Home > Rubriky a sekce > Život řidiče > Článek
Francie razantně zvýší počet radarů na silnicích, prý kvůli nižší úmrtnosti
24.6.2014 | Marek Bednář | Přidat příspěvek
Hexagon dále přitvrzuje proti řidičům: výrazně navýší počet mobilních radarů v neoznačených autech. Hlavním cílem budou cizinci.
Francouzské silnice jsou známé velmi silnou represí, která na nich probíha. Ukazuje to i fakt, že stíhá své občany za informování o radarech na Facebooku. Použití radarových detektorů tam je zakázáno již delší dobu a upozorňování na radary, i elektronické, je také mimo zákon. Některé policejní útvary však samy zveřejňují místa, na kterých budou ten den probíhat kontroly.
Francie je také velmi populární místo, kam se v létě jezdí na dovolenou. Pravděpodobně i v souvislosti s tím plánují úřady zvýšit počet silničních kontrol a zejména měření rychlosti. Kamer po stranách silnice přibude až o 60 procent. Drtivá většina z nich bude mobilních a budou to tzv. radary "nové generace".
Tyto přístroje budou měřit z neoznačených vozidel radarem schovaným mnohem lépe než známá "bradavice" českých policistů. Změřený vůz bude zaznamenávat fotoaparát za čelním sklem a řidič podle plánů policie hned nezjistí, že byl změřen, takže neoznačí místo jako "nebezpečné" pro ostatní motoristy. Jediný způsob, jak poznat, že dotyčné vozidlo na krajnici měří rychlost, je všimnout si policejních uniforem posádky.
Mezi oblastmi, kde radary přibudou, jsou například Les Alpes-de-Haute-Provence severozápadně od Nice, l'Ardèche hned vedle, Hautes-Pyrénées u hranice se Španělskem nebo horní půlka Korsiky. Celkem by oblastí mělo být dvaadvacet a dá se očekávat, že to budou ty turisticky exponovanější. Celkem bude četnictvo mít k dispozici 4 200 mobilních radarů. Přírůstky se v arzenálech policie objeví v polovině července.
Nelze ani spoléhat na registrační značku cizího státu. Od loňského podzimu platí evropská směrnice o přeshraničním vymáhání dopravních přestupků. Nevztahuje se to na všechny přestupky, právě překročení dovolené rychlosti však samozřejmě vymáhat lze. Právě Francie byla z těch států, které loni hlásily nejvíce problémů s vymáháním pokut od cizinců, přičemž během prázdnin údajně až 50 % všech zaznamenaných překročení rychlosti spáchají cizinci.
Francouzské tresty za rychlost nejsou mírné, i když na takové Švýcarsko zatím nemají. Překročení rychlosti o méně než 20 km/h je trestáno pokutou 68 eur (1 800 korun) a jedním trestným bodem, vyšší rychlost znamená pokutu 135 eur (3 600 korun). Zabavení řidičského průkazu až na tři roky hrozí od překročení rychlosti o 30 km/h a více. Při překročení rychlosti o 50 km/h a více už hrozí pokuta 1 500 eur (přes 40 tisíc korun), při druhém takovém překročení až 3 750 eur (přes 100 tisíc korun) a až tři měsíce vězení.
Cílem francouzské policie je samozřejmě větší bezpečnost na silnicích, konkrétně nižší úmrtnost. Z 3 268 mrtvých na tamních silnicích (na téměř 66 milionů obyvatel plus statisíce turistů) v loňském roce chce do roku 2020 udělat méně než dva tisíce obětí. Překročení dovolené rychlosti však na tamních silnicích stojí jen za zhruba třetinou všech obětí.


Spousty stacionárních radarů ve Francii doplní okolo tisícovky nových neoznačených aut měřících rychlost
Řidič nebude vědět, že byl změřen, takže nedá ostatním vědět o "nebezpečném místě"
Zdroje: BFM TV, ControleRadar.org
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Číňané na sebe naskládali sedm úplně nových aut a nechali je tak tři dny stát venku na odiv všem
včeraSlovinská basketbalová superstar si lebedí nad svým novým autem. Aby ne, jde o 1000koňovou raketu pro 25 vyvolených
30.4.2025George Russell ukázal své nové služební auto, čekal na něj dlouhých 8 let
30.4.2025
Nejnovější články
BMW zastavilo výrobu elektromobilů, říká tomu „odložení produkce”. Trh je prý saturovaný
před 2 hodinamiVýkonná elektrická Kia nepřestává ruinovat majitele, za roční auto se zanedbatelným nájezdem v aukci nikdo nedal ani polovinu původní ceny
včeraČíňané na sebe naskládali sedm úplně nových aut a nechali je tak tři dny stát venku na odiv všem
včeraNové BMW M3 dostane úplně nový typ spalovacího motoru, odhalil manažer automobilky, jsme na něj zvědavi
včeraVolvo v problémech oznámilo, že bude propouštět, musí ušetřit nejmíň 41 miliard Kč
včera
Tiskové zprávy
- Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva - Mio MiVue C588T: duální autokamera s pozoruhodným natáčením i ve tmě
tisková zpráva