Tento muž žaluje Mercedes, že mu neprodal auto. Důvody pochopíte stěží

Když zákazníky odmítá či jinak kastuje Bugatti nebo Ferrari, je to zvláštní, ale ještě se s tím lze vypořádat. Když něco takového udělá Mercedes, jde to hůře.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Tento muž žaluje Mercedes, že mu neprodal auto. Důvody pochopíte stěží

9.8.2016 | Marek Bednář | 17 příspěvků

Tento muž žaluje Mercedes, že mu neprodal auto. Důvody pochopíte stěží

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Když zákazníky odmítá či jinak kastuje Bugatti nebo Ferrari, je to zvláštní, ale ještě se s tím lze vypořádat. Když něco takového udělá Mercedes, jde to hůře.

Různé značky se snaží se stát „prémiovějšími”, mířit na majetnější zákazníky a prodávat co nejméně aut za co nejvyšší ceny s co největším počtem stále dražších příplatků. Má to svou logiku, jenže dotaženo ad absurdum nabírá tento přístup až bizarních rozměrů. Některé značky, jako třeba Ferrari nebo Bugatti, si ve výsledku vybírají, komu svá auta prodají a komu ne a pokud ano, tak kdy a za jakých okolností.

Že takovéto manýry někdy dosahují pozoruhodných sfér, ukazuje nedávný případ váženého zákazníka Ferrari, který nedostal otevřené LaFerrari, protože prý „nebyl způsobilý”. A taková slova si automobilka troufla říci jednomu ze svých nejlepších klientů vůbec, který automobilce na vůz předem poslal šek na 1 milion dolarů s láskyplným dopisem.

Dealerství Prestige Motors v americkém státě New Jersey, které prodává vozy Mercedes-Benz, se v těchto praktikách zřejmě vzhlédlo a také prodává auta jen tomu, komu chce. Náš zákazník, náš pán, platí možná v zelenině, u dražších aut ale zkrátka nikoli a Mercedes to nyní dotáhl tak daleko, že možná chce být jako Ferrari. S nadsázkou tak lze hodnotit případ Surjeeta Bassiho, Inda žijícího ve Spojených státech, který tu chtěl vyměnit svůj Mercedes ML 350 za zbrusu nový GLS 550.

Našel si auto a do dealerství zajel, dohodl se na ceně, s pojišťovnou domluvil změnu, zaplatil zálohu 1 000 dolarů, všechno šlo dobře. Ale pak mu manažer dealerství pověděl, že mu vůz nemůže prodat. Na otázku proč dostal skutečně pozoruhodnou odpověď - protože by Bassi vůz prý mohl prodat Tálibánu.

Bassi však žije v USA už třicet let, podniká tu a žádné napojení na teroristické organizace nemá. Jeho jméno bylo hledáno v databázi lidí, kteří mají zakázáno exportovat zboží, a to novinami Times Herald-Record, které o události zpravují, i samotným dealerem, a žádný záznam objeven nebyl. Nabídl, že podepíše prohlášení, že tři roky auto nebude exportovat; prý to dělal už v minulosti. Přesto nový vůz nedostal.

Jsme v USA, takže věc pochopitelně míří k soudu. Bassi žaluje dealerství o 1,26 milionu dolarů, tedy asi 30,7 milionu korun. Podle Michaela Sussmana, Bassiho právníka, se jedná o „nestoudnou rasovou diskriminaci” a je to součástí širokého problému diskriminace imigrantů a kohokoliv, kdo vypadá odlišně.

Pravdou je, že v Číně a na Blízkém východě je o velká SUV, jako např. Mercedes GLS, velký zájem. Aut v oficiální nabídce ale zas tak moc není a řada lidí tam je ochotna zaplatit dvojnásobek ceny za vůz na šedém trhu. Někteří dealeři těchto aut v USA tak zkoušejí zabránit tomu, aby tyhle vozy byly hned po nákupu exportovány, na druhou stranu je ale otázkou, proč by jim něco mělo být po to, co si zákazník se svým řádně zaplaceným vozem udělá - někdo s ním bude jezdit, druhý jej zaparkuje v garáži, třetí zakope pod zem a čtvrtý s ním odjede do Indie. Znamená to něco?

I kdyby ale podobné pochybnosti ležely dealerovi hodně v žaludku, odstranilo by je prohlášení zakazující Bassimu export vozu, jehož podpis sám navrhoval. Navíc žije v USA už třicet let. Kde přišel šéf dealerství na jeho spojení s Tálibánem, nemáme nejmenší tušení, možná mu nepřišel dost nóbl pro auta Mercedesu. Jestli vám z fotografie níže přijde Surjeet Bassi jako terorista, posuďte sami...


Tento muž žaluje Mercedes, že mu neprodal auto. Důvody pochopíte stěží - 1 - surjeet bassi mercedes gls 01Tento muž žaluje Mercedes, že mu neprodal auto. Důvody pochopíte stěží - 2 - surjeet bassi mercedes gls 02
Surjeet Bassi je americký podnikatel. V USA žije třicet let. Podezírali byste ho z napojení na Tálibán?

Tento muž žaluje Mercedes, že mu neprodal auto. Důvody pochopíte stěží - 3 - Mercedes-Benz GLS 2016 facelift oficialni sada 01Tento muž žaluje Mercedes, že mu neprodal auto. Důvody pochopíte stěží - 4 - Mercedes-Benz GLS 2016 facelift oficialni sada 02Tento muž žaluje Mercedes, že mu neprodal auto. Důvody pochopíte stěží - 5 - Mercedes-Benz GLS 2016 facelift oficialni sada 04Tento muž žaluje Mercedes, že mu neprodal auto. Důvody pochopíte stěží - 6 - Mercedes-Benz GLS 2016 facelift oficialni sada 05Tento muž žaluje Mercedes, že mu neprodal auto. Důvody pochopíte stěží - 7 - Mercedes-Benz GLS 2016 facelift oficialni sada 06Tento muž žaluje Mercedes, že mu neprodal auto. Důvody pochopíte stěží - 8 - Mercedes-Benz GLS 2016 facelift oficialni sada 07Tento muž žaluje Mercedes, že mu neprodal auto. Důvody pochopíte stěží - 9 - Mercedes-Benz GLS 2016 facelift oficialni sada 08Tento muž žaluje Mercedes, že mu neprodal auto. Důvody pochopíte stěží - 10 - Mercedes-Benz GLS 2016 facelift oficialni sada 09Tento muž žaluje Mercedes, že mu neprodal auto. Důvody pochopíte stěží - 11 - Mercedes-Benz GLS 2016 facelift oficialni sada 10Tento muž žaluje Mercedes, že mu neprodal auto. Důvody pochopíte stěží - 12 - Mercedes-Benz GLS 2016 facelift oficialni sada 12Tento muž žaluje Mercedes, že mu neprodal auto. Důvody pochopíte stěží - 13 - Mercedes-Benz GLS 2016 facelift oficialni sada 13Tento muž žaluje Mercedes, že mu neprodal auto. Důvody pochopíte stěží - 14 - Mercedes-Benz GLS 2016 facelift oficialni sada 14Tento muž žaluje Mercedes, že mu neprodal auto. Důvody pochopíte stěží - 15 - Mercedes-Benz GLS 2016 facelift oficialni sada 19Tento muž žaluje Mercedes, že mu neprodal auto. Důvody pochopíte stěží - 16 - Mercedes-Benz GLS 2016 facelift oficialni sada 20Tento muž žaluje Mercedes, že mu neprodal auto. Důvody pochopíte stěží - 17 - Mercedes-Benz GLS 2016 facelift oficialni sada 21Tento muž žaluje Mercedes, že mu neprodal auto. Důvody pochopíte stěží - 18 - Mercedes-Benz GLS 2016 facelift oficialni sada 22Tento muž žaluje Mercedes, že mu neprodal auto. Důvody pochopíte stěží - 19 - Mercedes-Benz GLS 2016 facelift oficialni sada 23Tento muž žaluje Mercedes, že mu neprodal auto. Důvody pochopíte stěží - 20 - Mercedes-Benz GLS 2016 facelift oficialni sada 24Tento muž žaluje Mercedes, že mu neprodal auto. Důvody pochopíte stěží - 21 - Mercedes-Benz GLS 2016 facelift oficialni sada 25Tento muž žaluje Mercedes, že mu neprodal auto. Důvody pochopíte stěží - 22 - Mercedes-Benz GLS 2016 facelift oficialni sada 26
O velká SUV, jako je Mercedes GLS, je v Asii enormní zájem

Zdroj: Record Online

Marek Bednář

Diskuze 17 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše