Svět se diví přetvářce nové generace ikony off-roadů, její sloupek je kompletně falešný

Tohle auto bylo po dekády symbolem racionální jednoduchosti, teď zkouší okouzlit i designovými kudrlinkami bez uvěřitelného praktického významu. Hloupý stylistický prvek jen brání výhledu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Svět se diví přetvářce nové generace ikony off-roadů, její sloupek je kompletně falešný

12.9.2019 | Mirek Mazal

Svět se diví přetvářce nové generace ikony off-roadů, její sloupek je kompletně falešný

/

Tohle auto bylo po dekády symbolem racionální jednoduchosti, teď zkouší okouzlit i designovými kudrlinkami bez uvěřitelného praktického významu. Hloupý stylistický prvek jen brání výhledu.

Land Rover konečně vypustil do světa novou generaci Defenderu. Nepopulární ukončení výroby slavného předchůdce je definitivně minulostí, ovšem nové provedení budí rozpaky. Některé prvky ztratily ráz jednoduchosti a funkčnosti, neokoukaný design rovných ploch rozbilo několik pochybných prvků.

Odhalený Defender série L663 používá hliníkovou platformu místo ocelové karoserie na žebřinového rámu a přibylo nezávislé zavěšení všech kol s možností doplatit za vzduchové pružení. Prodejci budou zákazníků nabízet třídveřové a pětidveřové varianty karoserie. Další důležitou zmínkou je možnost osadit přední část kabiny trojicí sedadel.

Pod přední kapotu bude možné mít základní dvoulitrový diesel, dále je k mání benzínový čtyřválec či vrcholný mild-hybridní šestiválec s řadovým uspořádáním. V duchu doby se navýšily metry elektrických drátů obsluhujících na Defender nezvyklé množství asistenčních systémů, ale to bylo nevyhnutelné.

Cena Land Roveru Defender 90 začíná na sumě 1,3 milionu Kč, katalogové informace je ale potřeba doplnit dojmy z premiéry ve Frankfurtu. A ty nejsou jen pozitivní. Osobní pohled zaujme mnohé z výše zmíněného - dvě sedadla vedle řidiče, vzduchové měchy podvozku či výplň motorového prostoru, do očí ale praští i plastový čtverec u zadních sedadel.

Auto jako celek subjektivně vypadá dobře pouze v pětidveřové verzi zproštěné designového prvku zvaného „floating pillar“. V překladu plovoucí sloupek totiž u menší třídveřové varianty zakrývá výhled zadním cestujícím a vytváří slepý úhel při pohledu řidiče šikmo vzad. Žádný sloupek to ale ve skutečnosti není, je to „nic”, jen estetická hloupost. Jeho přítomnosti se divíme a nejsme zdaleka sami.

Kus plastu připevněný čtyřmi šrouby uprostřed zadního prosklení skutečně nemá žádný praktický význam, je ale doménou pouze menšího typu Defender 90. Větší 110 s pěti dveřmi má obdobný prvek reálně zabudovaný do třetího sloupku tak, že ani umělohmotný překryv ničemu vyloženě nevadí.

Šéfdesignér Land Rover Gerry McGovern podivné zakrytí jinak skleněné plochy obhajuje, prý je to součást designového rukopisu novinky. Falešný sloupek je dle Land Roveru předurčen jako základ montáže exteriérových doplňků. Na překážející panel je možné připevnit například stavitelný střešní žebřík - u Defenderu 110 s reálným sloupkem budiž, u „devadesátky” podle nás bylo možné totéž vyřešit elegantněji, ten falešný sloupek tam prostě nemusel. Nakonec podle nás ani nevypadá moc dobře, co myslíte?


Svět se diví přetvářce nové generace ikony off-roadů, její sloupek je kompletně falešný - 1 - Land Rover Defender 2020 falesny sloupek 01Svět se diví přetvářce nové generace ikony off-roadů, její sloupek je kompletně falešný - 2 - Land Rover Defender 2020 falesny sloupek 02Svět se diví přetvářce nové generace ikony off-roadů, její sloupek je kompletně falešný - 3 - Land Rover Defender 2020 falesny sloupek 03Svět se diví přetvářce nové generace ikony off-roadů, její sloupek je kompletně falešný - 4 - Land Rover Defender 2020 falesny sloupek 04Svět se diví přetvářce nové generace ikony off-roadů, její sloupek je kompletně falešný - 5 - Land Rover Defender 2020 falesny sloupek 05Svět se diví přetvářce nové generace ikony off-roadů, její sloupek je kompletně falešný - 6 - Land Rover Defender 2020 falesny sloupek 06Svět se diví přetvářce nové generace ikony off-roadů, její sloupek je kompletně falešný - 7 - Land Rover Defender 2020 falesny sloupek 07Svět se diví přetvářce nové generace ikony off-roadů, její sloupek je kompletně falešný - 8 - Land Rover Defender 2020 falesny sloupek 08Svět se diví přetvářce nové generace ikony off-roadů, její sloupek je kompletně falešný - 9 - Land Rover Defender 2020 falesny sloupek 09
Land Rover 90 má falešný plastový sloupek, který překáží ve výhledu a na autě beztak působí nepřirozeně

Svět se diví přetvářce nové generace ikony off-roadů, její sloupek je kompletně falešný - 10 - Land Rover Defender 2020 falesny sloupek 10Svět se diví přetvářce nové generace ikony off-roadů, její sloupek je kompletně falešný - 11 - Land Rover Defender 2020 falesny sloupek 11Svět se diví přetvářce nové generace ikony off-roadů, její sloupek je kompletně falešný - 12 - Land Rover Defender 2020 falesny sloupek 12Svět se diví přetvářce nové generace ikony off-roadů, její sloupek je kompletně falešný - 13 - Land Rover Defender 2020 falesny sloupek 13Svět se diví přetvářce nové generace ikony off-roadů, její sloupek je kompletně falešný - 14 - Land Rover Defender 2020 falesny sloupek 14Svět se diví přetvářce nové generace ikony off-roadů, její sloupek je kompletně falešný - 15 - Land Rover Defender 2020 falesny sloupek 15Svět se diví přetvářce nové generace ikony off-roadů, její sloupek je kompletně falešný - 16 - Land Rover Defender 2020 falesny sloupek 16
Větší typ 110 má podobné řešení integrované do skutečného třetího sloupku, tady takový prvek nevadí

Zdroj: Jalopnik

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše