Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Tesla dále neplní vlastní plány, v druhém čtvrtletí dodala méně aut než v tom prvním
4.7.2016 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
Výrobce elektrických aut dále zaostává za svými vlastními očekáváními. Budí to obavy i v případě snah o prodej 500 tisíc aut už v roce 2018.
Americká Tesla musí v posledních týdnech řešit jednu komplikaci za druhou. Nejprve se investoři zhrozili, když zakladatel značky Elon Musk oznámil, že by rád koupil SolarCity. Tedy výrobce solárních panelů, u jehož zrodu Musk stál rovněž a jehož vedení mají na starosti dva jeho bratranci. Vzhledem k tomu, že se i SolarCity potácí ve ztrátách s nejasnými vyhlídkami, to bylo vnímáno jako pokus o záchranu jedné Muskovy firmy druhou i ve prospěch třetí (SpaceX, jeden z velkých věřitelů SolarCity), což by jen snížilo kredibilitu Tesly a zároveň zredukovalo její finanční likviditu.
Aby toho nebylo málo, dozvěděli jsme se v minulém týdnu, že Autopilot Modelu S má prsty v první smrtelné nehodě. Ani to náladě na akciových trzích zprvu neprospělo, nesmíme ale zapomínat, že akcie Tesly jsou analytiky jako je Jim Cramer označovány za „kultovní akcie”, jejichž hodnotu příliš neovlivňují ekonomické výsledky ani jiná podobná racionální fakta. Podstatný negativní vliv na jejich hodnotu tedy neměla ani třetí nepříjemnost - oznámení prodejních výsledků firmy za druhý letošní kvartál.
Během něj bylo zákazníkům dodáno jen 14 370 vozů, což stejně jako v prvním čtvrtletí výrazně zaostává za předpoklady samotné značky. Ta původně očekávala dodání 17 000 vozů, po nesplnění tohoto cíle dává vinu „extrémnímu navýšení výroby“, což zní svérázně. Ani výroba totiž nedostála předpokladům - automobilka očekávala výrobu 20 tisíc vozů, skutečná produkce se však nakonec zastavila na 18 345 exemplářích.
Je třeba dodat, že zhruba 5 150 hotových vozů je údajně na cestě za svými zákazníky a že dodávky ve srovnání s loňskem narostly o 25 %. Nicméně zároveň jsou také nižší než v prvním letošním čtvrtletí, kdy značka vyexpedovala 14 830 aut. Navíc i toto číslo bylo pod původními odhady, což Tesla vysvětlovala pro změnu tím, že Model X udělala natolik technicky pokročilým, až dodavatelé nestíhali vyrábět komponenty.
Je tak vskutku sporné, zda značka ve druhém letošním pololetí zvládne doručit 50 tisíc nových aut, jak nyní předpokládá. I kdyby to ovšem dokázala, pak celkové registrace dosáhnou 79 180 vozidel, což je pod původním plánem, který počítal s 80 až 90 tisíci vozy. Investoři se tak rázem začínají ptát, zda značka skutečně bude schopna v roce 2018 produkovat půl milionu aut ročně, což souvisí s příchodem Modelu 3.
Odpovědi asi hned tak nedostanou, i když finále letošního roku asi bude jedním z ukazatelů. Nejsme si však jisti, zda to Muska i samotnou značku dostane byť do malých problémů. Spíše počítáme s tím, že nikoliv a že Teslu i nadále bude obestírat přes veškeré nepříznivé okolnosti příznivá aura. Aktuálně tak již jen dodáme, že ve druhém kvartále bylo dodáno 9 745 kusů Modelu S a 4 625 kusů Modelu X. V případě Model S je to nejhorší měsíční výsledek za poslední dva roky...













Tesla i ve druhém letošním čtvrtletí nedostála svým vlastním prognózám. Investory to sice děsí, značku ale nejspíše nezatratí
Zdroj: Investor's Business Daily
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Muž zkusil se svým Mercedesem zdolat slavné Španělské schody v Římě, dojel překvapivě daleko
18.6.2025Marnost: Porsche se chlubí „rekordem” elektromobilu z okruhu, na kterém dostal 5sekundový „kouř” od o 2,5 milionu levnějšího spalovacího auta
17.6.2025Čínský elektromobil prodávaný i v Evropě se při nehodě rozpůlil, jeho baterie začala hořet opodál
16.6.2025
Nejnovější články
Auto, které EU už roky zkouší zabít svými absurdními pravidly, se do Evropy znovu dokázalo vrátit oknem
před hodinouŠéf Mercedesu pod tlakem definitivně odpískal nahrazení spalovacích aut elektrickými. Asi bude lepší nabízet obojí, říká po sérii fiasek
před 2 hodinamiSupersport za 75 milionů je pro majitele taková katastrofa, že chce po ujetí 441 km auto vrátit za plnou cenu
včeraZ obézní obludy, jakou je nové BMW M5, zvládnou udělat něco ještě horšího asi jen u tohoto úpravce
včeraStudie ukazuje, jak moc vzrostly ceny aut v Evropě za posledních pět let, extrémní zdražení není jen dojem
včera
Tiskové zprávy
- Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva - Mio MiVue C588T: duální autokamera s pozoruhodným natáčením i ve tmě
tisková zpráva