Oblíbené mýty o údajně nelegálních věcech v autě, které ale nikdo nezakazuje

Pravidla silničního provozu jsou přísná a omezují nás takovým způsobem, že jim někteří přikládají i moc, kterou ve skutečnosti nemají. Tady jsou tři oblíbené mýty neodpovídající realitě.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Oblíbené mýty o údajně nelegálních věcech v autě, které ale nikdo nezakazuje

10.1.2020 | Mirek Mazal

Oblíbené mýty o údajně nelegálních věcech v autě, které ale nikdo nezakazuje

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Pravidla silničního provozu jsou přísná a omezují nás takovým způsobem, že jim někteří přikládají i moc, kterou ve skutečnosti nemají. Tady jsou tři oblíbené mýty neodpovídající realitě.

Řidiči motorových vozidel jsou povinni dodržovat platná pravidla silničního provozu. Ačkoli litera zákona nikdy nedokáže obsáhnout všechny potenciálně nebezpečné situace, bývají schválená ustanovení velmi konkrétní a omezují řidiče jen v určitých věcech. Příkladem za všechny budiž zákaz používání tzv. hovorového zařízení za jízdy, jehož porušení je poměrně přísně trestáno. Pokud ovšem budete velmi podobným způsobem zacházet s čímkoli jiným, nelegální to rázem není.

Takový přístup činí pravidla méně srozumitelnými, a tak mezi lidmi vznikají mýty o věcech, které jsou vnímány jako nezákonné, i když je nikdo konkrétně nezakazuje. Jinou věcí je, jestli se příčí zdravému rozumu, to už ale každý musí každý zvážit sám. Zde jsou tři časté mýty.

1. Jízda naboso

Alternativní názory doporučují vyhodit boty a existovat naboso. Návrat do pravěku je myšlen vážně, přímý kontakt plosky nohy se zemským podkladem má fungovat během veškerých činností všedního dne, řízení vozidla nevyjímaje. To jistě přinese zvýšený cit chodidel na pedálech, problémem ale může být s rozložením tlaku, zvláště pokud rádi používáte brzdu i plyn pravou nohou. Bez ohledu na vliv na techniku řízení ale mnozí dodnes mají strach vylézt z auta s holýma nohama, aby neměli problém s policií. Je to nesmysl, policisté nemají bosé řidiče za co postihnout, obutí za volantem nikdo nijak nenařizuje.


Oblíbené mýty o údajně nelegálních věcech v autě, které ale nikdo nezakazuje - 1 - Legalni ridicske myty foto 01Oblíbené mýty o údajně nelegálních věcech v autě, které ale nikdo nezakazuje - 2 - Legalni ridicske myty foto 02

2. Jízda s rozsvíceným vnitřním osvětlením

Další báje varuje neinformované řidiče, aby nepoužívali stropní lampičku za jízdy. Rozsvícený panel může rozptylovat řidiče a omezovat jeho výhled ven při jízdě v noci, takže dlouhodobé vnitřní svícení doporučit nemůžeme. Jinou věcí je ale nelegálnost, o které nemůže být řeč - rozsvícené světlo v kabině může být nepříjemné, zákon jej však nijak neomezuje.

Oblíbené mýty o údajně nelegálních věcech v autě, které ale nikdo nezakazuje - 3 - Legalni ridicske myty foto 03Oblíbené mýty o údajně nelegálních věcech v autě, které ale nikdo nezakazuje - 4 - Legalni ridicske myty foto 04

3. Zadní boční okna nemohou kompletně zajíždět do karoserie

Patrně jste si všimli, že zatímco přední okna auta lze obvykle stáhnout zcela, ta zadní zůstávají obvykle částečně povytažená. Lidé si kvůli tomu myslí, že jde o zákonný předpis, který má zabránit vypadnutím dětí - typického to cestujícího vzadu - z okna ven. Pravda to není, ani toto žádný zákon nestanoví. Sklo obvykle čouhá ven ze dveří prostě proto, že kvůli tvarování dveří naráží na hranu výkusu navazujícího na zadní blatník. Limitem je tady málo místa, ne zákonný předpis.

Oblíbené mýty o údajně nelegálních věcech v autě, které ale nikdo nezakazuje - 5 - Legalni ridicske myty foto 05Oblíbené mýty o údajně nelegálních věcech v autě, které ale nikdo nezakazuje - 6 - Legalni ridicske myty foto 06

Inspirace: Jalopnik

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.