Termokamera ukáže, jak moc volba barvy auta ovlivňuje jeho odolnost proti letním parnům

Říká se, že pokud nechcete mít auto, ve kterém se v létě budete péci, nemáte si kupovat černou, ale dát přednost bílé nebo stříbrné. Experiment s termokamerou to potvrzuje, rozdíly jsou až propastné.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Termokamera ukáže, jak moc volba barvy auta ovlivňuje jeho odolnost proti letním parnům

30.8.2019 | Mirek Mazal

Termokamera ukáže, jak moc volba barvy auta ovlivňuje jeho odolnost proti letním parnům

/

Říká se, že pokud nechcete mít auto, ve kterém se v létě budete péci, nemáte si kupovat černou, ale dát přednost bílé nebo stříbrné. Experiment s termokamerou to potvrzuje, rozdíly jsou až propastné.

Základní poučky o vyšším zahřívání tmavých barev nemusí být až tak překvapivé, konkrétní ukázka rozdílů v prohřívání černých povrchů aut vůči světlým lakům vystaveným přímému slunečnímu záření ale může zaskočit. Působení tepla na čtyři vozidla lišící se jen odstínem karoserie zaznamenal Mike z kanálu MikesCarInfo, který se se zapnutou termokamerou prošel před zaparkovanými SUV různých barev laku.

Zkoumání čtveřice stejně zaparkovaných Toyot Highlander potvrdilo vysokou výheň zejména u černého provedení, rozdíly způsobené jen výběrem odlišné barvy exteriéru jsou extrémní. „Pohřební” vizáž auta může být elegantní, nicméně do tropických zeměpisných šířek se nehodí, na jihu se vyplatí odolat osobnímu vkusu a zvolit stříbrnou či ještě lépe módní bílou.

Doporučení je podložené termografickými záběry, například kapota černé Toyoty dosahovala 71 stupňů Celsia, zatímco bílá varianta vyzařovala pouze 45 stupňů Celsia. Barvy na opačných koncích spektra ukázkově potvrdily následky přímého působení slunečního záření, ale Mike se pozastavil také u SUV vyvedených světle šedou a stříbrnou. Dvě barvy zdánlivě také dovedou tolerovat venkovní žár, ale šedá neočekávaně vyzařovala 63 stupňů Celsia a i také ukázala horší absorpci infračervených paprsků s 54 stupni na kameře.

Nejhorší výsledek od nejlepšího dělí nezanedbatelných 26 stupňů Celsia, to bude znát i v interiéru. Každý den odolávat první kilometry skoro „sauně” jen kvůli elegantní konfiguraci vozidla je na pováženou, jindy čistě estetický výběr barevného provedení karoserie se rázem může stát důležitou funkční položkou v seznamu preferencí při nákupu nového nebo ojetého vozu.


Termokamera ukáže, jak moc volba barvy auta ovlivňuje jeho odolnost proti letním parnům - 1 - Termokamera zmerila teploty ruznych barev aut 01Termokamera ukáže, jak moc volba barvy auta ovlivňuje jeho odolnost proti letním parnům - 2 - Termokamera zmerila teploty ruznych barev aut 02Termokamera ukáže, jak moc volba barvy auta ovlivňuje jeho odolnost proti letním parnům - 3 - Termokamera zmerila teploty ruznych barev aut 03Termokamera ukáže, jak moc volba barvy auta ovlivňuje jeho odolnost proti letním parnům - 4 - Termokamera zmerila teploty ruznych barev aut 04Termokamera ukáže, jak moc volba barvy auta ovlivňuje jeho odolnost proti letním parnům - 5 - Termokamera zmerila teploty ruznych barev aut 05Termokamera ukáže, jak moc volba barvy auta ovlivňuje jeho odolnost proti letním parnům - 6 - Termokamera zmerila teploty ruznych barev aut 06Termokamera ukáže, jak moc volba barvy auta ovlivňuje jeho odolnost proti letním parnům - 7 - Termokamera zmerila teploty ruznych barev aut 07Termokamera ukáže, jak moc volba barvy auta ovlivňuje jeho odolnost proti letním parnům - 8 - Termokamera zmerila teploty ruznych barev aut 08Termokamera ukáže, jak moc volba barvy auta ovlivňuje jeho odolnost proti letním parnům - 9 - Termokamera zmerila teploty ruznych barev aut 09Termokamera ukáže, jak moc volba barvy auta ovlivňuje jeho odolnost proti letním parnům - 10 - Termokamera zmerila teploty ruznych barev aut 10
Termokamera naměřila až překvapivě vysoké rozdíly teplot u různých barev karoserie vystavených přímému slunci

Zdroj: MikesCarInfo@Youtube

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše