Co vám hrozí v různých zemích Evropy za překročení rychlosti? Někde vyjde i hodně draho

Doba dovolených je za humny a při cestách Evropou nebude na škodu vědět, co si kde můžete dovolit. Jsou státy, kde lidé mají šanci pochybit, v jiných je lepší hypnotizovat rychloměr.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Co vám hrozí v různých zemích Evropy za překročení rychlosti? Někde vyjde i hodně draho

25.6.2019 | Mirek Mazal

Co vám hrozí v různých zemích Evropy za překročení rychlosti? Někde vyjde i hodně draho

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Doba dovolených je za humny a při cestách Evropou nebude na škodu vědět, co si kde můžete dovolit. Jsou státy, kde lidé mají šanci pochybit, v jiných je lepší hypnotizovat rychloměr.

Evropská unie má 28 členských států a zvláštní dohody s ostatními zeměmi jako je Švýcarsko, Island nebo Norsko. Navzdory tomuto stavu má každá ze zemí vlastní dopravní předpisy a uplatňuje různé postupy při jejich vymáhání. Do praxe se tak promítá hlavně místní mentalita a zvyklosti, kdy někde považují za bezproblémové to, co jinde platí za zcela nepřijatelné.

Dnes se pokusíme poukázat právě na spojitosti či rozdíly v praxi jednotlivých zemí při trestání překročení maximální povolené rychlosti. Starý kontinent má tendenci vytvářet stále kompaktnější jednohlasná geopolitická uskupení, společný postup proti automobilovým hříšníkům ale zdaleka neexistuje a i pokuty za rychlost se mezi jednotlivými zeměmi výrazně liší.

Rozdělení Evropy podle pokut ukáže, kde řidiči rychlostní limity nemusí brát až tak doslova a kde není radno příliš vystupovat z řady. Probereme si tedy tresty za překročení nejvyšší povolené rychlosti o nevysokých 20 km/h - něco takového se i pouhým přehlédnutím může přihodit kdekomu, kdekoli.

Země s relativně nízkými pokutami

Německo,Řecko,Lucembursko a Rakousko patří mezi země, které překročení rychlostního limitu o 20 km/h neznamená tragédii a pokuty se pohybují v řádu nízkých desítek euro. V případě Řecka platí trest do 50 Eur (1 281 Kč) bez ohledu na to, kde vás změří. Pro Rakušany je horním limitem stejná suma, jestliže jsou řidiči přistiženi ve městě nebo na okreskách. Provinění na dálnici znamená ještě menší pokutu a obvykle se s nějakými 20 či 30 eury policie spokojí i na zbylých místech. Země jako Bulharsko, Chorvatsko, Estonsko, Polsko, Rumunsko anebo nečlen EU Turecko také mají právní předpisy, kde se tresty vejdou do 50 Eur.


Co vám hrozí v různých zemích Evropy za překročení rychlosti? Někde vyjde i hodně draho - 1 - Pokuty za prekroceni rychlosti v Evrope 01

Země s vyššími pokutami

Belgie, Francie, Finsko, Itálie, Irsko, Španělsko, Nizozemsko a Velká Británie jsou na seznamu zemí s vyššími sankcemi pro řidiče zachycených nad stanoveným limitem o 20 km/h. V Británii je pokuta v přepočtu konzistentních cca 100 Eur (2 600 Kč) bez ohledu na místo činu. Irsko má nižší sazby, ale ne o tolik, aby spadly do předcházející kategorie. V Nizozemsku se výše pokuty za překročení rychlosti pohybuje od 100 do 150 Eur (od 2 600 do 3 800 Kč) - opět rozhoduje, zda se přestupek stal ve městě, mimo něj nebo na dálnici. Belgie je přísnější, neboť standard dosahuje 150 Eur bez ohledu na místo změření, což je podobný postup jako v Itálii. Finsko pracuje s pokutou 130 Eur (3 300 Kč) bez dalšího zkoumání. Francie se řadí mezi Finsko a Belgii, Španělsko patří mezi Irsko a Finsko.

Co vám hrozí v různých zemích Evropy za překročení rychlosti? Někde vyjde i hodně draho - 2 - Pokuty za prekroceni rychlosti v Evrope 02

Země s nejvyššími pokutami

Porušení limitu o 20 km/h může být velmi drahé v Dánsku, a to zejména ve městě, kde je horním limitem pokuty v přepočtu 400 Eur (10 200 Kč). Udělat to samé na dálnici je o něco levnější (v přepočtu asi 325 Eur = 8 300 Kč), zatímco na okreskách za tento přestupek účtují 200 Eur (5 100 Kč). Portugalsko má podobnou legislativu s pokutou ve výši 300 Eur (7 700 Kč) za chycení v městském provozu. Mimo město nebo na dálnici vyjde těžká noha na 200 Eur (5 100 Kč).

Švýcarsko trestá rychlé řidiče tradičně krutě, 20 km/h nad limit ale ještě neznamená neřešitelný problém. Ve městě vám naúčtují desetinásobek vašeho denního příjmu nebo v přepočtu 264 Eur (asi 6 700 Kč) podle toho, zda vás změří na limitu 30 nebo 50 km/h. Mimo město je to asi 211 Eur (4 500 Kč) a na dálnici cca 159 Eur (4 000 Kč).

Nastal tedy čas upozornit na stát, kde se předpisy porušovat skutečné nevyplatí. Norsko nemá žádný problém vynucovat poslušnost pomocí pokuty v přepočtu až 500 Eur (12 800 Kč) za nerespektování zákona ve městě. Podobné činy na dálnicích a okreskách mohou stát nemalých 450 Eur (11 500 Kč). Norsko je také zemí, kde vás za rychlost nejsnáze zavřou - stačí překročit limit o 46 km/h ve městě nebo 55 km/h mimo město.

Co vám hrozí v různých zemích Evropy za překročení rychlosti? Někde vyjde i hodně draho - 3 - Pokuty za prekroceni rychlosti v Evrope 03

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše