Po léta nejrychlejší obytné auto světa je na prodej, je to hotel na kolech jedoucí až 183 km/h

V osobním autě není 180 km/h nic až tak mimořádného, tolik dnes jede i litrová Škoda Fabia. Ale hotel na kolech pohybující se touto rychlostí? To už neobvyklé je. Chinook Concourse s motorem firmy Banks Power ale přesně takto rychle jet umí a je k mání opět v obytné úpravě.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Po léta nejrychlejší obytné auto světa je na prodej, je to hotel na kolech jedoucí až 183 km/h

16.12.2021 | Petr Prokopec

Po léta nejrychlejší obytné auto světa je na prodej, je to hotel na kolech jedoucí až 183 km/h

/

Foto: Chinook RV

V osobním autě není 180 km/h nic až tak mimořádného, tolik dnes jede i litrová Škoda Fabia. Ale hotel na kolech pohybující se touto rychlostí? To už neobvyklé je. Chinook Concourse s motorem firmy Banks Power ale přesně takto rychle jet umí a je k mání opět v obytné úpravě.

Obytné vozy nikdo nepovažuje za trhače asfaltu. Dáno je to jejich hmotností, těžištěm i ne zrovna optimální aerodynamikou. A také účelem, však nelze příliš počítat s tím, že kdybyste začali „řezat“ zatáčky, obsah domu by zůstal v šuplíkách a přihrádkách. Není tedy překvapivé, že majitelé plynový pedál spíše jen lechtají a blíže k podlaze jej přitlačí leda ve chvílích, kdy je před nimi rovná dálnice. Ovšem ani v takové chvíli nevyvinou podstatně vyšší tempo, než jakého dosahují třeba řidiči kamionů.

O to zajímavější příležitost aktuálně vyvstala pro klientelu, která se nechce omezovat ani za volantem obytných aut. Do prodeje totiž zamířil speciálně upravený model Concourse firmy Chinook RV z roku 1998, který byl stejně jako další motorhomy americké značky z té doby postaven na základech Fordu F-350. Tato dodávka přitom mohla být osazena celou řadou motorů, z nichž tím nejmenším byl 4,2litrový šestiválec. V případě konverze na pojízdný domov ovšem byl nejčastěji volen 6,8litrový desetiválec Triton.

Navzdory enormnímu objemu jste sice nemohli počítat se závratným výkonem, ovšem ani 269 koní a zejména 558 Nm točivého momentu nejsou vyloženě špatnými hodnotami. Zvláště když se bavíme o voze vyrobeném před třiadvaceti lety. Divit bychom se tak neměli sprintu na stovku za rovných 10 sekund. S tímto zrychlením byl nicméně spojen výchozí vůz, v případě obytné verze došlo v důsledku zvýšené hmotnosti k lehčímu zhoršení dynamiky.

To se nicméně netýká kousku aktuálně nabízeného na eBay, který je velmi výjimečný. Firma Chinook RV, jejíž kořeny sahají až do roku 1938, se totiž rozhodla oslavit své 60. výročí opravdu výjimečným krokem. Model Concourse vyvezla na solné pláně v Bonneville, kde se rozhodla pokořit rychlostní rekord pro obytné vozy. Ten od roku 1970 držela společnost Ramona Motor Coach, jejíž obytný vůz poháněný motorem z Oldsmobilu Toronado dosáhl maximálky 97,613 mil v hodině (157,06 km/h).

Než ovšem došlo na samotný pokus, kdy za volant usedl Dan Lukehart, musel Chinook Councourse projít určitými modifikacemi. Ze zadní části bylo vystěhováno vybavení a desetiválcový motor prošel laděním u firmy Banks Power, která se dodnes tímto výkonem chlubí ve svých tiskových materiálech. Pohonné jednotce dodala vyšší výkon i točivý moment, na jaké hodnoty 6,8litrový agregát vyšponovala, ale nikdy nezveřejnila.

Nicméně na solných pláních vůz dosáhl rychlosti 99,776 mph (160,54 km/h). Lukehart si nicméně postěžoval, že by dokázal jet ještě rychleji, ovšem řídicí jednotku desetiválce Triton nešlo v daný moment uzpůsobit dané nadmořské výšce. Vůz tak spaloval mnohem bohatší směs, než bylo zapotřebí. Když pak následně došlo k dalšímu ladění, Lukehart se rozjel dokonce až na 114 mil v hodině (183,4 km/h).

Od té doby se vůz vrátil svým vybavením do svého původního stavu, za zády řidiče tedy aktuálně nalezneme veškerou výbavu, kterou k pobytu mimo civilizaci potřebujete. Kromě toho byl Chinook rovněž pravidelně servisován. Najeto pak má 73 tisíc mil (117 457 km), což vlastně není až tak závratné číslo. I proto prozatímní nabídka ve výši 30 000 USD (673 tisíc Kč) neodpovídá ani minimální požadované ceně. Pokud ovšem máte volných 40 000 USD (897 tisíc Kč), můžete si vůz odvést ihned a nečekat do 22. prosince, kdy aukce končí.


Po léta nejrychlejší obytné auto světa je na prodej, je to hotel na kolech jedoucí až 183 km/h - 1 - Chinook Concourse 1998 ilustracni foto 01Po léta nejrychlejší obytné auto světa je na prodej, je to hotel na kolech jedoucí až 183 km/h - 2 - Chinook Concourse 1998 ilustracni foto 02
Obytný vůz Chinook Concourse upravený firmou Banks Power dosáhl v roce 1998 na solných pláních v Bonneville rychlosti 160,54 km/h. Byl z toho rekord pro danou kategorii, který se povedlo znovu překonat až o osm let později. Rekordní exemplář byl v mezičase vrácen výbavou do své obytné podoby a momentálně je na prodej. Foto: Banks Power

Zdroj: eBay

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše