Home > Rubriky a sekce > Život řidiče > Článek
Komplexní test celoročních pneumatik 2017: i tady jde šlápnout pořádně vedle
2.10.2017 | Marek Bednář | Přidat příspěvek
Nejezdíte-li dost na to, abyste využili výhod pramenících z používání letních a zimních pneu, ty celoroční mohou být řešením. Jaké fungují a jaké ne?
Patříte k lidem, kteří pneumatiky zásadně nepřezouvají a jezdí celý rok na jedněch? Letní úplně nefungují v zimě, ty moderní jsou na souvislém vrstvě sněhu v podstatě nepoužitelné, o zákonných omezeních ani nemluvě. A ty zimní zase nefungují v létě - zvyšují spotřebu paliva, rychleji se opotřebovávají a neposkytují dostatečnou přilnavost v zatáčkách nebo při brzdění.
Obecně doporučujeme gumy přezouvat, je to jen dvakrát za rok a výhody z toho pramení za to stojí. Pokud ovšem jezdíte relativně málo nebo máte v rodině auto, které je tímto způsobem využíváno, je při „nepřezouvání” pořád vhodnější zvolit celoroční pneumatiky než riskovat s letními či zimními během„ špatného” ročního období. „Celoročky” jsou kompromisem mezi výkonem v létě i v zimě, takže zvládnou obojí, třebaže ani jedno tak, jako dobré letní či zimní pneumatiky, pochopitelně.
Nesou označení M+S či jeho varianty, takže jsou podle českého zákona použitelné i v zimě. A to bude horlivému policistovi pár metrů za značkou „Zimní výbava” muset stačit, spolu s dostatečnou hloubkou dezénu, samozřejmě. V zimním období platí 4 milimetry v hlavních dezénových drážkách, stejně jako u všech ostatních zimních pneumatik.
Dost ale teorie. V návaznosti na nedávný test brzdění zimních pneumatik z dílen Auto Bildu tu máme variantu pro šetřílky, kteří chtějí jen jednu sadu pneumatik - test celoročních pneumatik. Pochází ze stejného zdroje a kromě kvalifikace brzděním máme před sebou už i kompletní výsledky desítky gum, jež testem prošly.
První část je podobná jako u testů letních či zimních pneumatik. Němci vzali tentokrát tentokrát 25 sad v rozměru 205/55 R16 a změřili jejich brzdou dráhu ze 100 km/h na mokré a suché vozovce. Čísla pak sečetli a deset nejlepších se probojovalo dál. Nejhorších pět naopak je označeno červenou barvou a tedy bude vhodné se jim vyhnout obloukem.
Výsledky testu brzdění celoročních pneu

Nejlepší desítka se v součtu brzdění vešla do 90 metrů, 11. místo už je nad touto metou. Vidíme, že za „medailovými pozicemi” je dvoumetrový skok, možná proto, že Michelin CrossClimate+ byla při brzdění s náskokem nejlepší. Na mokru zas byla nejlepší guma od Goodyearu. Jako v případě už zmíněného testu brzdění zimních pneumatik na mokru a sněhu, platí, že značkovými gumami nic nezkazíte a že ani značka Nexen nemusí být špatná volba.
Test brzdění ale není určující pro finální pořadí. Celoroční pneumatika musí zvládnout sníh stejně dobře jako suchou vozovku, takže měření tu bylo opravdu široké a finálních známek - hodnocení je jako ve škole, tedy 1 je nejlepší výkon, 5 je nejhorší - je spousta. Podstatná informace je, že žádná z deseti testovaných gum nedostala žádnou pětku.
Celkové výsledky testu celoročních pneumatik
Čtyřky tu však byly. Soutěžící značky Apollo dostal 4+ v ovladatelnosti a slalomu na sněhu. Bylo by to snad omluvitelné, kdyby byl na suchu dobrý, ale i zde vidíme trojky, takže poslední místo je jasné. Na suchu je nejlepší CrossClimate+ značky Michelin, ale je třeba obětovat trochu výkonu na sněhu a na mokru.
Pokud u vás v zimě často prší, nejlepší volbou bude celkový vítěz GoodYear Vector 4Seasons Gen-2, u kterého v sekci výkonu na mokru nevidíme nic než 1 a 1-. Naopak na sněhu to vypadá nejlépe pro celkově třetí Continental AllSeasonContact.
Člověk, který jezdí na celoročních gumách, ale možná bude hledat také co nejdelší životnost. Tomu lze doporučit produkt značky Kleber, který má v sekci „Náklady” nejlepší možnou celkovou známku a za chování na sněhu získal 1-. Jen jeho brzdná dráha je z deseti testovaných sad nejhorší, jak ukazuje první tabulka.
Jak stojí i výše, celoroční gumy budou vždycky kompromis. To ovšem neznamená, že by bylo jedno, na jakých jezdíte. Tento test to krásně ukazuje. A pokud zrovna vybíráte nové celoroční obutí a nevíte si rady nebo třeba chcete změnu, může být dobrým vodítkem...
Zleva vítěz značky Goodyear, stříbrné Micheliny a bronzové Continentaly
Zdroj: Auto Bild
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Až budete páchat něco ilegálního, možná bude dobré držet se základní poučky týkající se volby auta
dnesMěření „na brzdě” ukázalo, že Chevrolet neříká pravdu o výkonu motoru opěvované nové Corvette ZR1
28.6.2025Mercedes po sérii požárů svolává do servisů skoro všechny vyrobené silniční Formule 1, je to další obrovské fiasko
27.6.2025
Nejnovější články
EU má nový plán, jak lidem kupujícím starší auta otrávit život. Chce přísně regulovat i soukromé převody ojetin
před 4 hodinamiDalší slavná britská automobilka má zcela opustit Británii a místo toho začít vyrábět svá auta v Americe
před 6 hodinamiHmotnost zabíjí vše. Nové BMW M3 je po úniku informace o jeho hmotnosti zjevně mrtvé už teď
před 7 hodinamiOdtajněná sbírka aut zesnulého arabského byznysmena bere dech, je to nejúchvatnější kolekce McLarenů na světě
před 9 hodinamiNový Duster se dál šíří světem jako Renault. Líp tak vypadá, líp tak působí a ještě ke všemu je citelně levnější
před 10 hodinami
Živá témata na fóru
- Cyklistické vlákno 07.01. 21:30 - Snowman000
- Řidiči, co to mají v ruce... 07.01. 07:58 - řidičBOB
- Alu kola Tiguan+ Oct Scout 06.30. 14:13 - pavproch
- Policejni Passaty, Superby a neoznacena merici vozidla #2 06.28. 20:39 - řidičBOB
- Cupra obecně 06.28. 15:49 - Carrert93
- BMW Divize 06.28. 14:14 - pavproch
- Nejlepsi silnice v Ceske republice ( + SK) 06.28. 11:04 - pavproch
- Letní i zimní 225(př) + 255(z) 17 až 19" - které? 06.27. 16:50 - Spectral