Test srovnal auta na benzin a elektřinu se stejnými 490 koňmi a ukázal, co je rychlejší

Elektrická auta už mnohokrát prokázala, že dokáží být mimořádně rychlá, ale ruku na srdce, kolikrát jste proti nim viděli stát stejně silného benzinového soka? Britové uspořádali srovnání vozů s totožnými 490 koňmi.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Test srovnal auta na benzin a elektřinu se stejnými 490 koňmi a ukázal, co je rychlejší

18.8.2021 | Petr Prokopec

Test srovnal auta na benzin a elektřinu se stejnými 490 koňmi a ukázal, co je rychlejší

/

Foto: Tesla/Mercedes-Benz

Elektrická auta už mnohokrát prokázala, že dokáží být mimořádně rychlá, ale ruku na srdce, kolikrát jste proti nim viděli stát stejně silného benzinového soka? Britové uspořádali srovnání vozů s totožnými 490 koňmi.

Je těžší kilo železa nebo kilo peří? Na tuto otázku v mládí dojela řada lidí a nachytat na ni můžete i dospělého. Spousta lidí totiž po jejím položení posílá logiku stanou a dává hlas železu, které je sice při stejném objemu těžší, ovšem pokud porovnáváte identickou hmotnost různých materiálů, těžké jsou logicky úplně stejně. Platí to nicméně také v automobilovém světě? To se rozhodl zjistit Mat Watson z Carwow, který se rozhodl proti sobě postavit dva naprosto stejně výkonné sedany.

Tento rozstřel je nicméně okořeněn skutečností, že do jednoho roku se postavila Tesla Model 3 Performance, zatímco v tom druhém najdeme upravený Mercedes-AMG CLA45 S. Máme tu tedy souboj elektrického a spalovacího ústrojí, v jehož případě nejspíše řada lidí bude ještě před startem favorizovat elektrický pohon. To je ve výsledku i pochopitelné, neboť elektromotory umožňují zátah prakticky od nulových otáček a dokáží ho skvěle zužitkovat, zatímco benzinové agregáty nejsou tak bezprostřední a dávkování jejich výkonu nemůže být až tak precizní.

Dopadlo tedy vše dle očekávání? Než se dostaneme k výsledku, v rychlosti zmíníme, že Tesla počítá se dvěma pohonnými jednotkami a tedy s pohonem všech kol, na který míří 490 koní a 660 Nm točivého momentu. Na povel přitom tuto sílu má jednostupňová převodovka, zatímco v případě Mercedesu lze počítat s osmistupňovou. Nechybí ani systém 4Matic, jenž původně mezi nápravy rozděloval 420 koní. Vůz ale prošel tuningem, načež nyní produkuje taktéž 490 koní a 660 Nm.

Po papírové stránce zde tedy máme vyrovnané soupeře, rozdíl je pouze v hmotnosti (1 675 kg versus 1 874 kg). A jak se ukázalo, právě ten stačí k tomu, aby výhoda elektrického motoru zmizela. Závody na čtvrtmíli s pevným startem jsou sice v prvních metrech v režii Tesly, jejíž ústrojí se dokáže lépe vyrovnat s mokrým povrchem a lépe odpálit z místa. Mercedes má problémy s trakcí i udržením přímého směru, úvodní zaváhání ale pak zvládá dotahovat a být sprint na 450 nebo 500 metrů, zvítězil by. Takto je v cíli o desetinu a necelou délku auta později.

Jakmile pak dojde na pružné zrychlení, situace se již obrací, zvláště poté, co Mat zapojí do hry závodní režim a předem zařazenou rychlost. Tesla sice pořád jede lépe v prvních desetinách sekundy, pak už se ale dívá Mercedesu na záda. Výsledek srovnání brzd pak bude dán nejspíše jejich stavem, nemáme před sebou tovární prezentační vozy ve špičkových stavech a nevěříme, že by za jiných okolností Mercedes zvládl zastavení z rychlosti 110 km/h o tolik později.

Jak je tedy vidno, často skloňovaná automatická nadvláda stejně silných elektrických aut není úplně odrazem reality. Tyto dva vozy jsou zcela vyrovnanými soupeři a spíše okolnosti (hmotnost, povrch, aktuální rychlost, jízdní režim apod.) rozhodují o tom, který je v tom či onom rychlejší. Inu, podobně jako kilo železa neváží víc než kilo peří, ani 490 koní z toho či onoho „těsta” není víc než 490 koní z jiného.


Test srovnal auta na benzin a elektřinu se stejnými 490 koňmi a ukázal, co je rychlejší - 1 - Tesla Model 3 2021 poradna sada 01Test srovnal auta na benzin a elektřinu se stejnými 490 koňmi a ukázal, co je rychlejší - 2 - Tesla Model 3 2021 poradna sada 05Test srovnal auta na benzin a elektřinu se stejnými 490 koňmi a ukázal, co je rychlejší - 3 - Tesla Model 3 2021 poradna sada 15Test srovnal auta na benzin a elektřinu se stejnými 490 koňmi a ukázal, co je rychlejší - 4 - Mercedes-AMG CLA45 S 2021 nova sada 01Test srovnal auta na benzin a elektřinu se stejnými 490 koňmi a ukázal, co je rychlejší - 5 - Mercedes-AMG CLA45 S 2021 nova sada 02Test srovnal auta na benzin a elektřinu se stejnými 490 koňmi a ukázal, co je rychlejší - 6 - Mercedes-AMG CLA45 S 2021 nova sada 03
Tesla Model 3 Performance dokázala ve sprintu na čtvrtmíli pokořit Mercedes-AMG CLA45 S, ten měl nicméně navrch při pružném zrychlení. Při shodném výkonu jde o velmi vyrovnané soupeře, o vítězi v tom či onom klání rozhodují dílčí okolnosti. Foto: Automobilky

Zdroj: Carwow@YouTube

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše