Dnes už přehlížený miláček rodin přijde jako ojetina velmi levně, přitom jde o velmi spolehlivý vůz

K některým autům se lidé otáčí zády jen kvůli stylu, i když z hlediska praktické použitelnosti a dlouhodobé trvanlivosti mají co nabídnout. Tohle je jedním z nich - Renault Scénic je skoro zapomenuté nové auto, které je i v bazarech navzdory své spolehlivosti téměř ignorované. O to levnější je.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Dnes už přehlížený miláček rodin přijde jako ojetina velmi levně, přitom jde o velmi spolehlivý vůz

2.11.2022 | Petr Prokopec

Dnes už přehlížený miláček rodin přijde jako ojetina velmi levně, přitom jde o velmi spolehlivý vůz

/

Foto: Renault

K některým autům se lidé otáčí zády jen kvůli stylu, i když z hlediska praktické použitelnosti a dlouhodobé trvanlivosti mají co nabídnout. Tohle je jedním z nich - Renault Scénic je skoro zapomenuté nové auto, které je i v bazarech navzdory své spolehlivosti téměř ignorované. O to levnější je.

Reputace francouzských aut sice není až tak špatná, jako je tomu v případě těch italských, ovšem ani tak nejsou považovány za symbol spolehlivosti. O to překvapivější bylo, když třetí generace Renaultu Scénic skončila v anketě Driver Power britského magazínu Auto Express na 19. místě ze stopadesáti hodnocených vozů. I díky tomu nakonec francouzská automobilka skončila mezi výrobci na osmé příčce ze dvaatřiceti.

Ačkoli nenajdete mnoho jiných Renaultů, o kterých by platilo totéž, Scénic prospívá s výbornými známkami ve všech podobných anketách. Platí to i optikou německého TÜV a neskončilo to u třetí generace, naopak. V roce 2016 došlo na střídání stráží a dorazil Scénic s pořadovým číslem čtyři, který sice rychle skončil jako propadák, statisticky jde ale znovu o nadprůměrně spolehlivé auto a jednoho z šampionů své třídy. A protože zájem o něj je setrvale nízký i v bazarech, ceny vzhledem ke kvalitám vozu padají až nemístně nízko.

Zrovna u čtvrté generace ale automobilka přistoupila k několika zásadním změnám, které nepotěšily každého a pravděpodobně měly svůj podíl na opadajícím zájmu. V daleko větší míře totiž začal být kladen důraz na nepříliš dobře fungující multimédia, kromě toho i ty nejníže postavené verze dostaly do vínku 20palcová kola. Prospělo to sice vzhledu, souběžně s tím ovšem vzrostly i provozní náklady. Ač se jedná o mainstreamové MPV, při přezouvání se musíte připravit na prémiové ceny.

Ony dvacetipalcové ráfky je navíc velmi snadné poškrábat o obrubníky. Od drobotiny na palubě pak nelze očekávat, že by k interiéru byla bůhvíjak šetrná. A o poněkud zastaralých multimédiích už byla řeč. V případě zájmu o vůz je tedy na místě důkladná kontrola vnitřku i vnějšku, jenž by měla zahrnovat i snahu o spárování vozu s vaším mobilním telefonem. Jakékoli nedostatky vám pak dávají prostor o vyjednávaní o ceně. Nejstarší exempláře s nájezdem přes 100 tisíc kilometrů přitom startují zhruba na 200 tisících Kč, což je s ohledem na stáří a použitelnost vozu velmi lákavá částka. Praktičnost je mimořádná - i při obsazení všech pěti sedadel dospělými můžete počítat se zavazadelníkem o objemu 572 litrů.

Jak se ojetý Scénic IV jeví v praxi? Naši kolegové z Auto Bildu nedávno otestovali tři roky starý exemplář ve verzi osazené 1,7litrovým turbodieselem, který byl naladěn na 120 koní výkonu a 300 Nm točivého momentu. V kombinaci s šestistupňovým manuálem a pohonem předních kol je hlavní doménou hnacího ústrojí nízká spotřeba, reálně lze totiž jezdit za méně než 5 litrů na 100 kilometrů. Dynamika ovšem není oslnivá, stovku totiž dáte až za 14,2 sekundy a maximálka činí 185 km/h.

Automobilka mimo tento motor nabízela i silnější dieselovou jedna-šestku (130 koní), se kterou se již rozjedete na stovku za 11,4 sekundy a můžete počítat s nejvyšší rychlostí 194 km/h. Spotřeba se pak zvýšila jen nepatrně, v podstatě tak jde o nejideálnější variantu. Po stránce cenové nicméně začíná o sto tisíc korun výše než první dostupné vozy. Obě pohonné jednotky jsou přitom hodnoceny jako spolehlivé.

Suma sumárum se tak i čtvrtá generace Renaultu Scénic jeví jako spolehlivá, praktická a přitom velmi dostupná ojetina. Jeho ceny jsou opravdu nízké i u zánovních aut - kolegy testovaný exemplář až z roku 2019 totiž po najetí 46 925 km stál 18 350 Eur (cca 450 tisíc korun), což při bohatší výbavě a dieselu pod kapotou též působí zajímavě. Co rodinného dnes za podobné peníze koupíte mezi novými vozy?


Dnes už přehlížený miláček rodin přijde jako ojetina velmi levně, přitom jde o velmi spolehlivý vůz - 1 - Renault Scenic 2016 ilustracni foto 01Dnes už přehlížený miláček rodin přijde jako ojetina velmi levně, přitom jde o velmi spolehlivý vůz - 2 - Renault Scenic 2016 ilustracni foto 02Dnes už přehlížený miláček rodin přijde jako ojetina velmi levně, přitom jde o velmi spolehlivý vůz - 3 - Renault Scenic 2016 ilustracni foto 03
Scénic čtvrté generace byl k mání pouze s 20palcovými litými koly. Ta vozu sice nadmíru sluší, zároveň vás ale mohou stát nemalé peníze. Ať již kvůli jejich poškození, tak s ohledem na pneumatiky. Auto je ale i tak velmi nadprůměrně spolehlivé, přesto jako MPV nebudí zájem a dá se koupit velmi výhodně. Foto: Renault

Zdroje: Auto Bild, TÜV, Auto Express

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše