Testy a analýzy ukázaly, že kolenní airbagy jsou k ničemu, spíše vás poraní

Kolenní airbagy jsou u nových aut stále častěji standardem, spíš než k čemukoli jinému ale slouží k obohacení jejich výrobců. Přítomnost tohoto prvku může těšit leda nepřipoutané.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Testy a analýzy ukázaly, že kolenní airbagy jsou k ničemu, spíše vás poraní

8.8.2019 | Petr Prokopec

Testy a analýzy ukázaly, že kolenní airbagy jsou k ničemu, spíše vás poraní

/

Kolenní airbagy jsou u nových aut stále častěji standardem, spíš než k čemukoli jinému ale slouží k obohacení jejich výrobců. Přítomnost tohoto prvku může těšit leda nepřipoutané.

Airbag v těchto dnech slaví sté výročí, jeho kořeny lze nalézt v patentu dvou zubařů Harolda Rounda a Arthura Parrotta z roku 1919. Nicméně svět si musel počkat dlouhých třicet let, než se vzduchem plněné vaky dostaly do aut. Jejich rozmach ale nebyl okamžitý, naopak se v jednu chvíli zdálo, že jde o slepou uličku. Airbagy totiž byly k mání za příplatek a zákazníci po nich příliš netoužili. Až do 90. let se tak doplňková výbava často musela obejít bez nich, až jejich pozdější vývoj, souběžná osvěta a z ní vyplývající marketingová uchopitelnost je dostaly z příplatků do standardu.

Z evropského a vlastně i amerického úhlu pohledu si tak dnes již prakticky nikdo nedovede představit nové auto, které by nemělo čelní, boční a hlavové airbagy. Kromě toho stále více vozů disponuje i airbagem kolenním, jehož rozmach přišel po roce 1995, kdy jím byla osazena Kia Sportage. V roce 2003 pak organizace Euro NCAP po testu Toyoty Avensis uvedla, že automobilky „se maximálně snaží ochránit kolena a nohy řidičů a kolenní airbag funguje velmi dobře“. Od té doby se ale buď něco změnilo, nebo tehdejší závěry nebyly přesné.

Z nového testu amerického institutu IIHS totiž vyplývá něco zcela jiného - vliv kolenních airbagů na bezpečnost je podle ní prakticky nulový. Přesto jej automobilky nadále cpou pod palubní desku a platí za ně svým dodavatelům. Dobrou zprávou dle IIHS může být leda to, že kolenní airbagy nelze vnímat jako nebezpečný doplněk, a to přesto, že podle téže instituce riziko poranění občas navyšují.

Výzkumníci z IIHS prověřili více než 400 aut a posuzovali, zda dochází k větším zraněním u aut, kde kolenní airbagy chybí. Zjištěná data poté spárovali s hlášeními o nehodách ze 14 amerických států. Pokud došlo k simulovanému nárazu 40procentní částí přídě, neměly airbagy na zranění sebemenší vliv. Když ale do havárie bylo zapojeno pouze 25 % předních partií, airbagy zvýšily riziko poranění obou lýtek a pravého stehna, byť se zároveň zasloužily o snížení tlaku mířícího na hlavu.

V reálném prostředí se jejich prospěch ukazuje též nesledovatelným, riziko zranění bylo zredukováno pouze o půl procentního bodu (ze 7,9 na 7,4 procenta), což dle výzkumníků může být jen tím, že obvykle jsou v obecně dražších a tedy bezpečnějších autech. I proto IIHS dodává, že automobilky by se neměly upínat na toto řešení, ale prozkoumat další, která prý mají k dispozici a jež se institutu jeví jako efektivnější. Oč konkrétně má jít, ale bohužel již zmíněno nebylo.

Institut ovšem dodává, že jedním z důvodů, proč se kolenní airbagy v autech i nadále objevují, je to, že v Americe musí nové vozy projít federálními testy i s nepřipoutanými figurínami. V té chvíli by vliv kolenních airbagů na redukci vašich poranění mohl být výrazně vyšší. Nicméně IIHS k testy s nepřipoutanými figurínami nedělalo, každý by se měl za jízdy poutat.

Rozdíl v hodnocení IIHS a šestnáct let starým názorem Euro NCAP bude nejpravděpodobněji dán změnami v automobilovém průmyslu. Nová auta jsou zkrátka tužší i bezpečnější jen díky lepším materiálům. Ve výsledku tak vaše kolena skutečně dovedou ochránit stejně dobře s kolenními airbagy jako bez nich. S nimi ovšem riskujete třeba popálení kůže, vskutku tedy mohou být za určitých okolností kontraproduktivními.


Testy a analýzy ukázaly, že kolenní airbagy jsou k ničemu, spíše vás poraní - 1 - IIHS kolenni airbag kritika 01Testy a analýzy ukázaly, že kolenní airbagy jsou k ničemu, spíše vás poraní - 2 - IIHS kolenni airbag kritika 02Testy a analýzy ukázaly, že kolenní airbagy jsou k ničemu, spíše vás poraní - 3 - IIHS kolenni airbag kritika 03
Americký institut IIHS testy a analýzami zjistil, že vliv kolenního airbagu na vaše zdraví může být i negativní. Tedy za předpokladu, že se za volantem poutáte

Zdroj: IIHS

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše