Technika moderních aut dovolila muži měsíce potají terorizovat ex-přítelkyni

Komfortní elektronika rozmazlující řidiče moderních aut se může snadno obrátit proti komukoli, kdo se příliš nezajímá o to, co vlastně umí. Může z vás udělat doslova lovnou zvěř.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Technika moderních aut dovolila muži měsíce potají terorizovat ex-přítelkyni

17.11.2019 | Mirek Mazal

Technika moderních aut dovolila muži měsíce potají terorizovat ex-přítelkyni

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Komfortní elektronika rozmazlující řidiče moderních aut se může snadno obrátit proti komukoli, kdo se příliš nezajímá o to, co vlastně umí. Může z vás udělat doslova lovnou zvěř.

Minci s jednou stranou svět ještě nepoznal a elektronické vymoženosti moderních aut nejsou výjimkou. Jedna z jejich slabin vyplynula na povrch před pár dny, kdy technicky sběhlý muž veřejně upozornil na to, že může šmírovat řidiče auta, které není jeho a měsíce s ním nejel. Stačilo tovární aplikaci v chytrém mobilu spárovat s vozem z půjčovny a nechat ji aktivní i po vrácení. Tohle bylo v podstatě nedopatření, kterého dotyčný nemínil zneužít a na tuto možnost naopak upozornil, ale co když jej někdo zneužít chce?

Možné dopady ukazuje případ z Austrálie, který vzhlede k jeho závažnosti skončil až před soudem. Jeho hlavním aktérem je obviněný muž, který se u soudu přiznal k automobilovému stalkingu své bývalé partnerky. Pachatel zneužil přístupu k Land Roveru ženy, na jehož koupi se podílel a propojil se systémy vozidla tovární aplikaci ve svém počítači.

Takto mohl sledovat aktuální pohyb ženina SUV, pronásledovatel tak v reálném čase věděl, kde se nachází. Vzdálený přístup navíc dovoloval strašit oběť na dálku startováním nebo zamykáním dveří. Přesný výčet narušení soukromí soud nezjistil, opakované sledování a ovládání Land Roveru bez souhlasu majitelky je ale nesporné, muž se k němu pod tlakem důkazů sám doznal.

Stalking trval několik měsíců a ex-partnerka na něj přišla vlastně náhodou. Na svém počítači se chtěla přihlásit do zřídka používaného webmailu, bývalý partner na něm ale byl trvale přihlášený ke své schránce. V ní dotyčná okamžitě spatřila automatické e-maily odesílané aplikací o způsobu nakládání s jejím vozem a ihned kontaktovala policii.

„Byla jsem v šoku a měla strach o život, když jsem si uvědomila, že mě pronásleduje a má kontrolu nad mým autem,“ vypověděla oběť před soudem. Sama prý pracuje v IT a přesto podle svých slov netušila, že jsou současné systémy tak zranitelné - většina lidí mimo obor bude mít stěží vůbec tušení, že něco takového umí i všechny moderní škodovky. Žena si ale rychle dala dvě a dvě dohromady a pochopila třeba to, jak se muž mohl znenadání objevit v noci u její postele.

Psychopat nepotřeboval žádné hlubší vědomosti a schopnosti, jen byl seznámen s tím, co umí moderní auta a měl žaludek na šmírování někoho, kdo už o něj nestojí. O trestu pro něj rozhodne soud v prosinci, nové australské zákony ale umožňují vykonávat dohled nad podobnými pronásledovateli až po dobu 15 let. To se pak karta rychle otočí...


Technika moderních aut dovolila muži měsíce potají terorizovat ex-přítelkyni - 1 - Muz sledoval zenu dalkove pres elektroniku vozu 01Technika moderních aut dovolila muži měsíce potají terorizovat ex-přítelkyni - 2 - Muz sledoval zenu dalkove pres elektroniku vozu 02Technika moderních aut dovolila muži měsíce potají terorizovat ex-přítelkyni - 3 - Muz sledoval zenu dalkove pres elektroniku vozu 03Technika moderních aut dovolila muži měsíce potají terorizovat ex-přítelkyni - 4 - Muz sledoval zenu dalkove pres elektroniku vozu 04Technika moderních aut dovolila muži měsíce potají terorizovat ex-přítelkyni - 5 - Muz sledoval zenu dalkove pres elektroniku vozu 05Technika moderních aut dovolila muži měsíce potají terorizovat ex-přítelkyni - 6 - Muz sledoval zenu dalkove pres elektroniku vozu 06
Moderní elektronika aut je dobrá věc, je ale velmi snadno zneužitelná i lidmi bez hlubšího povědomí o fungování podobných systémů

Zdroje: ABC, Land Rover

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše