Malá krytka u voličů převodovek není jen pro parádu, v nouzi ušetří dost starostí

Blízko voličů řady samočinných převodovek najdete malý, obvykle nijak neoznačený otvor zakrytý malým kouskem plastu. Není to jen nepříliš elegantní krytka šroubu držícího pohromadě středový tunel, má svůj technický význam.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Malá krytka u voličů převodovek není jen pro parádu, v nouzi ušetří dost starostí

10.1.2020 | Mirek Mazal

Malá krytka u voličů převodovek není jen pro parádu, v nouzi ušetří dost starostí

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Blízko voličů řady samočinných převodovek najdete malý, obvykle nijak neoznačený otvor zakrytý malým kouskem plastu. Není to jen nepříliš elegantní krytka šroubu držícího pohromadě středový tunel, má svůj technický význam.

O změnu převodů aut se spalovacími motory se už pěkných pár dekád starají manuální nebo automatické převodovky. U manuálu si převody měníte sami, a tak má navíc spojkový pedál, jehož zmáčknutí mimo jiné umožní manipulaci s pákou, když zrychlujete, brzdíte nebo třeba parkujete na místě a vozu v samovolném pohybu zabraňuje právě zařazená rychlost.

Vozy s automatem ale nic takového nemají. U stojícího vozu se volič obvykle nachází v pozici P, ze které je možné jej přesunout pouze v momentě, kdy je nastartovaný motor a zmáčknete pedál brzdy. Co ale udělat v případě, kdy motor nastartovat nelze a s autem přesto potřebujete hnout? Pokud to uděláte s voličem v pozici P nebo nedej bože v některé z jízdních (starší automaty dovolí i to) třeba při pokusu o manipulaci s vozem při nakládání na odtahovku, automatickou převodovku poškodíte nebo úplně zničíte. Lze tedy v tomto případě auto naložit pouze pomocí hydraulické ruky či jiného způsobu, který nevyžaduje otáčející se kola?

Nikoli, také u moderních aut lze s voličem manipulovat, i když motor nenastartujete, stačí vědět, co skrývá jinak tajemná malá krytka poblíž voliče automatu. Nenajdete ji u všech vozů, ale třeba u těch asijských je standardem. Většina lidí, netuší, že vůbec něco skrývá, protože obvykle není nijak označena, u některých aut ale najdete i popisek Shift Lock nebo Shift Lock Release. A přesně k tomu se skrze ní lze dostat.

Krytka totiž umožňuje přístup k mechanickému odjištění automatu, který po stisknutí dovolí hýbat s voličem bez puštěného motoru. Když je tedy například třeba z jakéhokoli důvodu pohnout se zaparkovaným automobilem s hydrodynamickým měničem, kterému nejde nastartovat motor, po odjištění automatu půjde vyřadit na neutrál. Stačí po odstranění krytu zmáčknout zámek, který následně umožní pohnout řazením do libovolné polohy.

Zejména v nouzi se to může hodit, protože zdaleka ne vždy je k dispozici způsob, který s vozem s automatem umožní pohnout bez rizika jeho zničení. Se znalostí této funkce všechno proběhne hladce.


Malá krytka u voličů převodovek není jen pro parádu, v nouzi ušetří dost starostí - 1 - Zamek radici paky automatu 05Malá krytka u voličů převodovek není jen pro parádu, v nouzi ušetří dost starostí - 2 - Zamek radici paky automatu 01Malá krytka u voličů převodovek není jen pro parádu, v nouzi ušetří dost starostí - 3 - Co se skryva pod krytkou u volice automatu 01Malá krytka u voličů převodovek není jen pro parádu, v nouzi ušetří dost starostí - 4 - Co se skryva pod krytkou u volice automatu 02Malá krytka u voličů převodovek není jen pro parádu, v nouzi ušetří dost starostí - 5 - Co se skryva pod krytkou u volice automatu 03Malá krytka u voličů převodovek není jen pro parádu, v nouzi ušetří dost starostí - 6 - Co se skryva pod krytkou u volice automatu 04Malá krytka u voličů převodovek není jen pro parádu, v nouzi ušetří dost starostí - 7 - Co se skryva pod krytkou u volice automatu 05Malá krytka u voličů převodovek není jen pro parádu, v nouzi ušetří dost starostí - 8 - Zamek radici paky automatu 07Malá krytka u voličů převodovek není jen pro parádu, v nouzi ušetří dost starostí - 9 - Zamek radici paky automatu 11
Malá, obvykle neoznačená krytka u voličů automatických převodovek nabírá různých podob...

Malá krytka u voličů převodovek není jen pro parádu, v nouzi ušetří dost starostí - 10 - Zamek radici paky automatu 12Malá krytka u voličů převodovek není jen pro parádu, v nouzi ušetří dost starostí - 11 - Zamek radici paky automatu 13Malá krytka u voličů převodovek není jen pro parádu, v nouzi ušetří dost starostí - 12 - Zamek radici paky automatu 14Malá krytka u voličů převodovek není jen pro parádu, v nouzi ušetří dost starostí - 13 - Zamek radici paky automatu 16
...vždy ale skrývá možnost mechanického odjištění voliče. Někdy je tak i popsána, obvykle ale nikoli

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.