Reklama

Číňané opravdu předložili nabídku na převzetí Saabu. Likvidátoři ji odmítli

Čínský Youngman v souladu se svými předchozími prohlášeními opravdu předložil nabídku na převzetí zbankrotovaného Saabu. K řešení to ale nevedlo.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Číňané opravdu předložili nabídku na převzetí Saabu. Likvidátoři ji odmítli

3.2.2012 | Petr Miler | 1 příspěvek

Čínský Youngman v souladu se svými předchozími prohlášeními opravdu předložil nabídku na převzetí zbankrotovaného Saabu. K řešení to ale nevedlo.

Chvíli to vypadalo jako velmi dobrá zpráva, jak už to ale v případě vzestupů a pádů švédského Saabu bývá, rychle se ale změnila v takovou, která přinejmenším mnoho neřeší. Objektivně vyhodnotit celou situaci je ale více než obtížné, neboť oficiálně potvrzených informací máme k dispozici jen velmi málo.

Jisté v tuto chvíli je, že čínský Youngman, který o Saab dlouhodobě stojí, splnil své předchozí sliby a předložil likvidátorům firmy nabídku na její převzetí jako celku. Klíčový parametr této nabídky, tedy cena, zůstává neznámou (spekulovalo se o přibližně 13 miliardách českých korun, tato zvěst ale nebyla žádnou ze stran potvrzena ani vyvrácena), švédský zástupce Youngmanu ale potvrdil předchozí informace o zbylých náležitostech představ čínských investorů. Tedy převzít firmu bez ohledu na postoj General Motors, ve velmi krátké době i bez přičinění Američanů obnovit výrobu dosavadního modelu 9-3 a zajistit pracovní místa pro přinejmenším tisícovku zaměstnanců. S dalšími informacemi už je to složitější.

Jisté v tuto chvíli je jen, že likvidátoři na nabídku Youngmanu nereagovali kladně. Zdroje se liší v tom, zda ji přímo odmítli, nebo k ní jen zaujali neutrální stanovisko, to už ale není příliš podstatné - z navrženého obchodu dle představ Youngmanu zkrátka nic nebude.

Dále už se k našim uším dostala jen spousta často protichůdných spekulací, pro vaši představu je krátce shrneme. Jedna část zdrojů tvrdí, že likvidátoři vůbec nemají o tento způsob řešení zájem a preferují rozprodej firmy po částech. Nově prý existuje záměr prodat výrobní prostory Saabu buď Volvu, které by je využilo jako vývojové centrum, nebo čínskému BAIC, jenž by zde měl spolu s Panasonicem vyrábět elektromobily (to by byl pro trollhättanskou fabriku věru smutný konec).

Důvodem k odmítnutí má být prý také to, že ač Youngman o spolupráci s GM nebazíruje, likvidátoři ano, neboť mají za to, že bez GM by se Saab s Číňany dostal leda z bláta do louže. A právě s Číňany odmítá GM spolupracovat ze všech potenciálních vlastníků nejvíce, i když už stačil přiznat, že kašle v podstatě na všechny.

Jiné zdroje ovšem tvrdí, že likvidátoři naopak chtějí automobilku primárně prodat jako celek a dřívější spekulace o tichém rozprodeji jsou nepravdivé. Rozvážným postupem se pak snaží pouze dosáhnout co nejvyšší ceny (proč by také měli přijmout hned první nabídku...), neboť zájemců - a to je oficiální informace - je celkem pět. Vedle Youngmanu je to ještě turecký Brightwell, další tři nejsou konkrétně známí.

Sami likvidátoři jsou v komunikaci s tiskem poněkud neobratní, a tak si sami můžete vybrat, které ze zmíněných vysvětlení je vám bližší. Žádnou lepší oporu pro kterékoli z nich zatím nemáme.


Číňané opravdu předložili nabídku na převzetí Saabu. Likvidátoři ji odmítli - 1 - Saab tovarna Trollhattan
Osud továrny Saabu v Trollhättanu je zatím stále ve hvězdách

Zdroje: P4 Väst, Dagens Eko, Švédský rozhlas

Petr Miler

Diskuze 1 příspěvek

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše