Ministr dopravy chce trojnásobné pokuty, hlavně za rychlost

Za „vybrané závažné přestupky”, rozumějte překročení rychlosti, se mají pokuty výrazně zvýšit. Lerch by rád viděl i psychologická vyšetření.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Ministr dopravy chce trojnásobné pokuty, hlavně za rychlost

17.8.2015 | Marek Bednář | 18 příspěvků

Ministr dopravy chce trojnásobné pokuty, hlavně za rychlost

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Za „vybrané závažné přestupky”, rozumějte překročení rychlosti, se mají pokuty výrazně zvýšit. Lerch by rád viděl i psychologická vyšetření.

Ministerstvo dopravy řízené Danem Ťokem chce razantně zvýšit pokuty za některé dopravní přestupky v rámci už tak zpackaného a zjevně nefunkčního bodového systému. Uvedl to mluvčí ministerstva Tomáš Neřold: „Chceme se zaměřit na vybrané závažné přestupky, u nichž máme zato, že jsou sankce nastaveny nízko. A tam bychom rádi dospěli ke zvýšení pokut.” Nový sazebník, který zvýší finanční postih zejména za překročení nejvyšší dovolené rychlosti, je už údajně v procesu vytváření a v praxi má přinést dvoj- až trojnásobné zvýšení aktuálních postihů.

Ony „vybrané závažné přestupky” jsou tvořeny zejména překročením rychlosti; dost pravděpodobně je zde konkrétně myšleno překročení rychlosti oceněné třemi body a blokovou pokutou do 2 500 Kč (tedy o 20 - 40 km/h nad limit v obci a o 30 - 50 km/h mimo obec), popř. šesti body a pokutou ve správním až 10 000 Kč (tedy o více než 40 km/h v obci a více než 50 km/h mimo obec). Zde trochu spekulujeme, nicméně v oblasti překročení dovolené rychlosti jsou „stupně” tři a pohyb v mezích toho prvního snad nikdo za „závažný přestupek” považovat nebude.

Už ony dva a půl tisíce korun představují pro spoustu lidí třeba polovinu nájemného, což není málo. Trojnásobek takové částky by znamenal 7 500 Kč, tedy třeba polovinu hrubé mzdy spousty občanů České republiky. A současných až 10 000 Kč, které můžete dostat také za jízdu rychlostí 145 km/h po čtyřproudé silnici formálně vedené jako komunikace první třídy, je vysokou sazbou už nyní - případných až 30 000 Kč si jistě do relevance s vaší životní realitou jistě dáte snáze sami.

Nemusíme ale zůstávat jen v českých reáliích, stojí také za to podívat se do okolních zemí. Např. v Německu za překročení rychlosti o 40 km/h mimo obec (berme jako střední hodnotu 30-50 km/h u nás) dostanete pokutu až 120 Eur, to je v přepočtu asi 3 240 Kč. Ano, to je více než zde, o 29,6 procenta. Průměrná mzda je ale v Německu vyšší čtyřikrát, je tedy vyšší o 300 procent. V Rakousku jsou pokuty podobné, 70 až 160 Euro, tj. 115 Eur „v průměru” a mzdy jsou podobně nepatrně nižší než v Německu. Je tedy zjevné, že české pokuty jsou vzhledem k místní životní úrovni extrémně vysoké už nyní a nemá smysl se ohánět tím, že policisté obvykle nesahají po trestech na horní hranici sazby - to nedělají ani ti rakouští. Dodat navíc musíme, že Německo loni některé pokuty zvyšovalo a mělo tedy možnost snadno sáhnout i na ty za překročení povolené rychlosti. Neudělalo to.

Pokud tedy někdo protestoval proti označení postihů za likvidační dosud, po takovéto změně bude mít výrazně menší manévrovací prostor. Už současné pokuty zjevně nejsou nízké, navíc jsou jen doplňkem velmi tvrdého bodového systému za nimi. Má-li současné řešení působit výchovně, selhává na celé čáře, je-li překračování rychlosti z nejčastějších přestupků. Snahu ministerstva vyložitelnou slovy „nefunguje-li represe, možná bude fungovat ještě tvrdší represe”, lze za rozumnou považovat jen stěží. A prevenci v tom vážně nehledejte, zejména se stovkami neoznačených aut, existujících zejména k měření rychlosti.

V plánu nejsou dvě věci - pokuty podle výše příjmů a změna udělovaných bodů. Díky bohu, chce se dodat, nic to ale nemění na tom, že celý zpackaný systém by potřeboval zásadní změnu, však dnes řidiče trestá za banální přestupky místo toho, aby postupně odstraňoval ze silnic skutečně nebezpečné elementy. Zda i tahle statistika stojí za nápadem chtít více peněz za překročení dovolené rychlosti, nemáme zprávy, ale příliš bychom se tomu nedivili. Tomáš Lerch, šéf dopravní policie, by nicméně uvítal i nějaké dopravně-psychologické vyšetření, „aby se zjistilo, jestli má nějaký problém”.

Podotkněme nicméně ještě jednu věc, ještě jeden aspekt kontraproduktivity tohoto nápadu. Pokud je skutečně pravda, že rychlá jízda je doménou majitelů luxusních aut, jak píše Český rozhlas, chce ministerstvo dost možná zasáhnout právě je. Plánované zvýšení pokut nicméně bude problémem spíše pro ty, kterým 7 500 Kč tvoří polovinu, nikoliv desetinu mzdy. Ovšem, investice do radarového detektoru se po zvýšení pokut vrátí mnohem rychleji...


Ministr dopravy chce trojnásobné pokuty, hlavně za rychlost - 1 - dopravni policie meri rychlost 01Ministr dopravy chce trojnásobné pokuty, hlavně za rychlost - 2 - dopravni policie meri rychlost 02Ministr dopravy chce trojnásobné pokuty, hlavně za rychlost - 3 - Mereni rychlosti - fotky z radaru 01Ministr dopravy chce trojnásobné pokuty, hlavně za rychlost - 4 - Mereni rychlosti - fotky z radaru 03Ministr dopravy chce trojnásobné pokuty, hlavně za rychlost - 5 - dopravni policie meri rychlost 04Ministr dopravy chce trojnásobné pokuty, hlavně za rychlost - 6 - Bodovy system - policie 04
Pokuty za překročení dovolené rychlosti se mají výrazně zvýšit, prý nyní dostatečně neodrazují

Zdroj: Český rozhlas

Marek Bednář

Diskuze 18 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.