Vyšší rychlost snižuje počet nehod, říká dánská studie

Dánská studie prokázala, že zvýšení rychlostních limitů vede ke snížení počtu nehod a vede i ke snížení počtu úmrtí jimi způsobených.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Vyšší rychlost snižuje počet nehod, říká dánská studie

22.3.2014 | Marek Bednář | 28 příspěvků

Vyšší rychlost snižuje počet nehod, říká dánská studie

/

Dánská studie prokázala, že zvýšení rychlostních limitů vede ke snížení počtu nehod a vede i ke snížení počtu úmrtí jimi způsobených.

Dvouletá studie dánského silničního ředitelství zkoumala vliv nejvyšší dovolené rychlosti na nehodovost. Navzdory drtivé většině doktrín, které říkají, že rychlost zabíjí, bylo zjištěno, že tomu tak není - počet nehod se se zvýšením nejvyšší dovolené rychlosti snížil. Se stejným tvrzením ostatně dříve přišli Australané.

Předmětem studie byly dvouproudé okresní silnice všech tříd, kde silniční ředitelství zvýšilo limit z 80 km/h na 90 km/h. Tím se snížily rozdíly mezi nejrychleji a nejpomaleji jedoucími auty; 15 % nejrychlejších jezdilo v průměru o 1 km/h pomaleji, zatímco nejpomalejší část řidičů zrychlila, není však známo, jak moc. V důsledku toho se méně předjíždělo, což znamenalo méně nehod.

Podobný efekt mělo před devíti lety také zvýšení dovolené rychlosti na dánských dálnicích ze 110 na 130 km/h, které snížilo i počet mrtvých. Mluvčí Aliance britských řidičů tento výzkum komentoval slovy o špatném směru vývoje. Mluvčí britské Laboratoře dopravního výzkumu naopak řekl: „Klíčovým elementem není jen riziko nehody, ale také riziko zranění v případě nehody. Bylo by zajímavé vidět, jak dánská studie zohlednila další faktory. Podle toho by šlo zjistit, zda je podobné schéma aplikovatelné i v dalších zemích.”

Nám nezbývá než s Dány souhlasit a podpořit svůj názor už zmíněnými australskými dálnicemi, kde opačný přístup, tedy omezení rychlosti, přineslo ve střednědobém horizontu zvýšení počtu mrtvých. Austrálie tak limity na dálnicích opět zrušila. Podobně lze argumentovat německými dálnicemi, které dlouhodobě patří k nejbezpečnějším v Evropě. Příklad z Dánů by si mohly vzít i všemožné různě ulhané iniciativy bojující za limitování rychlosti na nesmyslně nízká čísla.


Vyšší rychlost snižuje počet nehod, říká dánská studie - 1 - EU mereni rychlosti 01Vyšší rychlost snižuje počet nehod, říká dánská studie - 2 - EU mereni rychlosti 02Vyšší rychlost snižuje počet nehod, říká dánská studie - 3 - EU pravidla mereni rychlosti
Dánové prokázali, že zvýšení rychlostního limitu sníží počet nehod a jejich obětí

Zdroj: Auto Express

Marek Bednář

Diskuze 28 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše