Mezi nejspolehlivější ojetiny svého druhu patří v Česku přehlížený konkurent Škody

Když někdo v České republice nabídne prakticky stejné auto, které nabízí Škoda, můžete vzít jed na to, že si jej skoro nikdo nebude všímat. Přesně to je i případ Seatu Ateca, o to lepší nabídkou v bazarech ale je.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Mezi nejspolehlivější ojetiny svého druhu patří v Česku přehlížený konkurent Škody

13.4.2021 | Petr Prokopec

Mezi nejspolehlivější ojetiny svého druhu patří v Česku přehlížený konkurent Škody

/

Foto: Seat

Když někdo v České republice nabídne prakticky stejné auto, které nabízí Škoda, můžete vzít jed na to, že si jej skoro nikdo nebude všímat. Přesně to je i případ Seatu Ateca, o to lepší nabídkou v bazarech ale je.

Seat Ateca je českými motoristy přehlížen. Stojí za tím pochopitelně hlavně blízká příbuznost se Škodou Karoq, která má u většiny zákazníků automaticky přednost stejně jako Škoda Rapid před Seatem Toledo, Škoda Citigo před Seatem Mii apod. Jasně to potvrdily loňské prodeje, neboť španělské SUV si za celý rok pořídilo pouze 500 motoristů. To české přitom jen v prosinci zamířilo k 601 lidem, celkově pak dokonce k 8 043 zákazníkům. V rámci kategorie kompaktních SUV tak v českých luzích a hájích nemá přemožitele, a to ani ve chvíli, kdy započítáme do hry výkonnou verzi Cupra Ateca. Tu si totiž loni koupilo jen 15 lidí.

Z celoevropského pohledu je navíc situace opačná, třebaže v prodejích Karoq vede i tam. Španělské SUV přišlo na svět jako první, a to již v roce 2016, takže vyrobeno jej bylo dosud více a jsou průměrně starší, což dále tlačí ceny dolů. Je ovšem v případě koupě vozu z druhé ruky o co stát? A je čeho obávat?

V prvním případě zní odpověď jednoznačně ano, Ateca je mezi tříletými vozy dle aktuálních statistik TÜV 33. vůbec nejspolehlivějším autem a mezi srovnatelnými SUV se vejde do nejlepší pětky. Přesto při výběru toho správného kusu záleží na roku výroby, který zvolíte. Ateca totiž prošla několika svolávacími akcemi, kdy v roce 2018 došlo na nápravu elektronické parkovací brzdy, v roce 2019 na dosazení chybějícího zamykání zadní středové hlavové opěrky a loni na přeprogramování řídicí jednotky světel. Mimo to tu pak máme i verdikt z dlouhodobého testu německého Auto Bildu, který vyústil ve třetí místo v celkovém historickém pořadí.

I přes veškerou chválu to ovšem neznamená, že by Ateca byla zcela bez chyb. I přes nápravu softwaru jsou menší problémy spojené právě se světly, větší pak můžete hledat u brzdových kotoučů, které odcházejí rychleji, než je obvyklé. To je ale v rámci neduhů prakticky vše, ostatně s ohledem na relativní mladost koroze ještě nestihla pořádně zaúřadovat a počítat lze také s neděravým výfukovým systémem. Suma sumárum vás tak žádné nepříjemné překvapení nečeká.

Pokud jde o ceny, stačit vám budou podobné peníze jako na novou Fabii. Španělské SUV dnes v bazarech startuje na zhruba 12 tisících Eur (cca 310 tisíc korun), za tuto částku si nicméně pořídíte nejslabší 1,6litrový turbodiesel se 115 koňmi a vyšším nájezdem. O chlup dražší jsou pak vozy s litrovým benzinovým tříválcem, u nichž budete postrádat výkon a spotřeba při vyšší zátěži je neúměrná, najeto ale mívají méně.

Ideálem je se tak zdá být dvoulitrový benzin nebo benzinová jedna-čtyřka, u níž můžete počítat se 150 koňmi. Za ty přitom dáte pořád přijatelných 14 000 Eur (364 tisíc korun). V případě již zmiňované varianty Cupra Ateca pak obojí můžete zdvojnásobit - pod kapotou totiž odvádí svou práci hned 300 benzinových koní, ovšem pod 30 tisíc Eur (780 tisíc korun) toto provedení není k mání. Vše ale kompenzuje nejen oním výkonem, ale i nájezdem, který nepřesahuje 50 000 km, jde o stále mladé auto.


Mezi nejspolehlivější ojetiny svého druhu patří v Česku přehlížený konkurent Škody - 1 - Seat Ateca a Cupra Ateca ojetina ilustracni foto 01Mezi nejspolehlivější ojetiny svého druhu patří v Česku přehlížený konkurent Škody - 2 - Seat Ateca a Cupra Ateca ojetina ilustracni foto 02Mezi nejspolehlivější ojetiny svého druhu patří v Česku přehlížený konkurent Škody - 3 - Seat Ateca a Cupra Ateca ojetina ilustracni foto 03
Ojetý Seat Ateca je zajímavá koupě. Technické problémy se mu zatím prakticky vyhýbají, přitom pod 400 tisíc už seženete velmi hezké kousky. Foto: Seat

Mezi nejspolehlivější ojetiny svého druhu patří v Česku přehlížený konkurent Škody - 4 - Seat Ateca a Cupra Ateca ojetina ilustracni foto 04Mezi nejspolehlivější ojetiny svého druhu patří v Česku přehlížený konkurent Škody - 5 - Seat Ateca a Cupra Ateca ojetina ilustracni foto 05Mezi nejspolehlivější ojetiny svého druhu patří v Česku přehlížený konkurent Škody - 6 - Seat Ateca a Cupra Ateca ojetina ilustracni foto 06
Provedení Cupra přináší 300 koní, trh ale dorazilo teprve předloni. Počítat ale proto zatím musíte s opravdu vysokou cenou. Foto: Seat

Zdroj: Auto Bild

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše