V Oregonu od 1. ledna poprvé povolili samostatné tankování. Lidé jsou bezradní

Zní to komicky, ale není v tom ani trocha nadsázky. Tankování paliva bylo řidičům od roku 1951 zakázáno a oni prostě neví, jak se to dělá.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

V Oregonu od 1. ledna poprvé povolili samostatné tankování. Lidé jsou bezradní

4.1.2018 | Petr Prokopec | 75 příspěvků

V Oregonu od 1. ledna poprvé povolili samostatné tankování. Lidé jsou bezradní

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Zní to komicky, ale není v tom ani trocha nadsázky. Tankování paliva bylo řidičům od roku 1951 zakázáno a oni prostě neví, jak se to dělá.

Natankovat benzin či naftu do auta není pro naprostou většinu z nás žádný problém. Ostatně leckdo tak činí pomalu denně a nikdo nás to nemusel učit - jednoduše jsme to odkoukali od našich rodičů. Ti přitom stejně jako my jednoduše zastavili vůz u stojanu, vypnuli motor, vystoupili, vzali do ruky tankovací pistoli, strčili ji do hrdla nádrže... a to bylo celé. Následoval již jen zpětný proces, platba a odjezd. Přesně tohle ale pro obyvatele amerického Oregonu představuje něco nepředstavitelného a pro některé i neřešitelného.

Proč tomu tak je, ptáte se? V prvé chvíli by se mohlo zdát, že došly naplnění mýty o tuposti Američanů, to jsou ale vážně jen mýty. V USA totiž existují dva státy, které dosud řidičům samostatné tankování paliva přísně zakazovaly - Oregon a New Jersey. A v tom prvním se rozhodli, že jej od 1. ledna povolí.

Onen zákaz má kořeny v 50. letech minulého století, kdy se úřady obávaly nárůstu množství požárů kvůli nehodám při tankováním. Proto musela každá stanice ve státě disponovat speciálně proškoleným operátorem, který vám váš vůz natankoval. Porušení daného nařízení pak bylo trestáno pokutou ve výši 500 dolarů (cca 10 650 Kč), takže šlo opravdu o přísný zákaz, který si nikdo nedovolil porušit.

Oregon si ale postupem času uvědomil, že technika u čerpacích stanic se od 50. let podstatně změnila a je dnes daleko bezpečnější. Od 1. ledna 2018 tak vstoupilo v platnost nové nařízení, které v patnácti vnitrozemních okresech umožňuje občanům si benzín natankovat i bez obsluhy. Podtrhněme, že umožňuje, povoluje, nikoli nařizuje. Navíc nejde zdaleka o celý Oregon - ten tvoří 36 okresů a samostatné tankování je povoleno jen ve venkovských oblastech mezi šestou hodinou večerní a šestou hodinou ranní.

Proč nový zákon neplatí všude? Jednoduše proto, že novela počítá jen s menšími okresy s nanejvýš 40 000 obyvateli. To kvůli tomu, aby menší čerpací stanice v odříznutějších oblastech mohly snížit cenu pohonných hmot, neboť zaměstnávat lidi pouze na tankování pochopitelně stojí peníze. Řada majitelů benzinek ovšem naznačuje, že i po změně zákona zůstanou u předchozí praxe. „Naši dlouholetí zákazníci milují, když mohou přijet a popovídat si, zatímco jim natankujeme,“ dodává Shelby Perkins z Prineville.

V podstatě se tedy dá říci, že se toho změní jen velmi málo - ve městech dál bude možné tankování jen s obsluhou, na venkově přes den též a některé benzinky v noci „tankovací personál” stejně zachovají. Přesto je kolem toho velké haló a někteří začali doslova propadat panice, jak si vůbec natankují auto.

Z našeho pohledu to vypadá opravdu směšně, nicméně si zkuste představit, že jste nikdy nic takového nedělali a dělat ani nemohli. Navíc vás léta strašili tím, že pokud to zkusíte, nejenže zaplatíte pokutu, ale také vám pomalu hrozí uhoření zaživa, jenž bude následovat výbuch stanice a pak i celého města.

Ve výsledku se tak nemůžeme divit třeba jedné 62leté občance Oregonu, která uvedla, že vůbec neví, jak se benzin tankuje. A především, že takovou činnost ani dělat nechce, neboť by smrděla jako benzinka. Zajímavé ale je, že svůj komentář zveřejnila na Facebooku - s internetem a tedy počítačem či chytrým mobilem tak evidentně umí, mnohem prostší činnost však odmítá.

Jelikož takových lidí je hodně, obsluha u čerpacích stanic se evidentně ztráty zaměstnání obávat nemusí. Je tak ve výsledku sporné, zda vůbec novela zákona přinese úspory, v jaké vláda doufala. Konkurence by ovšem do této komické situace mohla vnést více rozumu - až někdo v oněch odlehlých oblastech spustí čerpací stanici bez obsluhy s citelně levnějším palivem, možná se Oregoňané ještě rádi tuhle „složitou činnost” naučí...


V Oregonu od 1. ledna poprvé povolili samostatné tankování. Lidé jsou bezradní - 1 - Oregon cerpaci stanice 01
V Oregonu byli dosud zvyklí jen na čerpací stanice s obsluhou...

V Oregonu od 1. ledna poprvé povolili samostatné tankování. Lidé jsou bezradní - 2 - Oregon cerpaci stanice 02V Oregonu od 1. ledna poprvé povolili samostatné tankování. Lidé jsou bezradní - 3 - Oregon cerpaci stanice 03
...novela zákona však někde umožňuje i samostatné tankování

V Oregonu od 1. ledna poprvé povolili samostatné tankování. Lidé jsou bezradní - 4 - Oregon cerpaci stanice 04V Oregonu od 1. ledna poprvé povolili samostatné tankování. Lidé jsou bezradní - 5 - Oregon cerpaci stanice 05V Oregonu od 1. ledna poprvé povolili samostatné tankování. Lidé jsou bezradní - 6 - Oregon cerpaci stanice 06
A řada lidí je z toho přímo nešťastná, jiní si z paniky okolo této novinky ale také dělají legraci...

Petr Prokopec

Diskuze 75 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše