Nejvíce poruchová auta všech tříd pro rok 2020 dle TÜV: Šest modelů a jedna značka

Sedmička odpadlíků německých statistik spolehlivosti pro letošní rok je zajímavá. K více či měně obvyklým modelům se pro tentokrát přidává i celá jedna značka.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Nejvíce poruchová auta všech tříd pro rok 2020 dle TÜV: Šest modelů a jedna značka

27.8.2020 | Mirek Mazal

Nejvíce poruchová auta všech tříd pro rok 2020 dle TÜV: Šest modelů a jedna značka

/

Foto: Emilian S.R.L.

Sedmička odpadlíků německých statistik spolehlivosti pro letošní rok je zajímavá. K více či měně obvyklým modelům se pro tentokrát přidává i celá jedna značka.

Pakliže chcete sáhnout po ojetině, jedním z hlavních měřítek atraktivity bude jistě spolehlivost. V jejím případě nabízí pomocnou ruku s orientací data německých technických kontrol TÜV, které evidují údaje z devíti milionů aut kontrolovaných servisními techniky každý rok. Hodnoceno je 237 nejčastějších modelů rozdělených do pěti věkových kategorií, z nichž nedávno jsme vypíchli nejvíce poruchové sportovně-užitkové vozy.

Ta budou dnes jednou z nejčastějších voleb, co ale když o SUV nestojíte? Pak se na data TÜV dá podívat bez podobného rozlišení a vybrat propadáky ostatních segmentů. Dnes si tedy posvítíme na sedmičku nejhůře hodnocených aut, z nichž jedno je spíše množinou - jde o celou značku. Že se Němci radí všem do jednoho vyhnout, asi nemusíme dodávat, kdybyste si ale přesto u konkrétního auta chtěli dát pozor na typické neduhy, přidáváme také ty.

1. Dacia

Pro Dacii je to smutná bilance, neboť srovnání v tomto ohledu s ní nesnese jediná další značka - téměř všichni zástupci rumunské divize Renaultu se objevují v červené, tedy nejhorší oblasti aktuální statistiky poruch bez ohledu na stáří. A osm z posledních dvaceti míst absolutně patří levným Daciím. Už na první STK vykazují významné defekty Logan i Duster, kompaktní Sandero propadlo v několika kategoriích letitých kontrol. Technici neshledali žádný podstatný pokrok napříč modelovými řadami a jednotlivými generacemi, i když letošní bilance je o něco málo lepší, než ta loňská. Problémem je dříve nebo později vše od elementární techniku až po korozi karoserie.


Nejvíce poruchová auta všech tříd pro rok 2020 dle TÜV: Šest modelů a jedna značka - 1 - dacia sandero stepway 2017 fl 05Nejvíce poruchová auta všech tříd pro rok 2020 dle TÜV: Šest modelů a jedna značka - 2 - dacia sandero stepway 2017 fl 06Nejvíce poruchová auta všech tříd pro rok 2020 dle TÜV: Šest modelů a jedna značka - 3 - dacia sandero stepway 2017 fl 13
Foto: Dacia

2. Citroën Berlingo

Berlingo je laiky považováno za perfektní rodinné auto díky své prostornosti a praktickému interiéru. Může být, dobrý první dojem ale značně stírají nadstandardně vysoké náklady na údržbu a opravy. Za dva až tři roky od novoty se Francouz v lecčem podobá výše popsané tragédii z Rumunska. Citroën kopíruje Dacii zejména ztrátami oleje, poruchami elektroniky, opotřebovaným řízením či nefunkčními brzdami. Závažné nedostatky přibývají s rostoucím věkem.

Nejvíce poruchová auta všech tříd pro rok 2020 dle TÜV: Šest modelů a jedna značka - 4 - Nejmene spolehliva auta dle TUV 2020 foto 04Nejvíce poruchová auta všech tříd pro rok 2020 dle TÜV: Šest modelů a jedna značka - 5 - Nejmene spolehliva auta dle TUV 2020 foto 05Nejvíce poruchová auta všech tříd pro rok 2020 dle TÜV: Šest modelů a jedna značka - 6 - Nejmene spolehliva auta dle TUV 2020 foto 06
Foto: Citroën

3. Chevrolet Spark

Drobeček bez ironie zapadne do městské džungle, ovšem nezbytné náklady odpovídají výdajům na provoz daleko většího a dražšího automobilu. Čtyř- až pětileté kusy před očima techniků německých STK hromadně selhávaly. Kontroloři měli výhrady hlavně k podvozku s tlumiči a pružinami, hrubé nedostatky se dotkly i osvětlení, koroze výfuku, brzd nebo světel.

Nejvíce poruchová auta všech tříd pro rok 2020 dle TÜV: Šest modelů a jedna značka - 7 - Nejmene spolehliva auta dle TUV 2020 foto 07Nejvíce poruchová auta všech tříd pro rok 2020 dle TÜV: Šest modelů a jedna značka - 8 - Nejmene spolehliva auta dle TUV 2020 foto 08Nejvíce poruchová auta všech tříd pro rok 2020 dle TÜV: Šest modelů a jedna značka - 9 - Nejmene spolehliva auta dle TUV 2020 foto 09
Foto: Chevrolet

4. VW Sharan/Seat Alhambra

Dvě velkoprostorová MPV nemohou svým zpracováním konkurovat zbytku koncernové produkce. Do pěti let se objevily potíže s odpružením zvýšené karoserie, někteří majitelé proklínali osvětlení a nejhorší je asi přítomnost koroze u obou modelů. Odhalená slabá místa vyniknou nejčastěji po deseti až jedenácti letech.

Nejvíce poruchová auta všech tříd pro rok 2020 dle TÜV: Šest modelů a jedna značka - 10 - Nejmene spolehliva auta dle TUV 2020 foto 10Nejvíce poruchová auta všech tříd pro rok 2020 dle TÜV: Šest modelů a jedna značka - 11 - Nejmene spolehliva auta dle TUV 2020 foto 11Nejvíce poruchová auta všech tříd pro rok 2020 dle TÜV: Šest modelů a jedna značka - 12 - Nejmene spolehliva auta dle TUV 2020 foto 12
Foto: Volkswagen

5. Fiat Punto

Fiat léta bojoval s antikorozní ochranou, která se u Punta povedla, množství jiných problémů ale zůstalo. Pětileté ojetiny obsadily poslední příčky souhrnného hodnocení, verdikt odpovídá nutnému dolévání oleje, seřizování světel a hlídání funkčnosti tlumičů. Majitelé nemohou přehlížet ani záznamy o častých vadách brzdového systému.

Nejvíce poruchová auta všech tříd pro rok 2020 dle TÜV: Šest modelů a jedna značka - 13 - Fiat Punto 150 01Nejvíce poruchová auta všech tříd pro rok 2020 dle TÜV: Šest modelů a jedna značka - 14 - Fiat Punto 150 02Nejvíce poruchová auta všech tříd pro rok 2020 dle TÜV: Šest modelů a jedna značka - 15 - Fiat Punto 150 06
Foto: Fiat

6. Renault Kangoo

Špatné zprávy má TÜV i v případě samotného Renaultu. Kromě kritiky Dacie si nezaslouží pochvalu ani Kangoo, které se vzhledově podobá Berlingu. Bohužel jen u stejné siluety nezůstalo, protože oba vozy se budou stejně často potkávat v servisu jako na silnici. Podprůměrnou výdrž u aut rozličných stáří vykázaly pružiny a tlumiče, a také je často kritizováno osvětlení.

Nejvíce poruchová auta všech tříd pro rok 2020 dle TÜV: Šest modelů a jedna značka - 16 - Renault Kangoo a Grand Kangoo 2013 01Nejvíce poruchová auta všech tříd pro rok 2020 dle TÜV: Šest modelů a jedna značka - 17 - Renault Kangoo a Grand Kangoo 2013 02Nejvíce poruchová auta všech tříd pro rok 2020 dle TÜV: Šest modelů a jedna značka - 18 - Renault Kangoo a Grand Kangoo 2013 05
Foto: Renault

7. Chevrolet Matiz

Matiz vévodí statistikám TÜV, ale bohužel odzadu. Report pro letošek uvádí u osmi- až devítiletých vozů každé třetí pokažené, stejně hrozná bilance odpovídá deset až jedenáct let starým Chevroletům do města. Klasická slabá místa jsou řízení, odpružení a brzdy. Samozřejmě mizí olej a časem vznikají díry v rezavém výfuku.

Nejvíce poruchová auta všech tříd pro rok 2020 dle TÜV: Šest modelů a jedna značka - 19 - Nejmene spolehliva auta dle TUV 2020 foto 19Nejvíce poruchová auta všech tříd pro rok 2020 dle TÜV: Šest modelů a jedna značka - 20 - Nejmene spolehliva auta dle TUV 2020 foto 20Nejvíce poruchová auta všech tříd pro rok 2020 dle TÜV: Šest modelů a jedna značka - 21 - Nejmene spolehliva auta dle TUV 2020 foto 21
Foto: Chevrolet

Zdroj: TÜV

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše