Home > Rubriky a sekce > Život řidiče > Článek
Kam jdou vaše peníze, když natankujete auto? A jak moc jiné to je v USA?
27.6.2018 | Petr Miler
Jeden z amerických prodejců benzinu do detailu rozkryl, co se skrývá v ceně každého litru benzinu. Česká realita je ve srovnání s tím doslova tristní.
Možná jste se setkali s argumentem, že v USA můžou mít auta velké a žíznivé motory, protože tam je benzín levný. Jistě to bude jeden z důvodů, třebaže ony motory nejsou zase tak žíznivé, jak se zdá. Průměrná cena benzínu za rok 2017 byla v USA 2,42 dolaru na galon, tj. 56,58 Kč (budeme-li brát v potaz průměrný kurz dolaru za rok 2016) na 3,785 litru benzínu. Na litr to je 14,95 Kč.
Aktuální průměrná cena benzínu, tedy Naturalu 95 je nyní v České republice 31,64 Kč na litr. Pomiňme nyní časový nesoulad, rozdíl oproti USA je propastný dlouhodobě. Že by u nás byla ropa o tolik dražší než v Americe? Kdeže, hlavní rozdíl ve srovnání nedělá cena surové ropy, nýbrž daně. Zdanění paliva je v USA podstatně nižší ve srovnání s Českou republikou a dá se říci, že většinu ceny benzínu u pumpy tam tvoří skutečně cena paliva, nikoliv bezedná státní kasa.
Následující čísla pocházejí od amerického prodejce benzinu Auteria, který do detailu rozkryl, co se v ceně každé kapky paliva skrývá. A potvrzují je i data Statistického úřadu energetiky (Energy Information Administration, EIA). Z nich vidíme, že 45 % z ceny benzínu v USA tvoří dobývání ropy, 18 % rafinace a 9 % přepravní náklady. Celkem tedy 72 % z oněch 2,42 USD jsou skutečně náklady na to, aby mohla z tankovací pistole u benzinky téct životodárná kapalina naprosté většiny aut. 7 % je zisk čerpací stanice a 21 % je suma daní. Pokud tedy natankujete třeba 12 galonů (45,42 l), do státní kasy jde 6,1 USD (142,6 Kč).
U nás to je poněkud odlišné. Jakou část si při nákupu benzínu v ČR vezme z vašich vydělaných peněz stát, jsme detailně zkoumali před několika léty. Od té doby se to moc nezměnilo, pořád, jste-li zaměstnancem, dostanete vyplaceno reálně jen cca 57 % z toho, co jste skutečně museli nejméně vydělat. Zbytek je záloha na daň z příjmu a sociální a zdravotní pojištění, říká se tomu superhrubá mzda.
Protože se ale onen americký výpočet nebere v potaz zdanění práce, nebudeme ho tentokrát brát v potaz ani my. Začneme s průměrnou cenou benzínu v ČR, s již zmíněnými 31,64 Kč/l. To je výsledná cena po zdanění a u toho se odpíchneme od spotřební daně na benzín, která je ve výši 12,84 Kč na jeden litr. Tato částka se připočítává k ceně samotného benzínu a z této sumy se počítá DPH 21 %.
Platíme tedy daň z daně. Na tento nehorázný způsob výběru daní z paliva jsme upozorňovali minimálně v onom detailním článku o skutečném zdanění. Jediná věc, která se od té doby změnila, je DPH z 20 na 21 %, zbytek je pořád stejný.
Při průměrné ceně benzínu 31,64 Kč/l a spotřební dani 12,84 Kč/l činí DPH 5,49 Kč/l, celková suma daní tedy je rovných 18,33 Kč/l, tedy 58 % z toho, co zaplatíme u pumpy. Benzín skutečně stojí 13,30 Kč/l, tedy 42 %. Z každých natankovaných 55 litrů tedy jde státu 1 008,15 Kč na daních, zatímco „skutečné hodnoty” máte v nádrži jen 731,50 Kč. V případě nafty, na kterou je uvalena spotřební daň 10,95 Kč/l, jsou poměry o něco lepší, ale pořád dost smutná.
Spotřební daň je fixní, není závislá na ceně benzínu, takže podíl peněz, které jdou při tankování státu, se snižuje s rostoucí cenou paliva samotného. Poměru 50:50 dosahujeme ve chvíli, kdy je cena benzínu u pumpy 39,33 Kč za litr, tj. 19,66 Kč za benzin samotný. Tankujete-li diesel, dosáhne cena paliva a daně poměru 50:50 při ceně u pumpy 33,54 Kč/l, což znamená 16,77 Kč za naftu samotnou.
Rozdíly jsou tedy opravdu velké, v USA si za většinu peněz skutečně kupujete benzín, v České republice dáváte většinu peněz státu. Rádi bychom napsali, že si za ně kupujete třeba špičkovou kvalitu silnic, ale jak to je ve skutečnosti, víte sami. A vyhnout se tomu bohužel nejde - pokud nezačnete jezdit třeba na plyn. Nebo nepřestanete jezdit úplně...




V USA skutečně většinu ceny benzínu u pumpy tvoří náklady na palivo, jeho těžbu, dopravu, rafinaci a prodej. U nás jsou to daně
Zdroj: Auteria
Bleskovky
I levná základní Corvette v klání osmiválcových sporťáků ukázala, jak výjimečná je, silnějšího konkurenta roznesla na kopytech
před 4 hodinamiPři veřejných jízdách na Nürburgringu se Porsche 911 při stíhání ve vysoké rychlosti srazilo s BMW M2, brutální nehoda změnila obě auta v ohnivou kouli
včeraStačí skutečně velmi, velmi málo, aby nejnovější Ferrari vypadalo dokonale věrohodně jako nová Toyota
5.7.2025
Nejčtenější články
Itálie od čtvrtka znovu mění pravidla pro provoz radarů, za vším stojí pokuty za 693 tisíc Kč pro jediného řidiče
8.6.2025Automobilky představují stále méně nových aut, rok 2025 bude novým dnem. O úpadku celého oboru nic nesvědčí líp
9.6.2025Čech předělal Škodu Elroq na spalovací pohon, ukázal automobilce cestu k o poznání zajímavějšímu autu
9.6.2025Francie překvapivě končí s nízkoemisními zónami ve městech, z ekologie se prý stal jen sport pro bohaté
9.6.2025Porsche pro jediného člověka na světě postavilo závoďák z Le Mans homologovaný pro běžný provoz, dotyčnému je 88 let
9.6.2025
Tiskové zprávy
- Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva - Mio MiVue C588T: duální autokamera s pozoruhodným natáčením i ve tmě
tisková zpráva