Škoda Octavia Scout je nejlepší čtyřkolka

Škoda to zase vyhrála, Scout je nejlepší čtyřkolka, i když nemá ani „pořádný” pohon všech kol...
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Mustang s poladěným 2,3 turbo ukázal záda verzi V8. Pak mu explodoval motor (video)

28.11.2016 | Marek Bednář | 14 příspěvků

Mustang se čtyřválcem EcoBoost byl opravdu rychlý, moc dlouho mu to ale nevydrželo. Motor se rozlétl na kusy.

Vysoce výkonné čtyřválce dnes jsou poměrně běžnou věcí. Turba z nich dokážou vydolovat výkony, o kterých se ještě před nedávnem zdálo jen hodně objemným víceválcům. Nechceme tentokrát vyjadřovat nesouhlas s downsizingem, turbodmychadla vznikla jako cesta k vyššímu výkonu a stále jsou tak používána. Pojí se s tím ovšem jedno úskalí, které jsme popsali v článku o pověrách o technice aut - životnost motoru s ohromným litrovým výkonem nemusí být vysoká.

Psali jsme tehdy o možnosti zvýšit výkon motoru hlavně změnou plnícího tlaku turba a ptali se: „Co takový motor vydrží? Nikdo neví.” Majitelé se o tom obvykle nešíří, alespoň ne tehdy, pokud motor tomuto světu zamává. Jsou ale případy, kdy to před okolím skryjete jen stěží.

Jedním z takových je vystoupení upraveného Fordu Mustang EcoBoost na sprinterském klání. Neznáme detaily samotné modifikace, vůz byl ale očividně upraven pro čtvrtmílové sprinty, soudě zejména dle zadních pneumatik - a také z toho, že zvládá jedenáctisekundové průjezdy, na což nějakých 300 koní běžně ani zdaleka nestačí.

Co ale vidíme, je, že tenhle motor v současném stavu nezvládne podávat výkony dlouho. Stihl ještě pár rychlých sprintů, pak se mu ale motor rozlétl a na my už jen vidíme Mustang stát na startu s obrovskou olejovou louží pod motorem. Podle dostupných informací motor prostě nevydržel extrémní zvýšení plnicího tlaku - věta „objem nahradíš turbem” zkrátka není tak pravdivá, jak se zastánci přeplňování snaží tvrdit...

Mustang s poladěným 2,3 turbo ukázal záda verzi V8. Pak mu explodoval motor (video) - 1 - Mustang Ecoboost vs Mustang V8 exploze 01Mustang s poladěným 2,3 turbo ukázal záda verzi V8. Pak mu explodoval motor (video) - 2 - Mustang Ecoboost vs Mustang V8 exploze 02Mustang s poladěným 2,3 turbo ukázal záda verzi V8. Pak mu explodoval motor (video) - 3 - Mustang Ecoboost vs Mustang V8 exploze 03Mustang s poladěným 2,3 turbo ukázal záda verzi V8. Pak mu explodoval motor (video) - 4 - Mustang Ecoboost vs Mustang V8 exploze 04Mustang s poladěným 2,3 turbo ukázal záda verzi V8. Pak mu explodoval motor (video) - 5 - Mustang Ecoboost vs Mustang V8 exploze 05Mustang s poladěným 2,3 turbo ukázal záda verzi V8. Pak mu explodoval motor (video) - 6 - Mustang Ecoboost vs Mustang V8 exploze 06Mustang s poladěným 2,3 turbo ukázal záda verzi V8. Pak mu explodoval motor (video) - 7 - Mustang Ecoboost vs Mustang V8 exploze 07Mustang s poladěným 2,3 turbo ukázal záda verzi V8. Pak mu explodoval motor (video) - 8 - Mustang Ecoboost vs Mustang V8 exploze 08
I menší turbomotor jde upravit tak, aby s ním vůz porážel větší atmosféry. Ale za jakou cenu...

Zdroj: Carscoops

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 14 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše