Slavný sběratel aut se podělil o rady, jak co nejvýhodněji koupit ojetinu

Zkušeností má na rozdávání a dobře koupit umí, jak ukazují některé jeho parádní investice. Jeho rady mohou přijít vhod komukoli, ať už kupuje ojetý vůz za desetitisíce nebo miliony korun.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Slavný sběratel aut se podělil o rady, jak co nejvýhodněji koupit ojetinu

15.9.2019 | Mirek Mazal

Slavný sběratel aut se podělil o rady, jak co nejvýhodněji koupit ojetinu

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Zkušeností má na rozdávání a dobře koupit umí, jak ukazují některé jeho parádní investice. Jeho rady mohou přijít vhod komukoli, ať už kupuje ojetý vůz za desetitisíce nebo miliony korun.

Jaye Lena byste asi netipovali na člověka, který se bude s obyčejnými lidmi dělit o rady, právě to ale nyní udělal. Televizní osobnost a vášnivý sběratel automobilů ví nakonec nejlépe, jak postupovat při pořizování vozu z druhé ruky. Vlastní asi 150 výjimečných strojů a naprostá většina z nich nebyla pořízena jako nová.

Leno toho koupil a prodal vážně spoustu a i když vydělat si musel v prvé řadě jako showman, i dobře koupené ojetiny mu nyní nesou. Za zmínku stojí například McLaren F1, který výhodně pořídil za 800 tisíc dolarů (18,9 milionu Kč), dnes by přitom vyšel minimálně na 12 milionu dolarů (282,8 milionu Kč) či ještě více.

Podle Lena pořízení ojetiny nemusí být stresující zážitek, když se zájemce řídí zdravým rozumem. První dojmy je dobré vnímat hned po příchodu k prodejci, ať už jejím obchodník nebo soukromá osoba. Základem je vyhodnotit osobu prodávajícího, prostředí, ve kterém auto stojí a samozřejmě i nabízený vůz jako takový. Veškeré známky zanedbané péče se nesmí podceňovat, naopak informace o pravidelném servisování naznačují správnost volby. Pokud máte pochybnost o tom, že s autem nebylo zacházeno tak, jak by si zasloužilo, dejte od něj ruce pryč.

Druhá etapa prověřování spočívá ve zkoumání historie nabízeného kusu. Dnes už to není tak složité jako dříve, papírové dokumenty předkládané prodávajícím nemusíte brát jako bernou minci. Internet umožňuje okamžitě prolustrovat základní skutečnosti o původu, najetých kilometrech či nehodách. Obvykle to není zadarmo, ale komplexnější prověrka se vyplatí - proběhne prakticky na počkání a upozorní přinejmenším na jasné nesrovnalosti. Stačí si vzít identifikační kód VIN vybraného automobilu a zkoumat - auto po pěti nehodách s jedním servisem za několik let je vždy podezřelé zboží, stejně jako to, jehož historie je tímto způsobem nezmapovatelná.

Co je možná nejzajímavější, Leno ke konci svého stručného návodu nabádá k odhalení maxima nedostatků ojetiny - ne proto, abyste se na ni hned nutně vykašlali, ale pro zlepšení vyjednávací pozice. Dnes ostřílený obchodník s auty vřele doporučuje nenechávat žádné požadavky na jindy a hned začít diskutovat o snížení ceny adekvátně vůči objeveným problémům.

„Najděte tolik chyb, kolik jen můžete,“ říká Leno a myslí tím samozřejmě drobné vady, jež pomohou sjednat slevu, přitom neznamenají skutečně vysoké investice budoucího majitele. Odřeniny, chybějící drobné díly, nefunkční maličkosti, to vše vám pomůže dobrat se nižší ceny, která alespoň trochu zmírní rozpaky, které takové nedostatky způsobují. Nezbývá, než popřát šťastnou ruku při výběru.


Slavný sběratel aut se podělil o rady, jak co nejvýhodněji koupit ojetinu - 1 - Jay Leno radi jak nakupovat ojetiny 01Slavný sběratel aut se podělil o rady, jak co nejvýhodněji koupit ojetinu - 2 - Jay Leno radi jak nakupovat ojetiny 02Slavný sběratel aut se podělil o rady, jak co nejvýhodněji koupit ojetinu - 3 - Jay Leno radi jak nakupovat ojetiny 03Slavný sběratel aut se podělil o rady, jak co nejvýhodněji koupit ojetinu - 4 - Jay Leno radi jak nakupovat ojetiny 04Slavný sběratel aut se podělil o rady, jak co nejvýhodněji koupit ojetinu - 5 - Jay Leno radi jak nakupovat ojetiny 05Slavný sběratel aut se podělil o rady, jak co nejvýhodněji koupit ojetinu - 6 - Jay Leno radi jak nakupovat ojetiny 06Slavný sběratel aut se podělil o rady, jak co nejvýhodněji koupit ojetinu - 7 - Jay Leno radi jak nakupovat ojetiny 07Slavný sběratel aut se podělil o rady, jak co nejvýhodněji koupit ojetinu - 8 - Jay Leno radi jak nakupovat ojetiny 08Slavný sběratel aut se podělil o rady, jak co nejvýhodněji koupit ojetinu - 9 - Jay Leno radi jak nakupovat ojetiny 09Slavný sběratel aut se podělil o rady, jak co nejvýhodněji koupit ojetinu - 10 - Jay Leno radi jak nakupovat ojetiny 10
Jay Leno má v nákupu ojetých aut jasno, za léta praxe nasbíral zkušeností jako málokdo a nyní se podělil o základní rady

Zdroje: CNBC, Jay Leno's Garage

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše