Výzkumníci po testu jmenovali další auta, která vám zloději ukradnou jako nic

Moderní auta jsou z hlediska rizika krádeže relativně zranitelná, to ale neznamená, že lze snadno ukrást kterékoli z nich. O některých to platí více, o jiných méně, Thatcham Research vyzkoušel dalších sedm.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Výzkumníci po testu jmenovali další auta, která vám zloději ukradnou jako nic

20.6.2019 | Mirek Mazal

Výzkumníci po testu jmenovali další auta, která vám zloději ukradnou jako nic

/

Moderní auta jsou z hlediska rizika krádeže relativně zranitelná, to ale neznamená, že lze snadno ukrást kterékoli z nich. O některých to platí více, o jiných méně, Thatcham Research vyzkoušel dalších sedm.

Na jaře letošního roku jsme ukázali seznam aut, která pomalu ani není potřeba ani zamykat před dotěrnými zloději. Výzkumníci organizace Thatcham Research vydali druhou sadu výsledků testů odolnosti proti krádežím a znovu poukazují na nelichotivé výsledky několika modelů. Řada významných výrobců je právem kritizována za bezklíčové vstupní systémy, které jsou příliš slabé vůči externím útokům.

Simulovanému napadení systému bezklíčového vstupu tentokrát odolaly na výbornou modely BMW řady 7, BMW X7 a Porsche 911. Celá trojka používá pohybová čidla, která jsou umístěna uvnitř bezklíčového ovladače a dovolí vůz odemknout vůz pouze když jsou v pohybu. Pokud tedy klíč leží na polici u vás doma, zlodějům je k ničemu, i když si jeho signál prodlouží tak, jak to vidíme na hlavní fotce.

Ostatní výrobci by se měli přinejmenším inspirovat, protože jejich obrana je mizerná. Volvo S60 dostalo nejhorší možné hodnocení kvůli bezklíčové technice, jejímž zneužitím se zloděj se zesilovačem signálu ani nezapotí. Stejněslabý odpor kladly proti odcizení SUV DS 3 Crossback, kompaktní Mazda 3 a japonská Toyota RAV4. Majitelé těchto verzí by si měli zcela jistě dávat pozor - stačí prodloužit signál klíče primitivní technikou za pár stovek a zloději odjíždí s vaším autem, jako by bylo jejich.

Technický ředitel Thatchamu Richard Billyeald řekl na téma zlodějiny: „Nároky na vyplácení pojistek za ukradená auta v prvním čtvrtletí letošního roku byly na nejvyšší úrovni ze všech čtvrtletí od roku 2012, přičemž platba za následky automobilového trestného činu byla provedena každých osm minut.“ Šéf vyzval výrobce, aby se zaměřili primárně na zabezpečení systémů keyless, z nichž mnohé nabízejí zločincům možnost rychle a tiše obcházet jinak robustní fyzické zabezpečení. Billyeald ještě dodal, že funkční úpravy některých modelů, by měly být aplikovány hromadně na všechny vozy.

Společnost Mazda ve svém prohlášení poukázala na vybavení aut alarmem a imobilizérem kategorie 1, který splňuje nejnovější publikované pokyny Thatchamu. Tyto systémy zabezpečení jsou ale v případě prodloužení signálu klíče zcela neúčinné, auto „si myslí”, že s ním odjíždí sám majitel. Oficiální reakce z Hirošimy dále zmiňuje možnost manuálního vypnutí dálkového ovladače Mazdy 3, to už situaci pochopitelně řeší. Vývojáři jinak prý úzce spolupracují na tom, aby zabezpečení vozidla fungovalo lépe.

Mluvčí Volva se vyjádřil poněkud nešťastně. „Tento způsob krádeže je extrémně vzácný a může se týkat jakékoliv značky nebo modelu automobilu, který má systém Keyless Entry. Společnost Volvo Cars používá průmyslovou standardní technologii s bezklíčovými systémy a používá pokročilé šifrování, aby omezila všechna zbývající rizika.“ I to je hloupost - tento způsob krádeže aut je dnes bezpečně nejrozšířenější a jak je vidno i z posledních výsledků testů, některá auta jsou proti němu chráněna lépe než jiná.

Automobilky tak zjevně čeká ještě dlouhá cesta, aby pochopily podstatu problému a zajistily řešení alespoň pro všechny nové vozy - když už to nejde pro ty starší, což třeba Ford dokázal, že jde. Dokud se to nestane, budeme si muset pomoci sami, i tady naštěstí existují levné a zaručené způsoby.


Výzkumníci po testu jmenovali další auta, která vám zloději ukradnou jako nic - 1 - Spatne zabezpecena auta s keyless 02Výzkumníci po testu jmenovali další auta, která vám zloději ukradnou jako nic - 2 - Spatne zabezpecena auta s keyless 03Výzkumníci po testu jmenovali další auta, která vám zloději ukradnou jako nic - 3 - Spatne zabezpecena auta s keyless 04Výzkumníci po testu jmenovali další auta, která vám zloději ukradnou jako nic - 4 - Spatne zabezpecena auta s keyless 05
Thatcham Research strhal ochranu čtyřech moderních aut proti útoku zlodějů, je prakticky nulová

Výzkumníci po testu jmenovali další auta, která vám zloději ukradnou jako nic - 5 - BMW 730Li Austin Yellow z Abu Dhabi foto 02Výzkumníci po testu jmenovali další auta, která vám zloději ukradnou jako nic - 6 - BMW X7 2019 prvni oficialni sada 015Výzkumníci po testu jmenovali další auta, která vám zloději ukradnou jako nic - 7 - Spatne zabezpecena auta s keyless 01
Tyto tři vozy v obraně proti zlodějům naopak pochválil

Zdroj: Thatcham Research

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše