Ford našel geniálně jednoduché řešení, které zabrání krádežím aut přes bezklíčový vstup

Bezpečně nejrozšířenější způsob krádeže aut dnes dělá z většiny těch modernějších pro zloděje velmi snadnou kořist. Řešení už ale existují.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Ford našel geniálně jednoduché řešení, které zabrání krádežím aut přes bezklíčový vstup

13.4.2019 | Mirek Mazal

Ford našel geniálně jednoduché řešení, které zabrání krádežím aut přes bezklíčový vstup

/

Bezpečně nejrozšířenější způsob krádeže aut dnes dělá z většiny těch modernějších pro zloděje velmi snadnou kořist. Řešení už ale existují.

Bezklíčkové odemykání a startování auta zvyšuje komfort jeho používání, a tak dnes prakticky všichni výrobci nabízejí tuto možnost alespoň v rámci příplatkové výbavy. Většina systémů je však velmi snadno manipulovatelných, neboť zlodějům stačí prodloužit signál klíče v podstatě primitivním zařízením a auto je „bude poslouchat”, jako by jim patřilo. Proto riziko bleskové krádeže auta dramaticky roste a zranitelnost naprosté většiny moderních vozů dokázal nedávný test, v něm pokusu o neoprávněné vniknutí a odjetí odolala pouhá 3 auta z 237 testovaných.

Automobilky dosud nezvládaly pružně reagovat na sílící hrozbu, proto lidé improvizují vymýšlením kutilských triků na odstínění signálu, který zloději dálkově zesilují a využívají k nenásilnému kradení aut. Z oněch třech zmíněných vozů schopných odolat všechny používaly novinku Jaguarů a Land Roverů, jejichž klíče už dokáží kalkulovat se vzdáleností klíče na základě délky přenosu signálu a zlodějům se vzepřít. Další, trochu jiné řešení nyní posílá do výroby Ford.

Američané našli podobně chytré řešení, kdy klíč po 40 sekundách bez pohybu nebude dále možné použít k tomu, k čemu má sloužit. Nový dálkový ovladač je tedy vybaven snímačem pohybu, který detekuje klid po výše uvedenou dobu a jakmile uplyne nastavený čas, přepne se systém do režimu spánku a přestane komunikovat. Jinými slovy - když jej necháte ležet doma na polici, zlodějům bude k ničemu, žádný signál nebude dále vysílat.

Klíč se znovu zaktivuje, jakmile detekuje pohyb a člověk může auto odemknout. Vylepšený prvek bude standardní součástí všech nových modelů Fiesta a Focus. Stávající majitelé těchto vozidel budou moci zakoupit vylepšení jako dodatečný doplněk v ceně okolo 2 000 Kč, takže se netýká jen nově vyrobených aut. Instalace odborným servisem trvá zhruba hodinu.

Bezpečnostní specialista automobilky Simon Hurr poznamenal, že problematika bezklíčových přístupů byla delší dobu problémem. „Jsme rádi, že můžeme odpovědět jednoduchým, ale účinným řešením, které jde rychle implementovat, abychom pomohli chránit majitele našich nejprodávanějších automobilů.“ Zákazníci jsou tak ušetřeni vymýšlení dalších možností, jak odstínit volně položený klíč.


Ford našel geniálně jednoduché řešení, které zabrání krádežím aut přes bezklíčový vstup - 1 - Ford vyvinul obranu proti zlodejum aut 01Ford našel geniálně jednoduché řešení, které zabrání krádežím aut přes bezklíčový vstup - 2 - Ford vyvinul obranu proti zlodejum aut 02Ford našel geniálně jednoduché řešení, které zabrání krádežím aut přes bezklíčový vstup - 3 - Ford vyvinul obranu proti zlodejum aut 03Ford našel geniálně jednoduché řešení, které zabrání krádežím aut přes bezklíčový vstup - 4 - Ford vyvinul obranu proti zlodejum aut 04Ford našel geniálně jednoduché řešení, které zabrání krádežím aut přes bezklíčový vstup - 5 - Ford vyvinul obranu proti zlodejum aut 05Ford našel geniálně jednoduché řešení, které zabrání krádežím aut přes bezklíčový vstup - 6 - Ford vyvinul obranu proti zlodejum aut 06Ford našel geniálně jednoduché řešení, které zabrání krádežím aut přes bezklíčový vstup - 7 - Ford vyvinul obranu proti zlodejum aut 07Ford našel geniálně jednoduché řešení, které zabrání krádežím aut přes bezklíčový vstup - 8 - Ford vyvinul obranu proti zlodejum aut 08Ford našel geniálně jednoduché řešení, které zabrání krádežím aut přes bezklíčový vstup - 9 - Ford vyvinul obranu proti zlodejum aut 09
Ford předvedl jednu z možností ochrany proti zlodějům, nepohybující se klíč prostě vypne. Protože... kdo z oprávněných majitelů by se při příchodu k vozu nehýbal?

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše