VW vyděsil postup prezidenta Erdogana, výroba Škody Superb se stěhovat nemusí

Ještě před pár dny se to zdálo být hotovou věcí, ale v momentě, kdy se na Turecko valí sankce celého světa, se multimiliardová investice zdá být příliš rizikovou. Němci tak raději couvají.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

VW vyděsil postup prezidenta Erdogana, výroba Škody Superb se stěhovat nemusí

15.10.2019 | Petr Prokopec

VW vyděsil postup prezidenta Erdogana, výroba Škody Superb se stěhovat nemusí

/

Ještě před pár dny se to zdálo být hotovou věcí, ale v momentě, kdy se na Turecko valí sankce celého světa, se multimiliardová investice zdá být příliš rizikovou. Němci tak raději couvají.

Patrně jste již zaregistrovali, turecká armáda vpadla na sever Sýrie. Invaze je zaměřena proti kurdským bojovníkům, kteří jsou tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem označováni za teroristy. Proto byl útok oficiálně označen jako Pramen míru, jakkoliv bylo souběžně s tím zmíněno, že Kurdové nemohou počítat s jakoukoli milosrdností. Tato výhrůžka byla bohužel splněna, a tak jsme již několik dnů v řadě svědky zvěrstev páchaných tureckou armádou.

Právě tento postup změnil názor „západu“. Velký obrat udělal zejména americký prezident Donald Trump, který nejprve z oné části země stáhl vojenské jednotky. Tím v podstatě Erdoganovi vyčistil cestu, čehož Turci využili výše popsaným způsobem. V reakci na to Trump vyrukoval se sankcemi a pohrozil ještě větší odvetou. A podobnými kroky hrozí i další země.

Proč se o tom ale vůbec zmiňujeme? Důvod je prostý - asi před dvěma týdny se začalo mluvit o tom, že se koncern VW konečně rozhodl, kde bude stát nová továrna, jenž by vyřešila i problémy Škody s nedostačující kapacitou i výrobními náklady. Mělo jít o Turecko, konkrétně pak o západní provincii Manisa, kde měl vzniknout závod vyrábějící ročně zhruba 300 tisíc aut. Dvě třetiny by připadly na Passat, zbytek na Škodu Superb.

Že se tak stalo, naznačovaly i kroky tureckého prezidenta. Dle dostupných informací měl Volkswagen do nové továrny a jejího okolí napěchovat zhruba 33 miliard korun, jak se ale nyní dozvídáme definitivní rozhodnutí dosud nepadlo. A ve prospěch Turecka padnout ani nemusí, jak naznačuje oficiální vyjádření VW Group k celé věci.

Němce měla Erdoganova agrese vyděsit a znejistit. Mluvčí koncernu tak aktuálně uvedl, že „pečlivě monitorujeme současnou situaci a s obavami hledíme na probíhající vývoj“. To samozřejmě neznamená definitivní zamítnutí výstavby nového podniku v Turecku, s ohledem na situaci je ale posvěcení celého projektu nejvyšším vedením velmi nepravděpodobné.

Ministerský předseda Dolního Saska Stephan Weil, který je členem dozorčí rady VW, již naznačil, že s ohledem na současnou situaci nepovažuje investici Volkswagenu v Turecku za reálnou. „A mám takový dojem, že můj úhel pohledu sdílí i řada dalších lidí v dozorčí radě.“ Weil však zároveň doufá, že turecký prezident urychleně změní směr své politiky a dá vše do pořádku.

Turecko tak možná až tak úplně není venku ze hry, vše závisí na dalším vývoji. V tuto chvíli ale můžeme říci, že výroba Škody Superb se z České republiky stěhovat nemusí. Jedinou jistotou nyní zůstává, že řada evropských zemí již pozastavila prodej vojenského arsenálu Turecku. Česko mezi ně bohužel zatím nepatří.


VW vyděsil postup prezidenta Erdogana, výroba Škody Superb se stěhovat nemusí - 1 - VW Passat 2019 facelift EU prvni sada 06VW vyděsil postup prezidenta Erdogana, výroba Škody Superb se stěhovat nemusí - 2 - VW Passat 2019 facelift EU prvni sada 08VW vyděsil postup prezidenta Erdogana, výroba Škody Superb se stěhovat nemusí - 3 - VW Passat 2019 facelift EU prvni sada 30VW vyděsil postup prezidenta Erdogana, výroba Škody Superb se stěhovat nemusí - 4 - Skoda Superb facelift a Citigo iV 2019 prvni foto 01VW vyděsil postup prezidenta Erdogana, výroba Škody Superb se stěhovat nemusí - 5 - Skoda Superb facelift a Citigo iV 2019 prvni foto 02VW vyděsil postup prezidenta Erdogana, výroba Škody Superb se stěhovat nemusí - 6 - Skoda Superb facelift a Citigo iV 2019 prvni foto 04
VW Passat a Škoda Superb se nejspíše v Turecku vyrábět nebudou, díky vojenské invazi německá automobilka zřejmě své plány na stavbu nové továrny zruší

Zdroje: VW, Reuters

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše