Tento muž koupil a teď zase prodává auto, kvůli němuž Ford žaloval svého zákazníka

Šaráda spojená s jistě nejslavnějším exemplářem Fordu GT pokračuje. Už víme, kdo jej koupil od slavného Johna Ceny a proč. A také důvod, pro který jej zas prodává. Obojí je bizarní.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Tento muž koupil a teď zase prodává auto, kvůli němuž Ford žaloval svého zákazníka

21.8.2018 | Petr Prokopec

Tento muž koupil a teď zase prodává auto, kvůli němuž Ford žaloval svého zákazníka

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Šaráda spojená s jistě nejslavnějším exemplářem Fordu GT pokračuje. Už víme, kdo jej koupil od slavného Johna Ceny a proč. A také důvod, pro který jej zas prodává. Obojí je bizarní.

Před dvěma měsíci John Cena překvapivě přiznal vinu v případě sporného prodeje Fordu GT. Herec a wrestler dlouho tvrdil, že rozhodně neporušil žádnou klauzuli, jednoduše proto, že mu byla dána k podpisu standardní smlouva. Automobilka ale do sporu šla bez sebemenšího zaváhání, a tak bylo jasné, že tu něco nehraje. Cena se tak nakonec omluvil, zaplatil mimosoudní vyrovnání a začal promlouvat do duše všem ostatním majitelům, aby vůz neprodávali před vypršením dvouleté lhůty, k čemuž se stejně jako on původně zavázali.

Přestože po kauze zůstalo pár nedořešených otázek, tajemstvím zůstala například cena, za kterou Ford GT změnil majitele a ke komu vlastně nakonec zamířil, zdálo se, že šaráda, vedle níž bledne jakákoliv venezuelská telenovela, je u konce. Jenže aktuálně došlo k vývoji, jaký by nemysleli ani hollywoodští scénáristé s nejbujnější fantazií. Cenův Ford GT je opětovně na prodej. A co je snad ještě zajímavější, celý proces má pod taktovkou totéž dealerství, jež asistovalo herci a jež značka žaluje.

Onou společností je New Autos sídlící v kalifornském městě Chico. Tam se GT ukázalo loni v listopadu na jeden den, než si jej převzal současný majitel. Zástupci Fordu si jej přitom stihli na showroomu pouze vyfotografovat, prodeji už nestihli zabránit. Dealerství pak následně argumentovalo vcelku věcně fakty, že automobilkou bylo upozorněno na možný problém až poté, co si zákazník vůz převzal. A co více, o oné klauzuli nikdo v New Autos nevěděl, žádnou smlouvu s Fordem firma nemá.

Kdo je tu v právu, rozhodne nejspíše až soud, ovšem nikoliv během pár dní - slyšení je naplánováno až na 18. června 2019. Nicméně jelikož o dvouletém zákazu se začalo mluvit až poté, co začal být Cenův případ propírán na veřejnosti, bude pro Ford dost obtížné zatáhnout nezávislého prodejce do jeho hrátek.

To jsme ovšem poněkud odbočili, proto zpět k chystanému opětovnému prodeji. Ten je naplánován na tuto sobotu 25. srpna jako jeden z vrcholů automobilového týdne v Monterey. Dealerství New Autos se rozhodlo účastnit aukce síně Russo and Steele, skrze kterou nabízí GT s 625 mílemi (1 005 km) na kontě. Když Cena vůz prodával, měl najeto jen 30 mil (48 km). Ani on, ani nový majitel si jej tedy příliš neužili. A to je ostatně i důvodem nového prodeje.

Bernie Knaus, prezident dealerství New Autos, prozradil, že GT koupil od Ceny osmasedmdesátiletý farmář z Kalifornie, který prý chtěl ještě před svou smrtí vlastnit ještě jeden supersport. „Je to chlápek, co si může dovolit Pagani. Může si dovolit i Bugatti. Vlastně si může dovolit jakékoliv auto, které bude na prodej. Může si dovolit koupit i Ferrari 250 GTO, které tento týden míří do aukce a nejspíše pokoří veškeré rekordy,“ uvedl Knaus.

Dle šéfa dealerství je ovšem tento farmář pravým Američanem, který nade vše miluje především Ford. Na jeho farmě tak jezdí v podstatě jen pick-upy F-Series, kromě toho vlastní i původní GT z roku 2005. Jako takový proto muž zažádal i o novou generaci, automobilkou byl ovšem odmítnut. Při takové touze a majetku tedy vlastně nepřekvapí, že se farmář rozhodl GT jednoduše koupit tam, kde mu jej nabídli, tedy u New Autos.

Knaus kromě toho říká, že k šestiválcovému supersportu má farmář neskonalou úctu. Když jej totiž uviděl poprvé, nechtěl do něj ani usednout, neboť na sobě měl modré džíny a špinavé boty. První den vlastnictví se jím tedy měl pouze kochat, následně ale začal přidávat na kilometrech. Usedání za volant do nízkého vozu se ale vzhledem k jeho věku a narůstajícím bolestem zad stalo problémem. A právě proto prý vůz nakonec prodává.

„Řekl mi: 'Bernie, já to auto nemusím prodávat. Ale dostávám se do fáze, kdy se do něj nedokážu dostat a je pro mně obtížné ho řídit.',“ uvedl k danému rozhodnutí Knaus. A znovu zopakoval, že GT „mělo být pro tohoto muže jeho posledním skvělým vozem. A proto chtěl, aby to bylo americké auto. A nikoliv jen americké auto, chtěl, aby to byl Ford.“ Tak se skutečně i stalo, nicméně po osmi měsících se farmář rozhodl k obratu.

„Je to člověk, dle kterého by toto auto mělo jezdit. Podle něj by nemělo jen tak postávat v garáži, kvůli tomu vyrobeno nebylo,“ popisuje dále pohnutky farmáře Knaus. Dodává přitom, že ono Cenovo mimosoudní vyrovnání s Fordem veškeré budoucí transakce v podstatě zlegalizovalo. „To je pro nás důležité, neboť po dlouhé bitvě již tento exemplář není zatížen žádným minulým, současným či budoucím právním sporem.“

Modré GT jde tedy za pět dní do dražby, přičemž jsme zvědavi, za jakou sumu nakonec změní majitele. Vůbec bychom se ale nedivili, kdyby cena nakonec vyšplhala nad 2 miliony dolarů (cca 45 milionů korun). Přeci jen jde již o „čistý“ exemplář, na jehož nového vlastníka se Ford nemůže ani křivě podívat. A to je mnohem podstatnější než lehce navýšený počet najetých kilometrů - žádný jiný takový Ford GT v tuto chvíli na celém světě neexistuje.


Tento muž koupil a teď zase prodává auto, kvůli němuž Ford žaloval svého zákazníka - 1 - Ford GT 2018 ex-John Cena nove foto 01Tento muž koupil a teď zase prodává auto, kvůli němuž Ford žaloval svého zákazníka - 2 - Ford GT 2018 ex-John Cena nove foto 02Tento muž koupil a teď zase prodává auto, kvůli němuž Ford žaloval svého zákazníka - 3 - Ford GT 2018 ex-John Cena nove foto 03Tento muž koupil a teď zase prodává auto, kvůli němuž Ford žaloval svého zákazníka - 4 - Ford GT 2018 ex-John Cena nove foto 04Tento muž koupil a teď zase prodává auto, kvůli němuž Ford žaloval svého zákazníka - 5 - Ford GT 2018 ex-John Cena nove foto 05
Někdejší Ford GT Johna Ceny je znovu na prodej, tentokráte je ale vše již zcela legální

Zdroj: Jalopnik

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše