Jak vyváznout ze změření vysoké rychlosti bez pokuty? Možná se stačí jen zeptat

Na internetu najdete spoustu dobrých rad, jak se vyhnout pokutě za příliš vysokou rychlost. Ze všech nakonec má nejlépe fungovat ta nejbanálnější.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Jak vyváznout ze změření vysoké rychlosti bez pokuty? Možná se stačí jen zeptat

25.7.2019 | Mirek Mazal

Jak vyváznout ze změření vysoké rychlosti bez pokuty? Možná se stačí jen zeptat

/

Na internetu najdete spoustu dobrých rad, jak se vyhnout pokutě za příliš vysokou rychlost. Ze všech nakonec má nejlépe fungovat ta nejbanálnější.

Snad neexistuje řidiče, který strávil na silnicích více než pár pátků a nedostal alespoň jednu pokutu za překročení nejvyšší povolené rychlosti. Někdy je to následkem nepozornosti, jindy vědomého překračování limitů z vlastního přesvědčení o jejich neadekvátnosti, výsledek je ale pokaždé stejný - stojíte před policistou, který vám pokládá otázku, na kterou oba velmi dobře znáte odpověď a za předchozí provinění vás chce potrestat pokutou. Jak z toho ven?

„Dobrých” rad existuje spousta, studie webu Carinsurance.com provedená mezi americkými řidiči zjistila jeden z možná překvapivě banálních způsobů vyhnutí se pokutě. Závěry studie konstatují, že největší šanci na zmínění či úplnou eliminaci trestu představuje pokus se policisty prostě zeptat, zda by přestupek nebylo možné vyřešit domluvou. I když diplomatický způsob jistě nebude fungovat v každé situaci, podle závěrů zkoumání 41 % takových případů skutečně dopadlo dobře a viník mohl odjet pouze s výstrahou. A to je překvapivě vysoká úspěšnost.

Snaha domluvit se může ulevit zejména veseleji zbarveným peněženkám, protože se potvrdilo, že větší šanci uspět mají dámy. Asi nebude žádným překvapením, že policie skutečně odpouští ženám častěji. Přesto ve snaze neplatit nedosáhlo svého cíle jen 25 % mužů, u žen je pravděpodobnost úspěchu ještě vyšší - pokutu nakonec musely přijmout jen v 7 % případů.

Řidiči jsou si radarů u silnic vědomi, přesto skoro každý jezdí nad limit. Podle studie 82 % lidí běžně limity překračuje o 15 km/h. Dalších 15 % dotázaných přiznalo řízení auta v běžném rozmezí 26 až 47 km/h nad přikázanou rychlost. Motoristé si evidentně přizpůsobili pravidla plynulejšímu provozu, i když mohou očekávat problémy i s pojišťovnou.

Spojitost ceny pojištění a jízdních zvyklostí u nás neznáme. Američané však mohou čekat zvýšení havarijního pojištění, pokud je změří policista a majitel vozu dostane pokutu. Jeden takový incident má šanci zvýšit cenu pojistky v průměru o 22 až 30 % v závislosti na místě bydliště a výše překročení rychlosti. Například v Kalifornii naroste úhrada o 34 % po usvědčení z porušení pravidel o 18 až 26 km/h, stejná situace v Michiganu znamená 29% navýšení splátky pojistného.

Je pochopitelně otázkou, jak moc bude aktivní pokus o vyřešení přestupku domluvou úspěšný u nás, ale přísloví „líná huba, holé neštěstí” ještě platit nepřestalo. Za zeptání ani v tomto případě nic nedáte - i v České republice existuje pořád spousta přestupků, za které policista pokutu dávat nemusí, jen může.


Jak vyváznout ze změření vysoké rychlosti bez pokuty? Možná se stačí jen zeptat - 1 - Mereni rychlosti USA foto 01Jak vyváznout ze změření vysoké rychlosti bez pokuty? Možná se stačí jen zeptat - 2 - Mereni rychlosti USA foto 02Jak vyváznout ze změření vysoké rychlosti bez pokuty? Možná se stačí jen zeptat - 3 - Mereni rychlosti USA foto 03Jak vyváznout ze změření vysoké rychlosti bez pokuty? Možná se stačí jen zeptat - 4 - Mereni rychlosti USA foto 04Jak vyváznout ze změření vysoké rychlosti bez pokuty? Možná se stačí jen zeptat - 5 - Mereni rychlosti USA foto 05Jak vyváznout ze změření vysoké rychlosti bez pokuty? Možná se stačí jen zeptat - 6 - Mereni rychlosti USA foto 06Jak vyváznout ze změření vysoké rychlosti bez pokuty? Možná se stačí jen zeptat - 7 - Mereni rychlosti USA foto 07Jak vyváznout ze změření vysoké rychlosti bez pokuty? Možná se stačí jen zeptat - 8 - Mereni rychlosti USA foto 08
Podle Američanů se vyplatí slušně dotázat na možnost řešení přestupku domluvou. Šanci na úspěch mají hlavně ženy

Zdroj: The Detroit Bureau

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše