Padlý vrchol francouzské luxusní extravagance se zánovní už nevidí, tento je k mání

Nadšenci se asi budou přít, zda onen vrchol nepřišel ještě o něco později, podle nás je ale tohle to poslední pravověrné luxusní auto z dílen francouzského Citroënu. Model XM se v takovém stavu dávno nevidí.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Padlý vrchol francouzské luxusní extravagance se zánovní už nevidí, tento je k mání

1.4.2021 | Petr Miler

Padlý vrchol francouzské luxusní extravagance se zánovní už nevidí, tento je k mání

/

Foto: Garage 11, publikováno se souhlasem

Nadšenci se asi budou přít, zda onen vrchol nepřišel ještě o něco později, podle nás je ale tohle to poslední pravověrné luxusní auto z dílen francouzského Citroënu. Model XM se v takovém stavu dávno nevidí.

Pokud toužíte po evropském přeborníkovi v trochu houpavé, ale v každém případě velmi komfortní jízdě s luxusním interiérem za nikoliv přemrštěnou cenu, toužíte po starším Citroënu. Dnes už Francouzi nic takového nenabízí, v 90. letech byl ale jejich vrcholem model XM, který podle nás ve své celistvosti nikdy nebyl překonán žádným dalším modelem, C6 nevyjímaje. Bylo to auto s extravagantním stylem, klidně i vidlicovým šestiválcem, hydraulickým podvozkem a spoustou dostupné výbavy, o které se leckomu nesní ani dnes.

Poněkud problematičtější byla spolehlivost a ochrana proti korozi, ani v jednom francouzská auta té doby nevynikala. Proto také XM mířily s cenou rychle dolů a většina z nich skončila na vrakovištích. Například ve Velké Británii bylo na vrcholu slávy tohoto vozu ve druhé polovině 90tých let registrováno přes 18 tisíc exemplářů. Dnes je jich pouhých 173, ostatní prostě zmizely z povrchu zemského většinou v prachbídném stavu. Příběh auta, které vám ukážeme dnes, je ale docela jiný.

I když se vám to nemusí zdát, XM se do roku 2000 vyrábělo bez většího faceliftu, takže pořád vypadalo jako z 80. let, kdy vzniklo. Kousek, který vidíte před sebou, byl vyroben v roce 1992 a putoval k prvnímu majiteli do Japonska. Ten na sobě v některých ohledech nešetřil a byť z výbavy nesáhl třeba po koženém čalounění, dopřál si elektrické stahování všech oken a nastavování zrcátek i předních sedadel. Vyhřívaná jsou také sedadla, a to nejen ta přední, ale i zadní.

K příplatkům na tomto konkrétním voze zařaďme ještě svérázné druhé zadní sklo, které lépe izolovalo interiér od zimy při otevření pátých dveří. Na fotkách vidíme i rolety proti slunci na zadním okně a vůz má elektricky ovládané střešní okno. A taky tu je třílitrová benzínová V6 o 167 koních, která pohání přední kola přes automatickou převodovku ZF.

První majitel tedy sice nešetřil na sobě, samotné auto ale šetřil velmi. Se svým luxusním strojem nikdy moc nejezdil a za skoro 30 let provozu s ním najel pouhých 20 303 kilometrů. Po celou dobu ale bylo udržováno, poslední výměna oleje proběhla údajně v listopadu loňského roku a vypadá opravdu dokonale.

I když XM obecně šly s cenou až k nule, takto krásně zachovalá auta jsou dnes už ceněným zbožím, a tak se toto prodává za 17 900 euro, tedy asi 467 tisíc Kč. Žádná láce, tohle ale bude rarita i v celosvětovém měřítku - v celé Evropě je teď na prodej jen 53 aut a většina je na odpis. Z pár lepších kousků je tento zdaleka nejzachovalejší.


Padlý vrchol francouzské luxusní extravagance se zánovní už nevidí, tento je k mání - 1 - Citroen XM 1992 zanovni prodej 01Padlý vrchol francouzské luxusní extravagance se zánovní už nevidí, tento je k mání - 2 - Citroen XM 1992 zanovni prodej 02Padlý vrchol francouzské luxusní extravagance se zánovní už nevidí, tento je k mání - 3 - Citroen XM 1992 zanovni prodej 03Padlý vrchol francouzské luxusní extravagance se zánovní už nevidí, tento je k mání - 4 - Citroen XM 1992 zanovni prodej 04Padlý vrchol francouzské luxusní extravagance se zánovní už nevidí, tento je k mání - 5 - Citroen XM 1992 zanovni prodej 05Padlý vrchol francouzské luxusní extravagance se zánovní už nevidí, tento je k mání - 6 - Citroen XM 1992 zanovni prodej 06Padlý vrchol francouzské luxusní extravagance se zánovní už nevidí, tento je k mání - 7 - Citroen XM 1992 zanovni prodej 07Padlý vrchol francouzské luxusní extravagance se zánovní už nevidí, tento je k mání - 8 - Citroen XM 1992 zanovni prodej 08Padlý vrchol francouzské luxusní extravagance se zánovní už nevidí, tento je k mání - 9 - Citroen XM 1992 zanovni prodej 09Padlý vrchol francouzské luxusní extravagance se zánovní už nevidí, tento je k mání - 10 - Citroen XM 1992 zanovni prodej 10Padlý vrchol francouzské luxusní extravagance se zánovní už nevidí, tento je k mání - 11 - Citroen XM 1992 zanovni prodej 11Padlý vrchol francouzské luxusní extravagance se zánovní už nevidí, tento je k mání - 12 - Citroen XM 1992 zanovni prodej 12Padlý vrchol francouzské luxusní extravagance se zánovní už nevidí, tento je k mání - 13 - Citroen XM 1992 zanovni prodej 13Padlý vrchol francouzské luxusní extravagance se zánovní už nevidí, tento je k mání - 14 - Citroen XM 1992 zanovni prodej 14Padlý vrchol francouzské luxusní extravagance se zánovní už nevidí, tento je k mání - 15 - Citroen XM 1992 zanovni prodej 15
Tohle XM je skoro jako nové, na skoro 30 let starý vůz je ve fantastické kondici. Nevyjde ale levně. Foto: Garage 11, publikováno se souhlasem

Zdroj: Mobile.de

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše