Takhle udělají Kazaši Rolls-Royce z kde čeho, zepředu je jako pravý

Není nové, že si na východě potrpí na symboly luxusu, i kdyby neměly být pravé. „Alternativní továrna Rollsu” v Kazachstánu ale přece jen překvapí.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Takhle udělají Kazaši Rolls-Royce z kde čeho, zepředu je jako pravý

22.5.2016 | Petr Miler | 8 příspěvků

Takhle udělají Kazaši Rolls-Royce z kde čeho, zepředu je jako pravý

/

Není nové, že si na východě potrpí na symboly luxusu, i kdyby neměly být pravé. „Alternativní továrna Rollsu” v Kazachstánu ale přece jen překvapí.

Nikoho by nemělo urážet, když si někdo poctivou prací vydělá spoustu peněz a koupí si za ně spoustu pěkných věcí. Hezký dům, hezké auto, hezké oblečení... Ostatní by to měli vzít jako fakt, měli by přijmout, že Bill Gates prostě nemůže být každý a sami žít v souladu s tím, co odpovídá jejich možnostem. A nebo preferencím, pochopitelně - ne každý člověk chce své schopnosti nutně přetvořit v peníze či jiné materiální statky a uspokojení nachází v něčem jiném. Tak by to být mělo, jenže svět tak jednoduchý není.

Troufneme si říci, že tímto způsobem smýšlí spíše menšina lidí a teď si tím nechceme dobírat žádnou konkrétní skupinu. Jsou tu i bohatí lidé, kteří si příliš pěkných věcí nekupují, protože z různých důvodů nechtějí dávat své bohatství na odiv. Jsou tu méně majetní, kteří mají všechny úspěšné za zloděje a budou jim škodit pokaždé, kdy jen trochu budou moci. A pak jsou tu tací, kteří mají na něco, chtěli by ale mít více. Jenže jsou si vědomi toho, že vydělat si na to s jejich možnostmi prostě není možné, a tak se alespoň rádi tváří, že jsou něčím více, než čím ve skutečnosti jsou.

Takových jedinců jistě najde dost kdekoli na světě, Českou republiku nevyjímaje, není ale pochyb o tom, že jich ve společnosti existuje tím více, čím dále na východ se vzdalujeme od našich hranic. Proč tomu tak je, by vydalo na knihu, pro dnešek se ale smíříme s konstatováním, že se to projevuje i ve světě aut.

Ne snad, že by u nás neexistovali lidé, co staví různé repliky, o těch nejbizarnějších případech ale dozvídáme z východnějších destinací. Nedávno jsme tu měli ukrajinskou firmu, která přestavuje starý Mercedes S na nový a dosahuje docela přesvědčivých výsledků. Je to jistě zajímavé, ale Mercedes z Mercedesu... Dnes se vydáme dále na východ a ukážeme si, že z Mercedesu někde staví i Rolls-Royce. A dokážou ho „vykřesat” i z Chrysleru, mimo jiné.

Tento příběh má ale na rozdíl od toho ukrajinského hlubší kořeny. Jeho počátek se datuje k prvním létům této dekády, kdy Ruslan Mukanov z kazašského Šachtinsku snil o tom, že si jednoho dne pořídí Rolls-Royce. Hlavou v oblacích byl tedy dost, zvláště když se na podíváte na přiložené fotky a zjistíte, kde Ruslan bydlel, zároveň ale zůstal natolik při zemi, aby věděl, že si na takové auto nikdy nevydělá. Přesto ho chtěl, a tak se rozhodl, že si jej postaví „jinak”.

Pustil se tedy do stavby repliky a za základ vybral Mercedes W124. Na mechaniku vůbec sáhnout nehodlal, soustředil se na vzhled a vůz na Rolls-Royce Phantom předělal doslova na koleně. Jak můžete sami spatřit, s pomocí fotek si vytvořil hliněné modely dílů, které pak posloužily jako základ laminátových forem. Ty nahradily části karoserie původního Mercedesu a i když do cíle bylo v tu chvíli ještě daleko, Ruslan až do něj doputoval - detaily sehnal tu v Kazachstánu, tu něco objednal ze zahraničí a nakonec zvládl přepracovat rovněž upevnění zadních dveří takovým způsobem, aby se otevíraly proti směru jízdy.

Když se podíváte na výsledek pořádně, zjistíte, že některé detaily nesedí a W124 se v některých ohledech Rolls-Roycu proporcemi pochopitelně vzdaluje, pokud ale auto uvidíte nejprve zepředu, jako kopie vám nepřijde. Je navíc třeba brát v potaz to, že autor investoval do celé přestavby (pomineme-li jistě spoustu vlastního času) v přepočtu pouze 62 tisíc Kč, alespoň podle vlastních slov. A to prý nejdražší položkou byla velká kola s nízkoprofilovými pneumatiky. Pozoruhodné.

Jistě, na jednu stranu je to případ velmi ambiciózního vesnického tuzingu, jenže tady celý příběh nekončí. Auto si nejen v domovině autora získalo spoustu pozornosti, přišly nabídky na koupi za statisícové částky, kohosi ale právě v této atmosféře napadlo, že by takové auto nemuselo vzniknout jen jedno. S využitím Ruslanova know-how se tak z této podivnosti stal seriozně prezentovaný byznys, který dnes nabobtnal do až nečekaných rozměrů.

Níže na fotkách si ale můžete prohlédnout dvě prezentační přestavby kazašské firmy Shah Tuning. Ta nabízí i jiné úpravy automobilů, do jejího repertoáru ale nyní patří i stavba Phantomů z jiných modelů. Mercedes W124 je „standard”, problém není ani Chrysler 300C a firma se nebrání stavbě něčeho podobného na základech jakéhokoli proporčně srovnatelného auta. Nemáme zprávy o tom, kolik vozů bylo takto přestavěno, ale na jedné fotce vidíme na dílně hned dva rozpracované stroje, takže úplně malý byznys to nebude.

Bizarní? Jistě. Tvářit se jako majitel Rolls-Royce Phantom v místech, kde by jako pěst na oko působilo i nové BMW, je vážně svérázné. Ale když už tak už, že... A založit podnikání na kopírování cizího duševního vlastnictví také není dvakrát hodné obdivu. Podívejte se na výsledek sami, inspiraci si z toho ale raději neberte. Být hrdým majitelem Mercedesu W124 nebo staršího Chrysleru 300C není nic špatného...


Takhle udělají Kazaši Rolls-Royce z kde čeho, zepředu je jako pravý - 1 - Rolls-Royce Phantom z Mercedes W124 24Takhle udělají Kazaši Rolls-Royce z kde čeho, zepředu je jako pravý - 2 - Rolls-Royce Phantom z Mercedes W124 25Takhle udělají Kazaši Rolls-Royce z kde čeho, zepředu je jako pravý - 3 - Rolls-Royce Phantom z Mercedes W124 26Takhle udělají Kazaši Rolls-Royce z kde čeho, zepředu je jako pravý - 4 - Rolls-Royce Phantom z Mercedes W124 27Takhle udělají Kazaši Rolls-Royce z kde čeho, zepředu je jako pravý - 5 - Rolls-Royce Phantom z Mercedes W124 28Takhle udělají Kazaši Rolls-Royce z kde čeho, zepředu je jako pravý - 6 - Rolls-Royce Phantom z Mercedes W124 29Takhle udělají Kazaši Rolls-Royce z kde čeho, zepředu je jako pravý - 7 - Rolls-Royce Phantom z Mercedes W124 30Takhle udělají Kazaši Rolls-Royce z kde čeho, zepředu je jako pravý - 8 - Rolls-Royce Phantom z Mercedes W124 31Takhle udělají Kazaši Rolls-Royce z kde čeho, zepředu je jako pravý - 9 - Rolls-Royce Phantom z Mercedes W124 32Takhle udělají Kazaši Rolls-Royce z kde čeho, zepředu je jako pravý - 10 - Rolls-Royce Phantom z Mercedes W124 33Takhle udělají Kazaši Rolls-Royce z kde čeho, zepředu je jako pravý - 11 - Rolls-Royce Phantom z Mercedes W124 34Takhle udělají Kazaši Rolls-Royce z kde čeho, zepředu je jako pravý - 12 - Rolls-Royce Phantom z Mercedes W124 35Takhle udělají Kazaši Rolls-Royce z kde čeho, zepředu je jako pravý - 13 - Rolls-Royce Phantom z Mercedes W124 36Takhle udělají Kazaši Rolls-Royce z kde čeho, zepředu je jako pravý - 14 - Rolls-Royce Phantom z Mercedes W124 37Takhle udělají Kazaši Rolls-Royce z kde čeho, zepředu je jako pravý - 15 - Rolls-Royce Phantom z Mercedes W124 38Takhle udělají Kazaši Rolls-Royce z kde čeho, zepředu je jako pravý - 16 - Rolls-Royce Phantom z Mercedes W124 39Takhle udělají Kazaši Rolls-Royce z kde čeho, zepředu je jako pravý - 17 - Rolls-Royce Phantom z Mercedes W124 40
Dnes najdete v Kazchástánu „továrnu na falešné Rollsy”. Zde má připravovaný exemplář ještě původní dveře Mercedesu, ani v jejich případě ale změna není neřešitelná, jak ukáží další snímky

Takhle udělají Kazaši Rolls-Royce z kde čeho, zepředu je jako pravý - 18 - Rolls-Royce Phantom z Mercedes W124 01Takhle udělají Kazaši Rolls-Royce z kde čeho, zepředu je jako pravý - 19 - Rolls-Royce Phantom z Mercedes W124 02Takhle udělají Kazaši Rolls-Royce z kde čeho, zepředu je jako pravý - 20 - Rolls-Royce Phantom z Mercedes W124 03
Na začátku byl ovšem trochu nerealistický sen jednoho Kazacha...

Takhle udělají Kazaši Rolls-Royce z kde čeho, zepředu je jako pravý - 21 - Rolls-Royce Phantom z Mercedes W124 04Takhle udělají Kazaši Rolls-Royce z kde čeho, zepředu je jako pravý - 22 - Rolls-Royce Phantom z Mercedes W124 05Takhle udělají Kazaši Rolls-Royce z kde čeho, zepředu je jako pravý - 23 - Rolls-Royce Phantom z Mercedes W124 06Takhle udělají Kazaši Rolls-Royce z kde čeho, zepředu je jako pravý - 24 - Rolls-Royce Phantom z Mercedes W124 22Takhle udělají Kazaši Rolls-Royce z kde čeho, zepředu je jako pravý - 25 - Rolls-Royce Phantom z Mercedes W124 12Takhle udělají Kazaši Rolls-Royce z kde čeho, zepředu je jako pravý - 26 - Rolls-Royce Phantom z Mercedes W124 23Takhle udělají Kazaši Rolls-Royce z kde čeho, zepředu je jako pravý - 27 - Rolls-Royce Phantom z Mercedes W124 13Takhle udělají Kazaši Rolls-Royce z kde čeho, zepředu je jako pravý - 28 - Rolls-Royce Phantom z Mercedes W124 14Takhle udělají Kazaši Rolls-Royce z kde čeho, zepředu je jako pravý - 29 - Rolls-Royce Phantom z Mercedes W124 15Takhle udělají Kazaši Rolls-Royce z kde čeho, zepředu je jako pravý - 30 - Rolls-Royce Phantom z Mercedes W124 16Takhle udělají Kazaši Rolls-Royce z kde čeho, zepředu je jako pravý - 31 - Rolls-Royce Phantom z Mercedes W124 17Takhle udělají Kazaši Rolls-Royce z kde čeho, zepředu je jako pravý - 32 - Rolls-Royce Phantom z Mercedes W124 18Takhle udělají Kazaši Rolls-Royce z kde čeho, zepředu je jako pravý - 33 - Rolls-Royce Phantom z Mercedes W124 19Takhle udělají Kazaši Rolls-Royce z kde čeho, zepředu je jako pravý - 34 - Rolls-Royce Phantom z Mercedes W124 20Takhle udělají Kazaši Rolls-Royce z kde čeho, zepředu je jako pravý - 35 - Rolls-Royce Phantom z Mercedes W124 21Takhle udělají Kazaši Rolls-Royce z kde čeho, zepředu je jako pravý - 36 - Rolls-Royce Phantom z Mercedes W124 07Takhle udělají Kazaši Rolls-Royce z kde čeho, zepředu je jako pravý - 37 - Rolls-Royce Phantom z Mercedes W124 08Takhle udělají Kazaši Rolls-Royce z kde čeho, zepředu je jako pravý - 38 - Rolls-Royce Phantom z Mercedes W124 09Takhle udělají Kazaši Rolls-Royce z kde čeho, zepředu je jako pravý - 39 - Rolls-Royce Phantom z Mercedes W124 10Takhle udělají Kazaši Rolls-Royce z kde čeho, zepředu je jako pravý - 40 - Rolls-Royce Phantom z Mercedes W124 11
...který došel poněkud realističtějšího zhmotnění. Vhodná kola byla pro autora největší problém, jak vidno i z fotografií

Takhle udělají Kazaši Rolls-Royce z kde čeho, zepředu je jako pravý - 41 - Rolls-Royce Phantom z Chrysler 300 01Takhle udělají Kazaši Rolls-Royce z kde čeho, zepředu je jako pravý - 42 - Rolls-Royce Phantom z Chrysler 300 02Takhle udělají Kazaši Rolls-Royce z kde čeho, zepředu je jako pravý - 43 - Rolls-Royce Phantom z Chrysler 300 03Takhle udělají Kazaši Rolls-Royce z kde čeho, zepředu je jako pravý - 44 - Rolls-Royce Phantom z Chrysler 300 04Takhle udělají Kazaši Rolls-Royce z kde čeho, zepředu je jako pravý - 45 - Rolls-Royce Phantom z Chrysler 300 05Takhle udělají Kazaši Rolls-Royce z kde čeho, zepředu je jako pravý - 46 - Rolls-Royce Phantom z Chrysler 300 06

Takhle udělají Kazaši Rolls-Royce z kde čeho, zepředu je jako pravý - 47 - Rolls-Royce Phantom z Chrysler 300 07Takhle udělají Kazaši Rolls-Royce z kde čeho, zepředu je jako pravý - 48 - Rolls-Royce Phantom z Chrysler 300 08Takhle udělají Kazaši Rolls-Royce z kde čeho, zepředu je jako pravý - 49 - Rolls-Royce Phantom z Chrysler 300 09Takhle udělají Kazaši Rolls-Royce z kde čeho, zepředu je jako pravý - 50 - Rolls-Royce Phantom z Chrysler 300 10Takhle udělají Kazaši Rolls-Royce z kde čeho, zepředu je jako pravý - 51 - Rolls-Royce Phantom z Chrysler 300 11Takhle udělají Kazaši Rolls-Royce z kde čeho, zepředu je jako pravý - 52 - Rolls-Royce Phantom z Chrysler 300 12Takhle udělají Kazaši Rolls-Royce z kde čeho, zepředu je jako pravý - 53 - Rolls-Royce Phantom z Chrysler 300 13Takhle udělají Kazaši Rolls-Royce z kde čeho, zepředu je jako pravý - 54 - Rolls-Royce Phantom z Chrysler 300 14Takhle udělají Kazaši Rolls-Royce z kde čeho, zepředu je jako pravý - 55 - Rolls-Royce Phantom z Chrysler 300 15Takhle udělají Kazaši Rolls-Royce z kde čeho, zepředu je jako pravý - 56 - Rolls-Royce Phantom z Chrysler 300 16Takhle udělají Kazaši Rolls-Royce z kde čeho, zepředu je jako pravý - 57 - Rolls-Royce Phantom z Chrysler 300 17Takhle udělají Kazaši Rolls-Royce z kde čeho, zepředu je jako pravý - 58 - Rolls-Royce Phantom z Chrysler 300 18
Trochu méně úplná kopie vznikla i z Chrysleru 300C

Takhle udělají Kazaši Rolls-Royce z kde čeho, zepředu je jako pravý - 59 - Rolls-Royce Phantom 2004-2012 original 01Takhle udělají Kazaši Rolls-Royce z kde čeho, zepředu je jako pravý - 60 - Rolls-Royce Phantom 2004-2012 original 02Takhle udělají Kazaši Rolls-Royce z kde čeho, zepředu je jako pravý - 61 - Rolls-Royce Phantom 2004-2012 original 03
Pro srovnání originální Phantom před faceliftem. Rolls-Royce by jistě protestoval, ale v Kazachstánu asi nemá kde

Zdroj: Rolls343@Drive2

Petr Miler

Diskuze 8 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše