VW v USA kontroverzně propaguje ruční řazení, jinak vtipná reklama narazila

Sama propagace manuálního řazení je z pohledu Evropana neobvyklá, potíž je ale v tom, do jakého světla se Němci rozhodli klasickou převodovku stavět. Podle reklamního spotu má jít o bezpečnostní prvek.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

VW v USA kontroverzně propaguje ruční řazení, jinak vtipná reklama narazila

12.5.2019 | Mirek Mazal

VW v USA kontroverzně propaguje ruční řazení, jinak vtipná reklama narazila

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Sama propagace manuálního řazení je z pohledu Evropana neobvyklá, potíž je ale v tom, do jakého světla se Němci rozhodli klasickou převodovku stavět. Podle reklamního spotu má jít o bezpečnostní prvek.

Spojené státy americké jsou baštou automatických převodovek. Samočinné volení rychlostí dávno zlidovělo a manuální řazení si v posledních letech jen po malých dílech ukrajuje alespoň o trochu větší kousek koláče poměrného zastoupení převodovek na trhu nových aut. Někteří výrobci se přesto snaží různými fintami zlomit větší počet zákazníků, aby při objednávce vozu dobrovolně zaškrtli tři pedály s kulisou řadicí páky ve tvaru písmene H.

Z minulosti známe třeba pokus Toyoty přiblížit obyčejným lidem kouzla šestirychlostní ruční převodovky, k ní se teď přidal možná nečekaný souputník - německý Volkswagen. Ten se ovšem nepokouší stavět na nadšení pro lepší ovládání vozu, ale poněkud kontroverzně na ryze pragmatické záležitosti. Němci manuál propagují jako bezpečnostní prvek.

Není to žert, koncern využil opakovaných zpráv o zmařené krádeži auta kvůli neschopnosti zloděje s ručním řazením vůbec pracovat a nechal si udělat reklamu takto propagující model Jetta GLI, obdobu Golfu GTI.

Reklama vyobrazuje majitele výkonného sedanu, který opustí auto a nechá jej odemčené. Mezi sedačkami má totiž řadicí páku, která podle spotu znamená praktickou nedotknutelnost Jetty při kontaktu se zloději. VW tedy ve snímku malým písmem doporučuje auto zamykat, ale hlavní sdělení krátkého filmu je jasné - zobrazuje manuální řazení jako funkční překážku odcizení.

Na starém kontinentu by taková reklama vůbec nedávala smysl, ale Američany zaujala. Pro nás spíše úsměvné nabádání k nezamykání se ovšem ke smůle Volkswagenu v USA trochu míjí účinkem. Navzdory zjevné nadsázce nyní éterem koluje spíše jak kontraproduktivní rada, která může skončit tolik oblíbenou žalobou méně inteligentních či korektních majitelů. Ti by si mohli pořídit Jettu GLI s tím, že vážně budou odcházet pryč od volně přístupného vozu a pak se divit - a nebo „divit” -, že ji někdo ukradl. Manuál část zlodějů jistě odradí, jako náhrada klíčů od vozu ale jistě dobře neposlouží.


VW v USA kontroverzně propaguje ruční řazení, jinak vtipná reklama narazila - 1 - Volkswagen Jetta GLI reklama USA 01VW v USA kontroverzně propaguje ruční řazení, jinak vtipná reklama narazila - 2 - Volkswagen Jetta GLI reklama USA 02VW v USA kontroverzně propaguje ruční řazení, jinak vtipná reklama narazila - 3 - Volkswagen Jetta GLI reklama USA 03VW v USA kontroverzně propaguje ruční řazení, jinak vtipná reklama narazila - 4 - Volkswagen Jetta GLI reklama USA 04VW v USA kontroverzně propaguje ruční řazení, jinak vtipná reklama narazila - 5 - Volkswagen Jetta GLI reklama USA 05VW v USA kontroverzně propaguje ruční řazení, jinak vtipná reklama narazila - 6 - Volkswagen Jetta GLI reklama USA 06VW v USA kontroverzně propaguje ruční řazení, jinak vtipná reklama narazila - 7 - Volkswagen Jetta GLI reklama USA 07VW v USA kontroverzně propaguje ruční řazení, jinak vtipná reklama narazila - 8 - Volkswagen Jetta GLI reklama USA 08VW v USA kontroverzně propaguje ruční řazení, jinak vtipná reklama narazila - 9 - Volkswagen Jetta GLI reklama USA 09VW v USA kontroverzně propaguje ruční řazení, jinak vtipná reklama narazila - 10 - Volkswagen Jetta GLI reklama USA 10
Spot Volkswagenu ukazuje nový model Jetta GLI s manuálem, který prý není potřeba chránit před zloději. Pro nás je úsměvný a staví na reálných zkušenostech, v USA se to ale s velkým nadšením nesetkal

Zdroj: Volkswagen USA@Youtube

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše