Takto se opravdu správně vyvažují kola na LaFerrari. Vysvětlení značky je bizarní

Je to jedno z nejexkluzivnějších aut a nedá se říci, že by si jeho tvůrci nedali záležet na tom, jak vypadá. V případě vyvažování kol je jim to rázem jedno.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Takto se opravdu správně vyvažují kola na LaFerrari. Vysvětlení značky je bizarní

14.11.2017 | Petr Prokopec | 68 příspěvků

Takto se opravdu správně vyvažují kola na LaFerrari. Vysvětlení značky je bizarní

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Je to jedno z nejexkluzivnějších aut a nedá se říci, že by si jeho tvůrci nedali záležet na tom, jak vypadá. V případě vyvažování kol je jim to rázem jedno.

Tyto dny jsou u většiny motoristů spojeny s návštěvou pneuservisů a nahrazení letního obutí zimním. Je to celkem rutinní operace, při které - pokud nemáte jednu sadu kol pro letní a druhou pro zimní provoz - dojde k demontáži letních pneumatik a montáži těch zimních. Neodmyslitelně k tomu patří i následné vyvažování kompletních kol, které zajistí, že nebude docházet k rozličným nepříjemnostem od nerovnoměrného sjíždění pneu až po přenášení nepříjemných vibrací do volantu.

To se dělá s pomocí závažíček, typicky olověných, která se dnes na kola převážně lepí. Méně zkušeným motoristům se může zdát, že už se dnes kola ani nevyvažují, ale vyvažují - jen to obvykle nejsou vidět. Je zvykem lepit závaží na různá místa vnitřní části disku, protože dosáhnete prakticky stejného efektu z hlediska funkce, nemusíte se ale při každém míjení vozu potýkat s poněkud nevzhledným doplňkem.

Je skoro nemožné narazit na jakkoli prestižnější vůz, kde by to bylo jinak. Vidět zánovní Audi, BMW, Mercedes, Porsche, cokoli podobného s viditelnými závažíčky na discích kol je prakticky nemožné, prostě se to tak nedělá. O to překvapivější je vidět něco takového na Ferrari LaFerrari, tedy hypersportu, jehož cena může snadno přesáhnout i sto milionů korun. Na něčem takovém to vypadá opravdu nepatřičně, tohle auto je nejen technický, ale i designový skvost a najednou... viditelná závaží.

Když to člověk uzří poprvé, řekne si, že se někdo spletl. Že si někdo v pneuservisu nevěděl rady a závaží namontovat na vnější část ráfku. Jenže když si projdete fotky různých LaFerrari, zjistíte, že tohle není nic ojedinělého, na tomto voze to tak obvykle je. A o opakovaný omyl opravdu nejde.

V případě LaFerrari dochází k dodatečnému vyvažování kol i lepením olůvek na vnější okraj ráfku. Není to něčí zběsilý nápad, je to postup určený samotnou automobilkou. Důvod tkví podle ní v tom, že hybridní hypersport je ve své podstatě závodní vůz, takže o funkci tu jde v první řadě, o formu až ve druhé. A s pomocí vně lepených závaží jde dosáhnout preciznějšího výsledku.

Takový přístup lze na jednu stranu kvitovat, na tu druhou nám to ale příliš nezapadá do toho, jak je ztvárněn zbytek vozu. Prakticky nic jiného tu nevypadá jako nějaké utilitární zařízení, je to nejen sportovní, ale i luxusní stroj kladoucí důraz i na atraktivní design a výjimečné materiály. A na kolech má jít rázem jen o funkci?

Nejsme si tedy jisti, jestli tady automobilka trochu nefabuluje a ten pravý důvod netají. Protože kdyby uvažovala opravdu takto, těžko se bude obtěžovat třeba instalací žlutých (nebo jakýkoli jiných...) linek do interiéru, jak je můžeme vidět na Apertě níže. Ani to totiž funkci nepomáhá a mnohé z viditelného ji svou hmotností jen zhoršuje - závodní vůz žádné takové výstřelky nepotřebuje...


Takto se opravdu správně vyvažují kola na LaFerrari. Vysvětlení značky je bizarní - 1 - Ferrari LaFerrari kolo vyvazovaniTakto se opravdu správně vyvažují kola na LaFerrari. Vysvětlení značky je bizarní - 2 - Ferrari LaFerrari kolo vyvazovani dalsi 01Takto se opravdu správně vyvažují kola na LaFerrari. Vysvětlení značky je bizarní - 3 - Ferrari LaFerrari kolo vyvazovani dalsi 02Takto se opravdu správně vyvažují kola na LaFerrari. Vysvětlení značky je bizarní - 4 - Ferrari LaFerrari kolo vyvazovani dalsi 03Takto se opravdu správně vyvažují kola na LaFerrari. Vysvětlení značky je bizarní - 5 - Ferrari LaFerrari kolo vyvazovani dalsi 04
Pokud toužíte po vyrovnané jízdě, je třeba i LaFerrari osadit nevzhledným kouskem olova

Takto se opravdu správně vyvažují kola na LaFerrari. Vysvětlení značky je bizarní - 6 - Ferrari LaFerrari Aperta CR 2017 prvni sada 01Takto se opravdu správně vyvažují kola na LaFerrari. Vysvětlení značky je bizarní - 7 - Ferrari LaFerrari Aperta CR 2017 prvni sada 02Takto se opravdu správně vyvažují kola na LaFerrari. Vysvětlení značky je bizarní - 8 - Ferrari LaFerrari Aperta CR 2017 prvni sada 03Takto se opravdu správně vyvažují kola na LaFerrari. Vysvětlení značky je bizarní - 9 - Ferrari LaFerrari Aperta CR 2017 prvni sada 04Takto se opravdu správně vyvažují kola na LaFerrari. Vysvětlení značky je bizarní - 10 - Ferrari LaFerrari Aperta CR 2017 prvni sada 05Takto se opravdu správně vyvažují kola na LaFerrari. Vysvětlení značky je bizarní - 11 - Ferrari LaFerrari Aperta CR 2017 prvni sada 06Takto se opravdu správně vyvažují kola na LaFerrari. Vysvětlení značky je bizarní - 12 - Ferrari LaFerrari Aperta CR 2017 prvni sada 07Takto se opravdu správně vyvažují kola na LaFerrari. Vysvětlení značky je bizarní - 13 - Ferrari LaFerrari Aperta CR 2017 prvni sada 08Takto se opravdu správně vyvažují kola na LaFerrari. Vysvětlení značky je bizarní - 14 - Ferrari LaFerrari Aperta CR 2017 prvni sada 09Takto se opravdu správně vyvažují kola na LaFerrari. Vysvětlení značky je bizarní - 15 - Ferrari LaFerrari Aperta CR 2017 prvni sada 10Takto se opravdu správně vyvažují kola na LaFerrari. Vysvětlení značky je bizarní - 16 - Ferrari LaFerrari Aperta CR 2017 prvni sada 11Takto se opravdu správně vyvažují kola na LaFerrari. Vysvětlení značky je bizarní - 17 - Ferrari LaFerrari Aperta CR 2017 prvni sada 12Takto se opravdu správně vyvažují kola na LaFerrari. Vysvětlení značky je bizarní - 18 - Ferrari LaFerrari Aperta CR 2017 prvni sada 13Takto se opravdu správně vyvažují kola na LaFerrari. Vysvětlení značky je bizarní - 19 - Ferrari LaFerrari Aperta CR 2017 prvni sada 14Takto se opravdu správně vyvažují kola na LaFerrari. Vysvětlení značky je bizarní - 20 - Ferrari LaFerrari Aperta CR 2017 prvni sada 15Takto se opravdu správně vyvažují kola na LaFerrari. Vysvětlení značky je bizarní - 21 - Ferrari LaFerrari Aperta CR 2017 prvni sada 16Takto se opravdu správně vyvažují kola na LaFerrari. Vysvětlení značky je bizarní - 22 - Ferrari LaFerrari Aperta CR 2017 prvni sada 17Takto se opravdu správně vyvažují kola na LaFerrari. Vysvětlení značky je bizarní - 23 - Ferrari LaFerrari Aperta CR 2017 prvni sada 18Takto se opravdu správně vyvažují kola na LaFerrari. Vysvětlení značky je bizarní - 24 - Ferrari LaFerrari Aperta CR 2017 prvni sada 19Takto se opravdu správně vyvažují kola na LaFerrari. Vysvětlení značky je bizarní - 25 - Ferrari LaFerrari Aperta CR 2017 prvni sada 20
Na prezentačních kusech ale samozřejmě nic podobného neuvidíte

Zdroj: Motor Authority

Petr Prokopec

Diskuze 68 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.