motorem V8 - 5 - VW Golf R 2021 vs BMW M135i vs Mercedes-AMG A35 drag 02Rychlé rodinné auto lze mít nové i za půl ceny špičkového Audi s obřím motorem V8 - 6 - VW Golf R 2021 vs BMW M135i vs Mercedes-AMG A35 drag 03
A v případě dynamiky dokáže být Golf dokonce rychlejší. Foto: Volkswagen

Zdroj: Carwow@Youtube

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše