Kamera natočila, co se může dít s vaším autem v servisu, když se právě nedíváte

Pokud předáváte vůz autoservisům v domnění, že o něj bude jistě dobře postaráno, tyto záběry vaši důvěru patrně podlomí. Snadný úkon se protáhl na hodiny trápení.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Kamera natočila, co se může dít s vaším autem v servisu, když se právě nedíváte

1.2.2019 | Mirek Mazal

Kamera natočila, co se může dít s vaším autem v servisu, když se právě nedíváte

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Pokud předáváte vůz autoservisům v domnění, že o něj bude jistě dobře postaráno, tyto záběry vaši důvěru patrně podlomí. Snadný úkon se protáhl na hodiny trápení.

Přístup českých autoservisů bývá od představ zákazníků dosti vzdálený. Neschopnost efektivně identifikovat závadu, zbytné výměny lehce poškozených dílů, malá časová flexibilita či nedodržování termínů jsou příliš častými jevy na to, abychom nad nimi mohli mávnout rukou. Při pohledu na to, co se děje v Severní Americe ale možná ještě můžeme být za přístup mnohých českých servisních středisek rádi.

Zákazník jménem Suhail Sood potřeboval na svém Mustangu GT z roku 2016 nastavit geometrii, proto se předem objednal na 21. února o půl druhé odpoledne do autorizovaného servisu Ford Steven's Jersey City. Jednoduchý zákrok měl být otázkou pár desítek minut, moderní přístroje vypočítají odklony a sbíhavost kol během okamžiku. Práce ovšem trvaly do páté hodiny odpolední, proto se Sood po návratu domů podíval na záznam kamery umístěné pod zpětným zrcátkem. Obavy se nevyplnily, nýbrž předčily nejhorší očekávání.

Šokující epizoda začíná odjezdem Mustangu z místa, kde měla probíhat oprava geometrie náprav. Možná se jen technik vydal na zkušební jízdu, i když instrukce zákazníka měl předem jasně dané. Prověrka jízdních vlastností se změnila na dlouhou projížďku. Pracovník autoservisu neodolal zvuku amerického plnokrevníka a vybral si trasu okolo svých známých, aby se předvedl, co se mu dostalo do rukou.

Záběry doplněné o data okamžité rychlosti ukazují také hrubé porušování rychlostních limitů, místy s omezením na 25 mil za hodinu (40 km/h) se tmavě modrý Ford řítí až dvakrát rychleji. Nesmyslné vytáčení motoru téměř při každém rozjezdu Sooda vůbec nepotěšilo. Mechanik za volantem Mustangu si nedopustil ani hoblování pneumatik na suchém asfaltu a během telefonátu se stihl svým neurvalým chováním také pochlubit známému.

Po návratu k dílně divadlo neskončilo, ale přešlo do druhého dějství. Do Mustangu naskočili kolegové a jelo se další kolo. Rychlost ještě více převyšovala povolené předpisy a radost na palubě gradovala. Rozdováděná parta objela blok domů a zpět se řítila uličkami rychlostí až 121 km/h.

Aby toho nebylo málo, později za volantem prostřídají řidiči. K volantu se dostal někdo bez zkušeností s manuální převodovkou. Během části videa se ozve z úst jednoho mechanika upozornění na pálící se spojku. Napomenutý šofér uznal, že mu to bez automatu dělá potíže, ale neměl zábrany rozvášnit pětilitrový osmiválec do červených otáček.

Právoplatný majitel zánovního Fordu měl po zhlédnutí událostí tři dny problém udržet nervy na uzdě, protože Mustang GT byl jeho snem od roku 2008, kdy se přistěhoval z Indie. Sen si splnil o dekádu později, ale neměl tušení, jaké trable ho čekají.

Rozhodl se pořízené video umístit na sociální sítě, aby upozornil další majitele před objednáním jakékoliv služby u modrého oválu v Jersey City. Manažer podniku neprodleně vyhledal Sooda a za smazání nahrávky mu nabídl vrácení 380 dolarů (8 500 Kč) za seřízení geometrie. Peníze v té chvíli nebyly podstatné, poškozený v návalu vzteku poslal do servisu dopis, ve kterém žádal kompenzaci v podobě vrácení zaplacených peněz, kompletní diagnostiku vozu jiným originálním servisem, výměnu spálené spojky včetně příslušných náplní a součástí, výměnu brzdových kotoučů i destiček a kapaliny, nazutí kompletní sady nových pneumatik vlastního výběru s instalací senzorů tlaku, chtěl dále proplatit práci a náklady spojené s odstavením vozu do servisu po dobu nutné opravy.

Vedení servisu požadavky shodilo ze stolu, proto Sood vrátil celé video do internetového oběhu. Podle zástupce nevychovaných pracovníků jsou sepsané body moc přehnané a nikdo se prý nenechá zastrašovat šířením videa po internetu. Podle všeho chce autorizované středisko jednat na úrovni a nebude se nechávat vydírat skrytou kamerou.

Manažer pod jménem Martin uvedl, že všechny účastníky nedovolené projížďky propustil, protože jejich chování přesáhlo únosnou mez. Splnění všech kritérii Sooda je však prý bezdůvodná a přehnaně nákladná investice. Cena požadovaného servisu by dosáhla částky okolo 10 000 dolarů (224 tisíc Kč), a to je nepřípustné.

Zklamaný Suhail se obrátil na policii, ale ta s případem nic neprovedla. Další kroky vedly do samotné automobilky. Oddělení péče o zákazníky se od pochybného podniku, který sice nese logo Fordu, ale jinak je samostatnou firmou, distancovalo. Na další řešení jsme zvědavi. Osobně bychom v roli šéfa servisu udělali cokoli, aby tyto záběry nezůstaly online, ale evidentně máme na věc jiný názor. Pokud Suhail firmu zažaluje o náhradu veškeré způsobené škody, stěží může neuspět. Možná nevysoudí 10 tisíc dolarů, jakákoli částka ale může být nízká ve srovnání se ztrátou dobré pověsti, která se servisu Fordu stěží vyhne...


Kamera natočila, co se může dít s vaším autem v servisu, když se právě nedíváte - 1 - Servis Fordu Mustang a jizda po okoli 01Kamera natočila, co se může dít s vaším autem v servisu, když se právě nedíváte - 2 - Servis Fordu Mustang a jizda po okoli 02Kamera natočila, co se může dít s vaším autem v servisu, když se právě nedíváte - 3 - Servis Fordu Mustang a jizda po okoli 03Kamera natočila, co se může dít s vaším autem v servisu, když se právě nedíváte - 4 - Servis Fordu Mustang a jizda po okoli 04Kamera natočila, co se může dít s vaším autem v servisu, když se právě nedíváte - 5 - Servis Fordu Mustang a jizda po okoli 05Kamera natočila, co se může dít s vaším autem v servisu, když se právě nedíváte - 6 - Servis Fordu Mustang a jizda po okoli 06Kamera natočila, co se může dít s vaším autem v servisu, když se právě nedíváte - 7 - Servis Fordu Mustang a jizda po okoli 07Kamera natočila, co se může dít s vaším autem v servisu, když se právě nedíváte - 8 - Servis Fordu Mustang a jizda po okoli 08
Servisní postup Fordu je velice zneklidňující. Dělníci si před obyčejnou kontrolou geometrie uspořádali pořádnou projížďku, několikrát

Kamera natočila, co se může dít s vaším autem v servisu, když se právě nedíváte - 9 - Co se muze dit s autem v servisu dalsi 01
Ford Mustang GT Suhaila Sooda by si jistě zasloužil lepší přístup

Zdroje: Suhail Sood, Jalopnik

Mirek Mazal

Autobazar

zobrazit vše