Zešílel Elon Musk? Teď chce stavět kamiony, začal hloubit tunely

Nedá se říci, že by šéf Tesly, SpaceX a člověk stojící i za firmou SolarCity, dnes součástí Tesly, neměl co dělat. Soudě podle všeho se ale asi nudí.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Zešílel Elon Musk? Teď chce stavět kamiony, začal hloubit tunely

29.4.2017 | Petr Miler | Přidat příspěvek

Zešílel Elon Musk? Teď chce stavět kamiony, začal hloubit tunely

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Nedá se říci, že by šéf Tesly, SpaceX a člověk stojící i za firmou SolarCity, dnes součástí Tesly, neměl co dělat. Soudě podle všeho se ale asi nudí.

Elon Musk je nepochybně rozporuplnou osobou dnešního automobilového světa. Vtrhl do něj z ničeho nic před více jak 10 léty, když své dříve vydělané peníze investoval do firmy Tesla Motors, dnes jen Tesla. A s vidinou elektrické budoucnosti automobilismu se vydal vstříc dobrodružství, které trvá do dnešních dnů.

Získal si obdiv mnoha lidí tím, co na tomto poli dokázal, neboť prakticky z ničeho postavil firmu, která dnes vyrábí zajímavá auta. A i když jich prodává pořád pramálo a prodělává na tom miliardy každý měsíc, je dnes nejhodnotnější americkou automobilkou. Těžko na to lze ale hledět nekriticky za situace, kdy se do této pozice dostal za mohutného přímého i nepřímého subvencování firmy po celou dobu její existence, která nyní přežívá právě jen díky nekonečné důvěře investorů v zítřky, které nikdy nemusí přijít.

Ať už ale Muska vnímáte jakkoli, jednu věc mu upřít nelze - má vize a nápady, které se nebojí realizovat, jakkoli ztřeštěné se zdají. Nakonec, už chtít postavit raketu, která doletí na Mars, je vážně ujeté a je znovu jen škoda, že i na těchto projektech zůstává stín přerozdělovaných peněz. Jestli se nějak dotýkají i nápadů, které začíná realizovat nyní, neumíme říci, ztřeštěné jsou ale jednoznačně.

V prvním případě se to až dramaticky nejeví, neboť Musk začal odhalovat nový tahač, možná celý kamion. Když vám ale řekneme, že je nejen elektrický, ale má být podle Elona M. „agilní jako sporťák”, „točivým momentem překoná jakýkoli dieselový náklaďák” a „v přetahování o lano by dieselový kamion vytáhl i do kopce”, úplně normálně to nezní. Právě k tomuto stroji náleží první fotka níže, která ukazuje jeho zastřenou příď. Musk jej pustil do včera na TED Talk ve Vancouveru a ještě letos chce ukázat více s cílem revolucionizovat i kamionovou dopravu.

Druhý nápad je ještě o hodně potrhlejší, Musk chce stavět tunely. Ne ale jen tak ledajaké, ty staví kde kdo, chce dělat takové, do nichž osobní auta „sestoupí” z povrchu zemského za pomoci výtahu na jakémsi elektrickém vozíku, který je rychlostí až 200 km/h přesune do cílové destinace, kde znovu „vystoupají” na povrch. To vše pochopitelně ve městě, kde by se tak vyhnuly husté dopravě.

Níže přiložené video přesně toto zachycuje na počítačové vizualizaci a možná si řeknete, že tohle může na počítači stvořit kdejaký student. Může, Musk už ale založil firmu The Boring Company (nikoli nudná, ale tunely razící) a její vybavení dělající přesně to, co má ve svém jméně, už bylo nafoceno v akci. Co dělá, netušíme, protože výše zmíněný projekt by byl těžko realizovatelný bez masivní podpory úřadů, kterých se taková idea těžko kdy dočká, The Boring Company ale každopádně něco razí.

Podívejte se sami na fotky a video a posuďte sami, jestli už Elon Musk zešílel, nebo zase vidí v dáli něco, co my ne. V případě elektrického kamionu to není až taková fantazie, ale ty tunely, ty tunely...


Zešílel Elon Musk? Teď chce stavět kamiony, začal hloubit tunely - 1 - Tesla Truck The Boring Company 01
První tahač či celý kamion značky Tesla už se dere na světlo

Zešílel Elon Musk? Teď chce stavět kamiony, začal hloubit tunely - 2 - Tesla Truck The Boring Company 02Zešílel Elon Musk? Teď chce stavět kamiony, začal hloubit tunely - 3 - Tesla Truck The Boring Company 03Zešílel Elon Musk? Teď chce stavět kamiony, začal hloubit tunely - 4 - Tesla Truck The Boring Company 04
A Musk kdysi nevtipkoval, když na Twitteru hovořil o tom, že asi začne razit tunely pod hlavičkou The Boring Company. Přesně to nyní dělá

Petr Miler

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše