Policie má sedm nových stíhacích Superbů, na ušlechtilé cíle zapomeňte

Vozy mají potírat nejvíce nebezpečné chování řidičů. Budou ale operovat na nejméně rizikových silnicích ČR.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Policie má sedm nových stíhacích Superbů, na ušlechtilé cíle zapomeňte

18.12.2014 | Marek Bednář | 102 příspěvků

Policie má sedm nových stíhacích Superbů, na ušlechtilé cíle zapomeňte

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Vozy mají potírat nejvíce nebezpečné chování řidičů. Budou ale operovat na nejméně rizikových silnicích ČR.

Podobně jako se dopravní policie Pardubického kraje pochlubila „vánočním dárkem” v podobě neoznačené stříbrné Octavie, která má na silnici I/35 chytat řidiče jedoucí nedovolenou, ale ne vždy nepřiměřenou rychlostí, má sedm dálničních oddělení v ČR také nové stroje - a rovnou to nejrychlejší, co mladoboleslavská Škoda nabídne, tedy Superby 3,6 V6 4x4.

Slavnostní předání se konalo v Zákaznickém centru Škodovky v Mladé Boleslavi a byli samozřejmě přítomni náměstci, ředitelé a vedoucí, včetně šéfa dopravní policie Tomáše Lercha. Policie je pořídila v rámci obměny vozového parku za stávající Passaty R36, které tak patrně ze silnic zmizí; počet neoznačených „jestřábů” tedy na dálnicích pravděpodobně zůstane stejný a Passat R36 mezi nimi už bude jen jeden. Sedm nových Superbů se po jednom rozprchne do dálničních oddělení v Rudné u Prahy, Nové Vsi, Poříčanech, Ostrově u Stříbra, Velkém Beranově, Ivanovicích na Hané a v Podivíně.

Nové Superby jsou stroje o 260 koních a 350 Nm, zrychlení na stovku za 6,4 vteřiny, maximálce 250 km/h a ceně minimálně 927 900 vč. DPH jen za vůz bez policejního vybavení, stát tak utratil nejméně 6 495 300 korun, pravděpodobně ale dvoj- až trojnásobek kvůli příplatkové výbavě - vzpomeňte si, že při tendru na Passaty bylo "potřeba" i vyhřívané čelní sklo - a také kvůli radaru a dalším systémům na palubě.

Jakou technologií jsou stroje přesně vybaveny, zatím není potvrzeno, ale podle dostupných informací jsou na palubě kamery PolCam, tedy stejná výbava jako v případě Passatů R36, které Superby nahrazují. Neexistuje na ně žádný typ detektoru, protože fungují pouze na principu kalibrovaného tachometru a kamer, nevysílají ani mikrovlnný, ani laserový paprsek. Policisté zjišťují rychlost svého vozu a podle toho, zda se jim stíhaný vůz vzdaluje, určují, zda překračuje rychlost a zhruba jak moc, nezměří tedy rychlost stíhaného vozu přesně.

Podle Policejního Deníku budou sloužit k „odhalování a postihování toho nejnebezpečnějšího chování řidičů, se kterým se v dálniční síti setkáváme”. Tato proklamace zní hezky, avšak ze zkušeností lze odhadovat, že za takovéto chování budou posádky nových policejních strojů považovat třeba na suchém a rovném úseku 149 km/h jedoucí Audi A6 či podobný stroj stavěný na mnohem vyšší rychlosti.

Snaží-li se však policie o co největší bezpečnost na silnicích a hovoří-li o prevenci, pak jsou neoznačená policejní auta krajně nevhodným prostředkem k dosažení takovéhoto cíle. Vozy v policejním stejnokroji působí preventivně mnohem lépe, protože jen hlupák by překračoval pravidla, když vedle sebe vidí policisty.

Volba dálnic jako pole působnosti nových strojů je také na pováženou. Podle nedávno publikované mapy nejrizikovějších silnic patří všechny dálnice a rychlostní silnice u nás k silnicím s nízkým až středně nízkým rizikem - tedy k nejbezpečnějším cestám, jaké lze v ČR najít. Mnohem lepší cestou k větší bezpečnosti na českých silnicích než utrácet peníze občanů vybrané ať už na pokutách či na daních za nové stíhací vozy by se tak mohla jevit dostavba dálniční sítě.

Nové Superby budí spíš dojem, že cílem dálniční policie je vybrat co nejvíce peněz na pokutách za jednání ve velkém množství případů nikoho neohrožující, jako je například překročení dovolené rychlosti. Můžeme jen doufat, že se nové stroje budou pohybovat i v místech se třemi jízdními pruhy a budou zastavovat i řidiče bezdůvodně se držící v prostředním pruhu. To jsme ale doufali už při prvním nákupu „superpassatů”, co všechno s nimi nakonec policisté prováděli, je docela jiný příběh...


Policie má sedm nových stíhacích Superbů, na ušlechtilé cíle zapomeňte - 1 - Policie ma nove stihaci Superby lepsi 01Policie má sedm nových stíhacích Superbů, na ušlechtilé cíle zapomeňte - 2 - Policie ma nove stihaci Superby lepsi 02Policie má sedm nových stíhacích Superbů, na ušlechtilé cíle zapomeňte - 3 - Policie ma nove stihaci Superby lepsi 03Policie má sedm nových stíhacích Superbů, na ušlechtilé cíle zapomeňte - 4 - Skoda Superb V6 FSI Policie CR dalsi nove 01Policie má sedm nových stíhacích Superbů, na ušlechtilé cíle zapomeňte - 5 - Skoda Superb V6 FSI Policie CR dalsi nove 02Policie má sedm nových stíhacích Superbů, na ušlechtilé cíle zapomeňte - 6 - Skoda Superb V6 FSI Policie CR dalsi nove 03Policie má sedm nových stíhacích Superbů, na ušlechtilé cíle zapomeňte - 7 - Skoda Superb V6 FSI Policie CR dalsi nove 04Policie má sedm nových stíhacích Superbů, na ušlechtilé cíle zapomeňte - 8 - Skoda Superb V6 FSI Policie CR dalsi nove 05
Lepší fotografie přímo od škodovky, která se předáním nových aut policii nezapomněla pochlubit

Policie má sedm nových stíhacích Superbů, na ušlechtilé cíle zapomeňte - 9 - policie ma nove stihaci superby 01Policie má sedm nových stíhacích Superbů, na ušlechtilé cíle zapomeňte - 10 - policie ma nove stihaci superby 02Policie má sedm nových stíhacích Superbů, na ušlechtilé cíle zapomeňte - 11 - policie ma nove stihaci superby 03Policie má sedm nových stíhacích Superbů, na ušlechtilé cíle zapomeňte - 12 - policie ma nove stihaci superby 04Policie má sedm nových stíhacích Superbů, na ušlechtilé cíle zapomeňte - 13 - policie ma nove stihaci superby 05Policie má sedm nových stíhacích Superbů, na ušlechtilé cíle zapomeňte - 14 - policie ma nove stihaci superby 06Policie má sedm nových stíhacích Superbů, na ušlechtilé cíle zapomeňte - 15 - policie ma nove stihaci superby 07Policie má sedm nových stíhacích Superbů, na ušlechtilé cíle zapomeňte - 16 - policie ma nove stihaci superby 08
Sedm nových Superbů policie převzala v Mladé Boleslavi

Zdroje: Policejní Deník, AntiRadary.net

Marek Bednář

Diskuze 102 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.