Home > Rubriky a sekce > Život řidiče > Článek
V poměru cena-spolehlivost-prestiž stěží koupíte lepší auto než ojeté Audi A3, je překvapivě levné
14.7.2023 | Petr Prokopec
A nebavíme se o žádných „vypelichaných” ojetinách z konce 90. let, ale klidně jednotky let starých exemplářích posledních generací. Lidé k ojetým A3 prostě moc netíhnou, přitom jde o absolutní špičku spolehlivosti a obecně kvalitní vůz.
Představovat Audi A3 by bylo něco jako nosit dříví do lesa. Jeho první generace se odhalila už v roce 1996, přičemž pro německou automobilku šlo o návrat k menším vozům po takřka dvaceti letech. Ten byl přes mnohé skeptické hlasy nepochybně úspěšný, neboť o rok později už značka slavila překonání hranice 100 tisíc prodaných exemplářů. Stejnou metu za jediný kalendářní rok pak Audi A3 v Evropě nezvládlo pokořit pouze v letech 2020 a 2021, kdy výrobu i registrace narušily nejprve koronavirus a posléze nedostatek čipů. Loni se vůz prodejně znovu vyšvihl za 100tisícovou hranici, za což je třeba mu zatleskat. Ve světě, kde dominanci začínají přebírat SUV všeho druhu, je to na drahý kompakt obdivuhodný výsledek, který téměř vyrovnává odbyt Škody Octavia.
A3 Sportback momentálně startuje již na 711 900 Kč, což opravdu není nízká suma, třebaže vedle zmíněné Octavie zase tak dramaticky nepůsobí. Když ale místo showroomů s novými vozy vezmete ztečí autobazary, můžete se dostat k úplně jiným sumám. Třetí generace A3 zvaná 8V v nich totiž startuje okolo 150 tisíc korun, zatímco tu druhou s označením 8P seženete pojízdnou dokonce už od 30 tisíc Kč. To je docela překvapivé, zvláště v kontextu s hodnocením německých techniků. V jejich TÜV Reportu se totiž Audi A3 objevuje vždy na čelních příčkách - mezi vozy do tří let stáří je 16., do pěti let 17., do sedmi let 20., do devíti let 13. a do jedenácti let 16. To je fascinující konzistence, která z A3 dělá napříč generacemi jeden z absolutně nejspolehlivějších vozů, který si můžete koupit. V poměru cena-spolehlivost-prestiž stěží koupíte něco lepšího.
Neznamená to nicméně, že byste mohli čapnout jakýkoli vůz, který vám přijde pod ruku. Asi největší slabinou druhé i třetí generace jsou pružiny, které mohou být prasklé. Samotné zavěšení je pak u novějších aut výrazně lepší, slovo koroze však znají nanejvýš majitelé první generace, u jejích nástupců je krajně neobvyklá. Kde ovšem již na kritiku dochází, to jsou brzdové kotouče, které odchází rychleji, než by bylo zdrávo. Ovšem znovu hlavně u druhé generace.
Ojedinělý je rovněž únik oleje, nicméně motor 2,0 TDI byl ve verzi BKD vyráběné do roku 2008 spojen s praskáním hlav válců. Pokud tedy můžete, sáhněte raději v případě druhé generace po exemplářích z konce výroby. U té třetí se pak raději vyhněte vozům s magnetickým podvozkem, který se projevuje nemalou hlučností. Výtky pak míří rovněž k dvouspojkovému automatu, za tím by ovšem měl stát nevhodně zvolený olej. Kontrola servisní historie před koupí se tedy rozhodně vyplatí.
Vlastně největší potenciální slabinu A3 tak představuje servis, neboť originální komponenty mohou být často dražší než celý vůz, a to přesto, že jich budete potřebovat jen pár. Možná proto nejprve zkontaktujte lokální mechanicky specializující se na koncernová auta. Díky tomu bude levné nejen jeho pořízení, ale i údržba, kterou lze obvykle obstarat s díly určenými pro Škody a Volkswageny.
Na závěr dodejme zkušenost kolegů z německého Auto Bildu, kteří na internetu „vyhrábli” sotva jetou (42 430 km) A3 druhé generace 8P po prvním majiteli s motorem 1,4 TFSI pod kapotou. Ano, je to morálně starší alternativa, podle Němců ale auto prakticky nerozeznatelné od nového, i když přijde na 8 999 Eur. Nějakých 213 tisíc Kč je na A3 8P hodně, ale na zánovní A3 8P s historicky tak ověřenou spolehlivostí? To skutečně vypadá na zajímavou nabídku. A není zdaleka jediná, na kterou byste v případě tohoto široce dostupného modelu Audi v bazarech narazili.



Audi A3 druhé generace lze pořídit již od 30 tisíc korun, nicméně u raných exemplářů se vyhněte dvoulitrovému turbodieselu. Foto: Audi
Stěžejním nešvarem té třetí jsou pak stejně jako u předchůdce praskající pružiny, výtky mají majitelé také k magnetickému podvozku. Jsou to ale drobnosti, za ceny od 150 tisíc Kč je dnes tohle auto terno. Foto: Audi
Zdroje: TÜV, Auto Bild
Bleskovky
Stačí skutečně velmi, velmi málo, aby nejnovější Ferrari vypadalo dokonale věrohodně jako nová Toyota
5.7.2025BMW se hlásí o rekord z nejnáročnějšího okruhu světa. Pomalé jeho auto není, vše ostatní je ale diskutabilní
4.7.2025Čínskému SUV Ferrari za cenu Škody začaly při ostré jízdě hořet brzdy, výrobce říká, že je to úplně normální
2.7.2025
Nejnovější články
Garáž vydala poklad v podobě sotva jetého prvního elektromobilu Škody. Dnes zapomenutý propadák nevznikl ani ve 20 kusech
před 36 minutamiVěříte Mercedesu byť jen slovo, když říká, že se jeho tragicky přijatá novinka prodává jako housky na krámě?
včeraFord upravil své levné velké SUV pro Čínu, aby ho nabídl po celém světě. Jeho skutečný původ skrývá
včeraProdeje elektrických Fordů se dál mohutně propadají, sportovní spalovací Mustang už v USA dokonce překonává rodinný Mach-E
včeraNová specialita Porsche vypadá jako stvořená pro Česko, dvouocasý lev ho nezdobí zdaleka jen tady
včera
Tiskové zprávy
- Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva - Mio MiVue C588T: duální autokamera s pozoruhodným natáčením i ve tmě
tisková zpráva