V bazarech přehlížená rodinná Mazda je tip na jedno z nejspolehlivějších a přitom levných aut

„Černá díra” v kufru a vůbec dost prostoru pro celou rodinu i vysoká hodnocení ve statistikách spolehlivosti, to by měla být kombinace zakládající na žádanou, a tedy drahou ojetinu. Ani jedno ale v případě Mazdy 6 GH neplatí.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

V bazarech přehlížená rodinná Mazda je tip na jedno z nejspolehlivějších a přitom levných aut

11.11.2021 | Petr Miler

V bazarech přehlížená rodinná Mazda je tip na jedno z nejspolehlivějších a přitom levných aut

/

Foto: Mazda

„Černá díra” v kufru a vůbec dost prostoru pro celou rodinu i vysoká hodnocení ve statistikách spolehlivosti, to by měla být kombinace zakládající na žádanou, a tedy drahou ojetinu. Ani jedno ale v případě Mazdy 6 GH neplatí.

Chtít si v bazaru koupit auto, po němž touží spousta lidí, nemusí být nutně špatné - dobrou pověst si ten či onen vůz obvykle nezíská pro nic za nic. Potíží ale je, že poptávka po takových modelech žene jejich ceny nahoru, kvůli čemuž vám pocit z dobré koupě může poněkud zhořknout - zaplatíte za ně více peněz, než kolik by bylo zdrávo. A na současném poblázněném trhu je otázkou, jestli se vám takové auto za jakkoli rozumných podmínek vůbec podaří koupit.

Příkladem takového vozu mezi rodinnými auty budiž VW Passat Variant. Nemůžeme proti němu říci křivého slova, zájem o něj je ale tak velký, že ceny jsou nesmyslně vysoké. Poptávka navíc trh rychle vyčistí od opravdu pěkných exemplářů a zvyšuje se tím šance, že koupíte auto, v jehož případě někdo chtěl, aby atraktivně spíše působilo, než aby atraktivní skutečně bylo.

Najdou se přitom modely, které platí též za povedené a spolehlivé, do širšího povědomí se ale v tomto kontextu nedostaly. Právě ty bývají chytrou koupí a dnes si na jeden takový posvítíme - jde o Mazdu 6 generace GH1/GH2.

Není to žádná žhavá novinka, jako nová se přestala prodávat v roce 2012, právě díky tomu ale klesly její ceny opravdu nízko. Nejde přitom říci, že by za ně nebylo možné koupit dost muziky. Tato generace „šestky” platí za jednu z vůbec nejspolehlivějších voleb své třídy. Ve statistikách TÜV se objevuje v silném nadprůměru jak mezi maximálně devíti, tak mezi nejvýše jedenáctiletými vozy. Při relativně vysokém nájezdu (v průměru 129 resp. 139 tisíc km) jde o 32. resp. 33. nejspolehlivější vůz vůbec a v rámci jeho třídy je lepší už jen Audi A4 Avant.

To je docela impozantní na auto, které stojí zlomek obvyklých cen prémiové á-čtyřky. Na pojízdné kusy s vysokými nájezdy z prvních let výroby můžete myslet už za ceny okolo 50 tisíc Kč, za 100 tisíc Kč si vybírat z perspektivních vozů s nájezdy okolo stovky tisíc kilometrů a za 200 až 250 tisíc Kč můžete volit nejlepší, leckdy velmi málo jeté exempláře z konce výroby. To je hezké na liftback či kombík střední třídy, který může mít v prvním případě v útrobách i 260koňový motor 2,3 turbo s pohonem 4x4. Ani takové verze nemusí stát v bezvadném stavu více než 250 tisíc.

Není ale vše jen růžové, ostatně žádná sleva není zadarmo. Tradičně slabší je antikorozní ochrana, u vyhlédnutých kusů je tak dobré si pořádně prohlédnout jejich stav v tomto směru - problematický být může a nemusí. Při delším ježdění po horších silnicích se projeví poddimenzované části podvozku, a to zvláště u těžších a obecně méně spolehlivých dieselů.

To je ale vše. Garážovaný vůz, který byl málo ježděný v zimě s lehčím benzinovým agregátem může být skoro neprůstřelnou volbou, i když pořád může stát okolo 100 tisíc korun - kolik aut vám dnes něco takového nabídne?


V bazarech přehlížená rodinná Mazda je tip na jedno z nejspolehlivějších a přitom levných aut - 1 - Mazda 6 Wagon GH 2007 2012 ojeta 01V bazarech přehlížená rodinná Mazda je tip na jedno z nejspolehlivějších a přitom levných aut - 2 - Mazda 6 Wagon GH 2007 2012 ojeta 02V bazarech přehlížená rodinná Mazda je tip na jedno z nejspolehlivějších a přitom levných aut - 3 - Mazda 6 Wagon GH 2007 2012 ojeta 03V bazarech přehlížená rodinná Mazda je tip na jedno z nejspolehlivějších a přitom levných aut - 4 - Mazda 6 Wagon GH 2007 2012 ojeta 04V bazarech přehlížená rodinná Mazda je tip na jedno z nejspolehlivějších a přitom levných aut - 5 - Mazda 6 Wagon GH 2007 2012 ojeta 05V bazarech přehlížená rodinná Mazda je tip na jedno z nejspolehlivějších a přitom levných aut - 6 - Mazda 6 Wagon GH 2007 2012 ojeta 06
Mazda 6 GH1/GH2 je ojetina, pro kterou se do bazarů žene málokdo. Přitom za relativně nízké ceny představuje jedno z nejspolehlivějších rodinných aut střední třídy. Ilustrační foto: Mazda

Zdroje dat: TÜV, Mobile.de

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.