Home > Rubriky a sekce > Bleskovky > Článek
Porsche 911 991 dostane KERS a vystřelovací kapotu
17.5.2011 | Petr Miler | Přidat příspěvek
Ani nové Porsche 911 neujde novým ekologickým a bezpečnostním prvkům. Implementaci lehkého hybridního pohonu lze vnímat různě, vystřelovací kapota zmírňující následky srážky s chodcem se ale jeví být jako holý nerozum.
Zajímavé novinky dorazily z Züffenhausenu. Zdá se totiž, že i když si nová generace Porsche 911 uchová veskrze klasické tvary, některá technická řešení se čemukoli tradičnímu notně vzdálí.
Podle zdrojů v automobilce se totiž kompletní modelová řada dočká systému rekuperace brzdné energie, který je ve formuli 1 označován zkratkou KERS. Systém z F1, to zní ohromně sportovně, vůz vybavený KERS ale ve výsledku není ničím jiným než tzv. jemným hybridem, tedy v zásadě konvenčním vozem, který umí „posbírat” část kinetické energie jinak zmařené brzděním a znovu ji použít pro dodatečný pohon kol elektromotorem. A to už tak sportovně nezní. Důvodem pro využití takového řešení ostatně nebude snaha vůz „vysportovat”, ale spíše snížit jeho normovanou spotřebu a přidat se tak k Ferrari v honbě za nižšími emisemi CO2.
Porsche by mělo pro uchování energie zvolit setrvačník, který využívá v závodní 911 GT3 R Hybrid, a nikoli tradičních akumulátorů. Toto řešení má na papíře své výhody i nevýhody, jak bude fungovat v praxi u silničního auta teprve uvidíme. Aby se dodatečné prvky do vozu vešly, bude muset být rozvor náprav prodloužen o plných sedm centimetrů - setrvačník totiž bude „napasován” mezi převodovku a motor.
Energie ze setrvačníku bude přenášena zpět na kola pomocí elektromotoru či elektromotorů jako v případě již zmiňované GT3 R Hybrid. Jakým výkonem by mohl resp. mohly disponovat není v tuto chvíli jasné, spekulace ale hovoří o tom, že i přes použití motoru 3,4 H6 o výkonu 350 koní pro základní Carreru bude zrychlení na stovku činit 4,7 sekundy, tedy méně než u dnešní, silnější Carrery S.
Tento systém ale není jedinou významnou, euronormami vynucenou novinkou, které se 911 dočká. Mnohem kontroverznější než hybridní pohon bude vystřelovací kapota, jenž vůz též dostane. Důvod? Větší ohleduplnost vozu při střetu s chodcem - kapota při podobné srážce změní svou polohu a vystaví tak pěší menšímu riziku zranění. Přes veškerý respekt ke snaze omezit následky případné srážky automobilu s člověkem je něco podobného u vozu jako Porsche 911 přinejmenším pochybné. Nevíme, ke kolika srážkám chodců s 911 ročně dojde, pochybujeme ale o tom, že by to bylo něco tak častého, aby mělo smysl podobným systémem zatěžovat sto procent vyrobených, dosud vcelku účelných sportovních vozů.
Zatímco instalace „jemně hybridního pohonu” do všech 911 je stále spekulací, jakkoli věrohodnou, vystřelovací kapota se zdá být jistotou. Porsche si totiž toto řešení nechalo k 5. květnu patentovat a zřejmě by to neudělalo, pokud by jej nechtělo v 911 použit.
Uvidíme, s čím se nová 911 s poněkud nečekaným interním označením 991 (dnešní má 997) nakonec vytáhne. Zdá se ale, že další ústup od tradičních řešení je neodvratný.






Porsche 911 997 v provedení GTS, které je jednou z labutích písní současné generace
Zdroj: Espacenet.com
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Ferrari ukázalo, jak skutečně funguje přelomový interiér jeho poslední novinky. V Golfu by to byla moc fajnová věcička
včera
Cena nejnovějšího Rolls-Roycu je tak šílená, že i pokus prodat jen 100 aut nejváženějším klientům může skončit fiaskem
18.4.2026
Turci nadělili vrcholnému Porsche 911 GT3 RS dvě turba ještě dřív než automobilka, s 884 koňmi se postavilo vrtulníku
17.4.2026
Nové na MotoForum.cz
- Harley-Davidson RIDE: americká značka se připravuje na svoji novou éru včera 09:40
- Bulega stále neporažen 19.4.2026
- WSSP v Assenu kořistí Oettla 19.4.2026
- Bulega vítězem SprintRace 19.4.2026
- Kdo jiný než Bulega 18.4.2026
Nejnovější články
Ještě levnější: Číňané začali prodávat silné luxusní pětimetrové auto s 3litrovou spotřebou jen za 390 tisíc, tomu nejde konkurovat
před hodinou
Je tohle nové nejprodávanější auto Evropy? Ještě levnější „Range Rover z Temu” koupíte i u nás a teď ukázal, kolik by tu mohl stát
včera
Audi znejistělo pod tíhou fiaska téměř všeho nového, co dělá. Hledá cesty, jak udržet naživu svůj legendární motor
včera
Z automobilek se asi stávají neziskovky. Kia cpe dalších 585 miliard do aut, jako je tento krasavec, i když už ani nečeká, že ho někdo koupí
včera
Mercedes odvolává, co odvolal. Pokus stát se značkou pro vyvolené totálně selhal, teď mu budete znovu dobří
včera
Živá témata na fóru
- Kdo má přednost? 04.21. 07:26 - řidičBOB
- Policejni Passaty, Superby a neoznacena merici vozidla #2 04.21. 03:03 - Anonymoous
- Ceny PHM ref aktuální válka v Iránu 04.20. 19:13 - řidičBOB
- Policejní kontroly a měření 04.20. 16:22 - mafel
- VZKAZY 04.20. 11:21 - pavproch
- Onboard videa 04.20. 08:46 - abgx1
- BMW Divize 04.20. 04:12 - pavproch
- Politický koutek 04.19. 17:46 - Stepan
