Zlatý věk autosalonů je definitivně u konce, do Frankfurtu nedorazí už devět výrobců

Bývaly časy, kdy si jakákoli významná automobilka nemohla dovolit na velkém autosalonu chybět. Dnes si některé spíše nemohou dovolit tam být.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Zlatý věk autosalonů je definitivně u konce, do Frankfurtu nedorazí už devět výrobců

18.8.2017 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

Zlatý věk autosalonů je definitivně u konce, do Frankfurtu nedorazí už devět výrobců

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Bývaly časy, kdy si jakákoli významná automobilka nemohla dovolit na velkém autosalonu chybět. Dnes si některé spíše nemohou dovolit tam být.

V „době analogové” se každý fanoušek aut těšil na každý další autosalon. Právě na tato místa byla koncentrována naprostá většina světových premiér a také jen na ploše výstavišť měl totiž možnost spatřit ten či onen vůz hned po odhalení. S příchodem digitalizace se ale mnohé změnilo - a více než kdy předtím platí, že není nic staršího než včerejší noviny. Nově tak pomalu ani nemá smysl různé motor show navštěvovat, na překvapivou novinku, s níž nás výrobci ještě neseznámili - virtuálně či rovnou i naživo - totiž nenarazíte. A stále více automobilek raději pořádá vlastní velkolepé premiéry, kde bude v určitý čas a na určitém místě pozornost soustředěna jen na jejich novinku.

Máte pocit, že přeháníme? Bohužel nikoliv a v souladu s tím se chovají i samotné automobilky. Nejenže pořádají vlastní show, autosalony už vynechávají zcela, neboť je pro ně z výše zmíněných důvodů stále složitější obhájit investice spojené s účastí na jakékoliv motor show. Lidé ovšem stále více začínají po nových vozech pátrat na internetu, než aby se obtěžovali vyrazit třeba do Ženevy, Detroitu nebo zakrátko do Frankfurtu. A právě proto bude v hesenské metropoli řada automobilek chybět.

Soupis je již nyní poměrně bohatý, zmiňuje totiž hned devět jmen. Nejde přitom o malé značky, nýbrž výrobce, na jejichž konto souhrnně připadá 20 procent evropského trhu s auty. Jejich absence si tedy stoprocentně všimnete, navíc Alfa Romeo, DS, Fiat, Infiniti, Jeep, Mitsubishi, Nissan, Peugeot a Volvo nemusí být posledními hráči, jenž partii vzdají ještě před začátkem. Stačí jen vzpomenout na loňskou Paříž, kam nedorazilo ani Bentley.

Jsme tedy vskutku zvědavi, kdo se nakonec ve Frankfurtu ještě neukáže. Stejně tak je otázkou, jak honosné budou prezentace značek, které nakonec na autosalon zavítají. I jejich účetní si totiž velmi snadno dokáží spočítat, že levnější v závislosti na následných realizovaných prodejích je natočení krátkého produktového filmečku a pořízení několika snímků, které vydrží na internetu pomalu věčně, než pronájem stánku na pár dní.

Kromě toho, automobilky již tak poměrně hodně utrácejí za své vlastní živé prezentace, jenž různým motor show předchází. V takovém případě mají navíc svých 15 minut slávy jistých, zatímco v rámci autosalonů je premiér bezpočet a proto se na některé výrobce v některých médiích ani nemusí dostat. Veškeré vynaložené náklady tak přicházejí vniveč, což kvůli stále větší konkurenci není zrovna žádoucí jev.

Je tedy třeba se začít smiřovat s faktem, že zlatý věk autosalonů je pryč. I my jsme se už zkraje letošního roku rozhodli, že naše zpravodajské pokrytí letošního IAA bude skromnější, než bývá, neboť s nezájmem automobilek není dost premiér, s nedostatkem premiér není dost vašeho zájmu a nedostatkem vašeho zájmu není dost snahy ukazovat na autosalonech více než dosud. A tak stále dokola. „Spirála smrti” je tím roztočena a zdá se být jen otázkou času, kdy některé i donedávna významné autosalony semele zcela.

Taková Ženeva, Detroit či Šanghaj se o svá místa v kalendáři ještě nějaký ten rok bát nemusí - jde o největší motor show svého druhu, každá je navíc na jiném kontinentu. A my i se jim budeme věnovat. Zájem o ostatní autosalony jako jsou třeba Paříž, Frankfurt nebo Los Angeles ovšem klesá a nezdá se, že by pro ně existovalo záchrany. Nezájem dalších značek o IAA 2017 to jen potvrzuje...


Zlatý věk autosalonů je definitivně u konce, do Frankfurtu nedorazí už devět výrobců - 1 - VW Group Night IAA 2015 atmosfera 02Zlatý věk autosalonů je definitivně u konce, do Frankfurtu nedorazí už devět výrobců - 2 - VW Group Night IAA 2015 atmosfera 03Zlatý věk autosalonů je definitivně u konce, do Frankfurtu nedorazí už devět výrobců - 3 - VW Group Night IAA 2015 atmosfera 04Zlatý věk autosalonů je definitivně u konce, do Frankfurtu nedorazí už devět výrobců - 4 - VW Group Night IAA 2015 atmosfera 05Zlatý věk autosalonů je definitivně u konce, do Frankfurtu nedorazí už devět výrobců - 5 - VW Group Night IAA 2015 atmosfera 06Zlatý věk autosalonů je definitivně u konce, do Frankfurtu nedorazí už devět výrobců - 6 - VW Group Night IAA 2015 atmosfera 07
I VW značně ubral ze svých velkolepých prezentací. Obvykle se to svádí na Dieselgate, ale za daných okolností to mohlo přijít vhod. Na domácím IAA ve Frankfurtu ovšem koncern Volkswagen chybět nebude a slibuje i opět trochu výraznější účast

Zlatý věk autosalonů je definitivně u konce, do Frankfurtu nedorazí už devět výrobců - 7 - Peugeot 308 GTi Frankfurt 2015 zive 01Zlatý věk autosalonů je definitivně u konce, do Frankfurtu nedorazí už devět výrobců - 8 - Peugeot 308 GTi Frankfurt 2015 zive 02Zlatý věk autosalonů je definitivně u konce, do Frankfurtu nedorazí už devět výrobců - 9 - Peugeot 308 GTi Frankfurt 2015 zive 03Zlatý věk autosalonů je definitivně u konce, do Frankfurtu nedorazí už devět výrobců - 10 - Peugeot 308 GTi Frankfurt 2015 zive 04Zlatý věk autosalonů je definitivně u konce, do Frankfurtu nedorazí už devět výrobců - 11 - Peugeot 308 GTi Frankfurt 2015 zive 05Zlatý věk autosalonů je definitivně u konce, do Frankfurtu nedorazí už devět výrobců - 12 - Peugeot 308 GTi Frankfurt 2015 zive 06Zlatý věk autosalonů je definitivně u konce, do Frankfurtu nedorazí už devět výrobců - 13 - Peugeot 308 GTi Frankfurt 2015 zive 07Zlatý věk autosalonů je definitivně u konce, do Frankfurtu nedorazí už devět výrobců - 14 - Peugeot 308 GTi Frankfurt 2015 zive 08Zlatý věk autosalonů je definitivně u konce, do Frankfurtu nedorazí už devět výrobců - 15 - Peugeot 308 GTi Frankfurt 2015 zive 09Zlatý věk autosalonů je definitivně u konce, do Frankfurtu nedorazí už devět výrobců - 16 - Peugeot 308 GTi Frankfurt 2015 zive 10Zlatý věk autosalonů je definitivně u konce, do Frankfurtu nedorazí už devět výrobců - 17 - Peugeot 308 GTi Frankfurt 2015 zive 11Zlatý věk autosalonů je definitivně u konce, do Frankfurtu nedorazí už devět výrobců - 18 - Peugeot 308 GTi Frankfurt 2015 zive 12Zlatý věk autosalonů je definitivně u konce, do Frankfurtu nedorazí už devět výrobců - 19 - Peugeot 308 GTi Frankfurt 2015 zive 13Zlatý věk autosalonů je definitivně u konce, do Frankfurtu nedorazí už devět výrobců - 20 - Peugeot 308 GTi Frankfurt 2015 zive 14Zlatý věk autosalonů je definitivně u konce, do Frankfurtu nedorazí už devět výrobců - 21 - Peugeot 308 GTi Frankfurt 2015 zive 15
Peugeot přivezl předloni do Frankfurtu produkční 308 GTi...

Zlatý věk autosalonů je definitivně u konce, do Frankfurtu nedorazí už devět výrobců - 22 - Peugeot Fractal Frankfurt 2015 zive 01Zlatý věk autosalonů je definitivně u konce, do Frankfurtu nedorazí už devět výrobců - 23 - Peugeot Fractal Frankfurt 2015 zive 02Zlatý věk autosalonů je definitivně u konce, do Frankfurtu nedorazí už devět výrobců - 24 - Peugeot Fractal Frankfurt 2015 zive 03Zlatý věk autosalonů je definitivně u konce, do Frankfurtu nedorazí už devět výrobců - 25 - Peugeot Fractal Frankfurt 2015 zive 04Zlatý věk autosalonů je definitivně u konce, do Frankfurtu nedorazí už devět výrobců - 26 - Peugeot Fractal Frankfurt 2015 zive 05Zlatý věk autosalonů je definitivně u konce, do Frankfurtu nedorazí už devět výrobců - 27 - Peugeot Fractal Frankfurt 2015 zive 06Zlatý věk autosalonů je definitivně u konce, do Frankfurtu nedorazí už devět výrobců - 28 - Peugeot Fractal Frankfurt 2015 zive 07Zlatý věk autosalonů je definitivně u konce, do Frankfurtu nedorazí už devět výrobců - 29 - Peugeot Fractal Frankfurt 2015 zive 08Zlatý věk autosalonů je definitivně u konce, do Frankfurtu nedorazí už devět výrobců - 30 - Peugeot Fractal Frankfurt 2015 zive 09Zlatý věk autosalonů je definitivně u konce, do Frankfurtu nedorazí už devět výrobců - 31 - Peugeot Fractal Frankfurt 2015 zive 10Zlatý věk autosalonů je definitivně u konce, do Frankfurtu nedorazí už devět výrobců - 32 - Peugeot Fractal Frankfurt 2015 zive 11Zlatý věk autosalonů je definitivně u konce, do Frankfurtu nedorazí už devět výrobců - 33 - Peugeot Fractal Frankfurt 2015 zive 12
...a koncept Fractal. Letos francouzská automobilka do hesenské metropole ale vůbec nedorazí, stejně jako minimálně osm dalších výrobců

Zdroj: Auto News

Petr Prokopec

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.