Jak ovlivňují spotřebu či techniku auta nová paliva s biosložkami? ADAC to otestoval

I na české čerpací stanice se žene benzin s 10 procenty biosložky. ADAC zjistil jeho vliv na spotřebu, emise či pevné částice a výsledky vnímá pozitivně, jenže při ježdění na etanol nejde jen o to.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Jak ovlivňují spotřebu či techniku auta nová paliva s biosložkami? ADAC to otestoval

18.4.2019 | Petr Prokopec

Jak ovlivňují spotřebu či techniku auta nová paliva s biosložkami? ADAC to otestoval

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

I na české čerpací stanice se žene benzin s 10 procenty biosložky. ADAC zjistil jeho vliv na spotřebu, emise či pevné částice a výsledky vnímá pozitivně, jenže při ježdění na etanol nejde jen o to.

Nejspíše jste již zaznamenali, že v loňském roce došlo na změnu ve značení pohonných hmot. Za touto novinkou stojí Evropská unie, která požadovala sjednocení dané věci napříč členskými zeměmi. Benzín je nově označen písmenem E, po kterém následuje číslice odkazující na podíl biosložky, zatímco v případě motorové nafty nově tankujete „Béčka“. To může mást, naštěstí však zůstalo zachováno také předchozí barevné rozlišení.

Veřejnost přitom po dlouhé tři roky žila poněkud v nejistotě, neboť od roku 2016 se začalo mluvit o tom, že by souběžně s příchodem nového značení začal být u čerpacích stanic nabízen pouze jeden typ benzinu, a sice E10. V něm je podíl biosložky dvojnásobný než v dnes prodávaném N95. To ovšem vzbudilo nemalou paniku, neboť dané palivo hlavně starším motorům nesvědčí. Vyšší podíl etanolu u něj způsobuje korozi všeho, čeho se palivo dotkne, což ve výsledku může vést k zásadním škodám.

Tento problém je o to tristnější, že v podstatě stačí jediné natankování, a rázem je spuštěn proces, který v podstatě nelze zastavit. Aby toho navíc nebylo málo, více etanolu vede rovněž k poškození pryžových a plastových komponentů. A dále také zkracuje životnost benzinu, což víceméně znamená, že takovému veteránovi byste v případě natankování palivem E10 měli při delší odstávce vypustit nádrž. Jinak se můžete připravit na poměrně složitou opravu.

Když výše zmíněné dáme dohromady se snahou Evropské unie a jednotlivých zemí o odstranění starých aut z cest, může se snaha o zavedení tohoto paliva jevit jako logická. Problémem však je, že ono má negativní vliv i na moderní přeplňované motory. Etanol při spalování vyprodukuje jen dvě třetiny energie co stejné množství benzinu, nicméně na druhou stranu zvyšuje oktanové číslo a zlepšuje hoření.

Příliš vysoké teploty a vysoké tlaky přeplňovaných motorů však vedou k formování ethoxidů, které reagují s hliníkovými součástmi a způsobují i jejich korozi. Palivo E10 prostě neprospívá ani starým, ani novým pohonným jednotkám. I proto by se mělo dolévat pouze do těch vozů, kde to výrobce výslovně zmiňuje jako možné. Ovšem ani v takovém případě nemáte jistotu, že ke korozi či poškození dalších komponentů skutečně nedojde - jistotou je jen to, že díky záruce se s vámi servis aspoň bude bavit.

Výše zmíněná fakta ale rozhodně nejsou hudbou, kterou by ráda slyšela Spolková asociace německého bioetanolového průmyslu. Ta zveřejnila novou studii, dle které je možné užíváním E10 uspořit až 3,1 milionu tun CO2 ročně. To představuje ekvivalent jednoho milionu elektromobilů, které by tak motoristům nemusely být tlačeny. Navíc daná redukce by se odehrála ihned, nikoliv v průběhu let. Stačilo by, aby motoristé přesedlali z klasického Naturalu 95 (E5).

Asociace svou studii založila na testu pěti automobilů - Fordu Fiesta 1,1, Opelu Corsa 1,4, VW Golfu Variant 1,0 TSI, Renaultu Mégane TCe 160 a BMW 318i - který se uskutečnil v areálu německého autoklubu ADAC. Zjištěno během něj bylo hned několik poznatků, přičemž tím asi nejzásadnějším je opravdu extrémní redukce počtu pevných částic ve výfukových plynech. Minimální naměřený dosáhl 52 %, u většiny vozů se však redukce pohybovala nad 60 %.

Dále mělo palivo s 10procentní biosložkou příznivý vliv na redukci emisí NOx, v tomto ohledu šel proti proudu pouze Renault, byť minimálně. BMW ale s E10 produkovalo poloviční objem NOX. Spotřeba se naopak o necelé procento zvýšila. Znamená to, že nové palivo je sice do jisté míry ekologičtější, zároveň ale znamená vyšší spotřebu i při mírné zátěži. A vzhledem k nižší výhřevnosti citelně vyšší spotřebu při náročnějším využití

Příznivý vliv je tak sice patrný, ovšem zjevné jsou i nedostatky. Z českého pohledu pak lze dodat, že jak jste si jistě povšimli, k povinnému zavedení jediného paliva E10 nakonec nedošlo. I tak se na čerpacích stanicích bude E10 objevovat stále častěji, dokud ale bude povolen prodej současného E5, velké rozšíření u něj čekat nelze. Dražší palivo s vyšší spotřebou, které je potenciální hrozbou pro starší i novější motory, si asi dobrovolně mnoho lidí nekoupí.


Jak ovlivňují spotřebu či techniku auta nová paliva s biosložkami? ADAC to otestoval - 1 - ADAC test paliva E10 2019 tabulka 01Jak ovlivňují spotřebu či techniku auta nová paliva s biosložkami? ADAC to otestoval - 2 - ADAC test paliva E10 2019 tabulka 02
Němci brojící za biopalivo E10 vidí v testu ADACu hlavně pozitiva...

Jak ovlivňují spotřebu či techniku auta nová paliva s biosložkami? ADAC to otestoval - 3 - ADAC test paliva E10 2019 tabulka 03Jak ovlivňují spotřebu či techniku auta nová paliva s biosložkami? ADAC to otestoval - 4 - ADAC test paliva E10 2019 tabulka 04
...benzin s větší složkou etanolu však má také řadu negativ, které též nelze ignorovat

Zdroj: ADAC

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.