Všechna auta v EU musí mít od ledna v základu další výbavu, za kterou dnes připlácíme

V záplavě všeho, co dnes Evropská unie pro nová auta nařizuje, jde v podstatě o banalitu. Více než co jiného ale povinná instalace digitálního rádia do všech aut ukazuje, kam až prsty EU sahají.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Všechna auta v EU musí mít od ledna v základu další výbavu, za kterou dnes připlácíme

31.12.2018 | Mirek Mazal

Všechna auta v EU musí mít od ledna v základu další výbavu, za kterou dnes připlácíme

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

V záplavě všeho, co dnes Evropská unie pro nová auta nařizuje, jde v podstatě o banalitu. Více než co jiného ale povinná instalace digitálního rádia do všech aut ukazuje, kam až prsty EU sahají.

Kdysi jsme detailně probírali, proč už auta nikdy nebudou taková, jaká byste je chtěli mít. Důvodů je více, tím hlavním ale je, že každý nový vůz musí být nejprve vyvinut tak, aby vyhověl nepřebernému množství zejména evropských předpisů. Ty přímo či nepřímo určují řadu jeho zásadních vizuálních i technických vlastností a až v rámci takto nastavených mantinelů mohou automobilky brát ohled na to, co vlastně chtějí nebo nechtějí zákazníci. Nedivte se tedy, že z trhu prakticky zcela zmizely atmosféricky plněné motory, že si skoro nemůžete koupit auto bez systému start-stop či že si musíte skrytě připlatit za řadu prvků výbavy, které třeba vůbec nepotřebujete.

Tento trend vládne automobilovému světu už roky a nedělejte si naději, že nabere jiný směr. Pokračovat bude i s příchodem roku 2019, mimo jiné další povinnou výbavou. Podle rozhodnutí Evropského parlamentu budou muset být autorádia ve všech nových vozech od roku 2019 vybavena příjmem digitálního vysílaní známým též jako DAB.

Takzvaný Digital Audio Broadcasting je inovativní rádiový systém pro plošné vysílání rozhlasových stanic. Aktuálně se ujal v několika zemích Evropy, Asie a Tichomoří a rozhlasové formáty DAB, DAB+ a DMB v současné době používá více než 2 200 stanic po celé zeměkouli. Pokrok se dotkl také České republiky, i tady lze stanice přijímat po novu.

Digitální distribuce signálu doplňuje klasické rádiové vlny FM. Novinka byla uvedena v roce 2007 a projevuje se hlavně vyšší kvalitou příjmu i při špatných klimatických podmínkách. Člověk by měl mít šanci naladit oblíbenou stanici na více místech a s lepší kvalitou zvuku. Zastánci DAB nejčastěji vyzdvihují zejména absenci šumu, jednoduchý výběr poslouchaného programu, lepší mobilní příjem, doprovodná zobrazovaná data, zpestření programové a žánrové nabídky nebo energetickou úsporu proti FM vysílání.

Příznivci digitálního šíření signálu se zjevně našli i mezi lidmi sloužícími pod záštitou modré vlajky se žlutými hvězdami. Jako nezřídka se tento sbor rozhodl uspíšit přirozený vývoj a legitimizoval povinnost zavedení DAB+ do všech nových modelů aut od 1. ledna 2019. Vedle vln FM musí nová rádia umožňovat také příjem digitálního vysílání, žádná alternativa není - leda nevybavit vůz autorádiem vůbec.

Na jednu stranu proč ne, DAB je jistě vítanou inovací. Na druhou stranu je třeba se ptát, proč EU musí zasahovat do nabídky aut i v případě takových záležitostí. Dosud byla možnost příjmu digitálního signálu u autorádií dodávaných z výroby volitelná a kdo chtěl, mohl si za ní připlatit. Prestižnější značky pak DAB nabízely už v základní výbavě. Problém s tím neměl snad nikdo, od Nového roku si ale za digitální příjem v autech budeme muset připlatit skoro všichni („skoro” proto, žena trhu ještě existují vozy prodávané zcela bez rádia), ať už pro nás má nějaký význam nebo ne. Však jsou lidé, kteří rádio neposlouchají vůbec, ale hudbu ano a tovární audiosystém bez rádia neexistuje.

Je to skutečně banalita a nepříliš drahá věc, jako symbol toho, co vše EU nařizuje či zakazuje, ale slouží dokonale. EU dnes zasahuje do všech oblastí automobilového průmyslu, zavedená nařízení ovlivňují dění okolo motorsportu i deformují samotný trh s vozidly. Více možností volby v rukou zákazníků by zrovna v tomto případě jistě ničemu neuškodilo...


Všechna auta v EU musí mít od ledna v základu další výbavu, za kterou dnes připlácíme - 1 - EU zavadi povinna digitalni radia 01Všechna auta v EU musí mít od ledna v základu další výbavu, za kterou dnes připlácíme - 2 - EU zavadi povinna digitalni radia 02Všechna auta v EU musí mít od ledna v základu další výbavu, za kterou dnes připlácíme - 3 - EU zavadi povinna digitalni radia 03Všechna auta v EU musí mít od ledna v základu další výbavu, za kterou dnes připlácíme - 4 - EU zavadi povinna digitalni radia 04Všechna auta v EU musí mít od ledna v základu další výbavu, za kterou dnes připlácíme - 5 - EU zavadi povinna digitalni radia 05Všechna auta v EU musí mít od ledna v základu další výbavu, za kterou dnes připlácíme - 6 - EU zavadi povinna digitalni radia 06Všechna auta v EU musí mít od ledna v základu další výbavu, za kterou dnes připlácíme - 7 - EU zavadi povinna digitalni radia 07
EU se rozhodla vzít do svých rukou i nabídku rádií v nových vozech. Automobilky musí od úterý montovat přijímače digitálního vysílání DAB+, ať už o ně zákazníci stojí, nebo ne

Mirek Mazal