VW chystá revoluci, do roku 2020 promění své vozy v mobily na kolečkách

(+ video) Šéf německého koncernu ve Frankfurtu poodhalil budoucnost. Ta je spojena s digitalizací, elektrifikací, hybridizací či autopiloty.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

VW chystá revoluci, do roku 2020 promění své vozy v mobily na kolečkách

15.9.2015 | Petr Prokopec | 4 příspěvky

VW chystá revoluci, do roku 2020 promění své vozy v mobily na kolečkách

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

(+ video) Šéf německého koncernu ve Frankfurtu poodhalil budoucnost. Ta je spojena s digitalizací, elektrifikací, hybridizací či autopiloty.

Ačkoliv autosalon ve Frankfurtu začíná až dnešním dnem, za sebou již máme koncernovou noc. Během té byla představena řada novinek, přičemž za všechny můžeme zmínit produkční VW Tiguan a Lamborghini Huracán Spyder nebo koncepty Audi Q6 a Porsche Mission E. Zatímco první dvě novinky se přitom spoléhají prozatím čistě jen na klasické spalovací pohonné ústrojí, u druhé dvojice již přebírají hlavní slovo elektromotory. A jasně tak naznačují, jakým směrem VW Group míří.

V tomto ohledu ostatně vystoupil v hesenské metropoli šéf koncernu Martin Winterkorn, který uvedl, že do roku 2020 VW Group představí minimálně dvacet nových elektromobilů a plug-in hybridů. Podle něj se tak koncern „nyní nachází ve fázi znovuobjevení největší evropské automobilky, přičemž pokládáme technologické, ekonomické i strukturální základy. Vůči elektro-mobilitě tak nemůže existovat jasnější závazek.“

Jen elektrifikací ovšem VW Group nekončí. Podle Winterkorna totiž koncern hodlá do onoho roku 2020 proměnit „všechny naše nové modely na mobily na kolečkách“. Ano, čtete správně, skutečně jde o mobily na kolečkách, což ovšem není až tak překvapivé. Podle průzkumů totiž pro většinu mladých je vlastnictví telefonu mnohem důležitější než vlastnictví automobilu. A stejně tak prý získává na významu ekologické cítění. Nejsme si jisti, zda je to pravda, Němci tomu ale očividně věří.

Volkswagen tak cílí na skupinu, která by se během příštích pěti let mohla stát tou rozhodující. Zda ovšem udeří hřebíček přímo na hlavičku, to je prozatím ve hvězdách. Jisté je ovšem tolik, že jedním z hlavních plánů je nemalý přechod na autonomní řízení, které je dle Winterkorna „jednou z nejvíce fascinujících technologií naší doby“. I autopilot by přitom mohl vyhovovat výše zmíněným mladistvým.

Je tedy zřejmé, co šéf koncernu myslí oním „znovuobjevením“. Jak je totiž stále více patrné, automobilový průmysl míří směrem k naprosté digitalizaci a VW Group chce v tomto ohledu hrát prim. Z toho důvodu se ostatně ona transformace dotkne celého portfolia „od kompaktních vozů až po příští Phaeton nebo Audi A8“. Někteří se tedy mohou začít těšit, pro petrolheady to ale moc dobré zprávy nejsou...

Tip: Projděte si všechny novinky frankfurtského autosalonu 2015, máme pro vás i galerii živých fotek přímo z dějiště IAA.


VW chystá revoluci, do roku 2020 promění své vozy v mobily na kolečkách - 1 - VW Group Night IAA 2015 atmosfera 01VW chystá revoluci, do roku 2020 promění své vozy v mobily na kolečkách - 2 - Martin WinterkornVW chystá revoluci, do roku 2020 promění své vozy v mobily na kolečkách - 3 - martin winterkornVW chystá revoluci, do roku 2020 promění své vozy v mobily na kolečkách - 4 - Ferdinand Piech Martin Winterkorn nove Perex
Šéf koncernu VW Group Martin Winterkorn odhalil ve Frankfurtu plány, které pro petrolheady nevypadají zrovna příznivě

Petr Prokopec

Diskuze 4 příspěvky

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.