Zločinci mají nové oblíbené auto, ukradli s ním zlatou toaletu za 139 milionů korun

Jakkoli to může znít komicky, toaleta byla plně funkčním uměleckým dílem umístěným v rodném domě Winstona Churchilla. Víc než to nás ale zaujalo auto, kterým byla odcizena.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Zločinci mají nové oblíbené auto, ukradli s ním zlatou toaletu za 139 milionů korun

6.10.2019 | Petr Miler

Zločinci mají nové oblíbené auto, ukradli s ním zlatou toaletu za 139 milionů korun

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Jakkoli to může znít komicky, toaleta byla plně funkčním uměleckým dílem umístěným v rodném domě Winstona Churchilla. Víc než to nás ale zaujalo auto, kterým byla odcizena.

Už několikrát jsme na našem webu ocenili kvality Volkswagenu Golf R sedmé generace. Je to neobyčejně univerzální auto, které je na jednu stranu tak rychlé, že pokoří i novou Toyotu Supra, na tu druhou je ale velmi praktické, a proto snadno využitelné klidně jako rodinný vůz. Kouzlem eRka je i nenápadnost a také to, že jeho dynamika je díky pohonu 4x4, nezáludnému projevu a velmi kompromisně naladěnému podvozku s adaptivním tlumením použitelná prakticky všude - na čemkoli od suchého závodního okruhu po sněhem pokryté „kočičí hlavy” tohle auto funguje.

Na trhu je to v podstatě unikátní nabídka - nepoznali jsme jiný vůz, který by byl tak konzistentně rychlý, tak každodenní, tak nevtíravý a přitom pořád nepříliš drahý. I tahle mince ale má druhou stranu. Kombinace vlastností, která imponuje zájemci o rychlé auto nedráždící okolí, je blízká i lidem, kteří chtějí mít možnost odněkud rychle prchnout a pak se snadno ztratit v davu - zločincům.

Připomíná to britská policie, která upozorňuje na už několikátý případ, při kterém byl Golf R použit jako tzv. getaway vehicle, tedy auto používané zločinci na prchnutí z místa činu po vzoru jiného německo-britského stroje. A jeho poslední nasazení je skutečně pozoruhodné, neboť jde o jednu z nejbizarnějších a zároveň ekonomicky nejbolestivějších krádeží v britských dějinách.

Policie z Thames Valley žádá veřejnost o pomoc při pátrání po lidech, kteří v polovině září ukradli zlatou toaletu z Blenheim Palace ve Woodstocku v hrabství Oxfordshire. Tato prazvláštní věc byla v rodišti Winstona Churchilla umístěna jako plně funkční umělecké dílo, na kterém mohli návštěvníci vykonat jednou ze dvou potřeb. A jakkoli si kdekdo myslel, že jde o pozlacený kýč minimální hodnoty, opak byl pravdou.

Toaleta byla vyrobená téměř kompletně ze zlata, a tak má závratnou hodnotu 4,8 milionu liber (asi 139 milionů Kč). Podle toho také vážila a zloději nemohli být žádné věchýtky, když tuto věc ve 4:50 ráno ve třech vyrvali z podlahy a odnesli do přistaveného Golfu R. Oni i auto byli zachyceni na kamery, místo ale opustili tak rychle, že dodnes nebyl nalezen ani jejich vůz, natož pak toaleta.

Policie již v souvislosti s případem zadržela dvojici mužů a jiné auto, které se krádeže mělo též účastnit, zatím ale nebyla vznesena žádná obvinění. Tři muži, jejichž zapojení je nepochybné, se chytře maskovali - sami nejsou na záběrech vidět a na autě byla použita registrační značka z jiného Golfu, proto je také skryta.

Tahle stopa tedy nikam nevedla, a proto policie žádá o pomoc veřejnost. Za informace vedoucí k odhalení zločinců nabízí pojišťovna odměnu 100 tisíc liber, tedy asi 2,9 milionu Kč. To je hodně peněz, dost na Golf R a spoustu benzinu. Ovšem ne zase tolik ve srovnáni se zlatým záchodem za 139 miloinů...


Zločinci mají nové oblíbené auto, ukradli s ním zlatou toaletu za 139 milionů korun - 1 - Kradez zlata toaleta VW Golf R 01Zločinci mají nové oblíbené auto, ukradli s ním zlatou toaletu za 139 milionů korun - 2 - Kradez zlata toaleta VW Golf R 02
Zločinci mají nové oblíbené auto, ukradli s ním zlatou toaletu za 139 milionů korun - 3 - Kradez zlata toaleta VW Golf R 03Zločinci mají nové oblíbené auto, ukradli s ním zlatou toaletu za 139 milionů korun - 4 - Kradez zlata toaleta VW Golf R 04
VW Golf R se pro svou rychlost, univerzálnost a nenápadnost stává novým oblíbeným autem zločinců, nejnověji posloužil při krádeži zlaté toalety za skoro 140 milionů Kč

Zdroje: Sky News, Thame Valley Police

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše