Rekordman ve skoku s limuzínami zemřel při pokusu dokázat, že Země je placatá

Jakkoli to zní bláznivě, skutečně se o to snažil a v minulosti podnikl několik pokusů doletět na světa kraj. Ten poslední se mu stal osudným, Mad Mike Hughes se zřítil v podomácku vyrobené raketě.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Rekordman ve skoku s limuzínami zemřel při pokusu dokázat, že Země je placatá

24.2.2020 | Petr Prokopec

Rekordman ve skoku s limuzínami zemřel při pokusu dokázat, že Země je placatá

/

Jakkoli to zní bláznivě, skutečně se o to snažil a v minulosti podnikl několik pokusů doletět na světa kraj. Ten poslední se mu stal osudným, Mad Mike Hughes se zřítil v podomácku vyrobené raketě.

Pokud vylezete na opravdu vysoký kopec a máte navíc to štěstí, že je naprosto jasno, pak uvidíte opravdu daleko. Nicméně i při absenci oparu jednoduše neuvidíte až na kraj světa. Proč? Inu jednoduše proto, že Země je kulatá, takže nemá žádný začátek a konec, což ostatně bylo již mnohokrát vědecky prokázáno. V poslední době však roste počet lidí, kteří zastávají jiný názor. Dle nich je naše planeta placatá, pročež za omezením onoho dohledu nestojí zakřivení Země, nýbrž pouze zrakové limity.

Do druhého zmiňovaného tábora patřil až do sobotního odpoledne Mike Hughes. Ten byl znám pod přezdívkou Šílený Mike (neboli Mad Mike), neboť skutečně patřil mezi absolutní šílence. V tom dobrém i poněkud horším smyslu. Hughes totiž dříve pracoval jako řidič limuzín a v roce 2002 byl přitom zapsán do Guinnessovy knihy rekordů, neboť s prodlouženým Lincolnem Town Car dokázal absolvovat 31metrový skok. To byl však jen počátek jeho výletů nad zemský povrch.

Hughes totiž začal stále více inklinovat k aeronautice, což nakonec 30. ledna 2014 vyústilo v jeho první let v podomácku sestrojené parní raketě. S tou dosáhl výšky 419 metrů, po přistání se však zhroutil. Jak následně vzpomínal, musel strávit dva týdny v chodítku, aby mohl být znovu mobilní. To však neznamenalo konec jeho snah, v roce 2018 tak již Šílený Mike vystoupal až do výšky 512 metrů. A loni svůj rekord zvýšil o dalších šest desítek metrů.

Snem amatérského astronauta ovšem byla výška 100 kilometrů, ze které by již mohl jasně prokázat svou teorii o placatosti Země. Něco takového by ovšem již v raketě na parní či spíše tlakový pohon nebylo možné. Proto se Hughes začal zabývat kombinací rakety a balónu, díky které by se nakonec na Karmanovu linii, tedy hranici mezi zemskou atmosférou a Vesmírem, dostal.

Něco takového ovšem již bylo mimo jeho finanční možnosti, proto Šílený Mike odstartoval veřejnou sbírku. Tu hodlal právě tuto sobotu podpořit při natáčení dokumentu Homemade Astronauts televize Science Channel, letem ve své dosavadní raketě. Ta nicméně byla pro letošek nemalým způsobem vylepšena, neboť Hughes chtěl tento rok dosáhnout výšky 1 500 metrů. Jeho veškeré plány však vzaly vniveč, neboť v důsledku selhání stroje Šílený Mike zemřel.

Jelikož šlo o mediální výstup, byly u pokusu, který se odehrál poblíž kalifornského městečka Barstow, přítomné i kamery. Vše tedy bylo zaznamenáno, pročež lze s jistotou určit příčinu neúspěchu. Ta spočívá v padáku, který měl zajistit bezpečný návrat rakety na povrch. Bohužel se však otevřel krátce po startu a následně došlo k jeho utrhnutí. Mike tedy ztratil jedinou šanci, kterak by se zachránil.

„Byl to pozoruhodný chlapík, který neustále žil na hraně. Určitě by nechtěl zemřít jinak, než takto,“ uvedl k incidentu Hughesův někdejší mediální zástupce Darren Schuster. Smrt amatérského astronauta pak potvrdil i kanál Science Channel, který dodal, že čtyřiašedesátiletý Mike zemřel, zatímco si plnil své sny. Budiž, je ovšem otázka, jestli zrovna plnění jeho snu mělo nějaký smysl.


Rekordman ve skoku s limuzínami zemřel při pokusu dokázat, že Země je placatá - 1 - Mad Mike Hughes 01Rekordman ve skoku s limuzínami zemřel při pokusu dokázat, že Země je placatá - 2 - Mad Mike Hughes 02Rekordman ve skoku s limuzínami zemřel při pokusu dokázat, že Země je placatá - 3 - Mad Mike Hughes 03
Američan Mike Hughes chtěl dokázat, že je Země placatá. Ve své podomácku vyrobené raketě naposledy odstartoval v sobotu před televizními kamerami. Ty však nezaznamenaly další rekord, nýbrž tragickou smrt

Zdroj: Space.com

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše