- -

Poznáte to pravé? Skutečné Porsche se srazilo s čínským klonem

Jsou věci, které se mohou stát jen v Číně. Třeba že se skutečné Porsche srazí s klonem auta téže značky, navíc v podobné barvě.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Poznáte to pravé? Skutečné Porsche se srazilo s čínským klonem

21.2.2017 | Petr Miler | 8 příspěvků

Jsou věci, které se mohou stát jen v Číně. Třeba že se skutečné Porsche srazí s klonem auta téže značky, navíc v podobné barvě.

Na světě vždy budou existovat ti, kteří něco vymýšlí a ti, kteří je napodobují. Bylo tomu tak odpradávna a těžko se na tom někdy něco změní. Osud ovšem bývá v těchto případech spravedlivý - ti první si obvykle vydobudou velkou slávu, ti druzí jen pozornost okrajové části publika. Existuje ale minimálně jedna výjimka, která tohle popírá - Čína.

Číňané jsou notoricky známí svým „respektem” k duševnímu vlastnictví a svět aut to nemíjí. Kdysi jsme tomu věnovali i vlastní článek a doufali, že je více než povzdech se tou dobou jedná spíše o historické expozé, však Čína už tehdy mířila - a dnes ji s velkým náskokem má - k pozici největšího automobilového trhu světa, kde úspěch či neúspěch většiny automobilek fatálně ovlivňuje jejich celosvětové výsledky.

Jenže uběhlo pět let a nezměnilo se nic. Ale vůbec nic. Autosalony jsou nadále plné drzých kopií, čínské automobilky po statisících i milionech prodávají auta, která parazitují na technickém i designovém vývoji „západních” značek. Že v mezičase spolupracují s jinými - a někdy i těmi samými - na výrobě a prodeji jejich skutečných aut, je jen třešinkou na dortu bizarnosti tohoto dění.

Tohle vážně není historie, ale přetrvávající současnost. Důkazem budiž mimo jiné třeba zkopírované Porsche Macan od Zotye, které má velmi podobný zevnějšek i interiér. Že to není náhoda, dosvědčuje i fakt, že si k tomuto auto můžete přikoupit rozličná loga, která z něj něco jako Porsche udělají, za zlomek jeho skutečné ceny. A také fakt, že s tím ten samý výrobce pokračuje ve stejné praxi dál.

Za tohoto stavu bylo jen otázkou času, než se skutečné a falešné Porsche potkají na ulici. Je ale vážně ironií osudu, že se tento týden, podobně jako kdysi Range Rover Evoque se svým klonem, srazilo při jízdě Šanghají zbrusu nové Zotye SR9 alias rádoby-Porsche Macen v hodně tmavě vínové barvě se skutečným Porsche. Je trochu škoda, že skutečné Porsche je větší a starší Cayenne, paradoxně právě proto je ale obtížnější poznat, které auto je vůbec originální Porsche - leckdo řekne, že Zotye vypadá díky modernějšímu střihu lépe.

Podívejte se na to sami, setkání skutečného a falešného Evoque též připomeneme fotografiemi. A ještě tu máme někdejší blízký kontakt Mercedesu třídy G s klonem od BAIC - který dnes s Dailmerem velmi úzce spolupracuje, i když tato kopie vznikla na kooperaci obou firem zcela nezávisle...

Poznáte to pravé? Skutečné Porsche se srazilo s čínským klonem - 1 - Klon Zotye naboural skutecne Porsche 01Poznáte to pravé? Skutečné Porsche se srazilo s čínským klonem - 2 - Klon Zotye naboural skutecne Porsche 02
Srážka pseudoMacanu se skutečným Porsche...

Poznáte to pravé? Skutečné Porsche se srazilo s čínským klonem - 3 - landwind x7 naboural evoque 01Poznáte to pravé? Skutečné Porsche se srazilo s čínským klonem - 4 - landwind x7 naboural evoque 03Poznáte to pravé? Skutečné Porsche se srazilo s čínským klonem - 5 - landwind x7 naboural evoque 04Poznáte to pravé? Skutečné Porsche se srazilo s čínským klonem - 6 - landwind x7 naboural evoque 02
...připomíná loňský kontakt pseudoEvoque s originálem

Poznáte to pravé? Skutečné Porsche se srazilo s čínským klonem - 7 - Klon Zotye naboural skutecne Porsche 03
A v Číně můžete spatřit bok po boku kdejaký originál s plagiátem

Zdroj: Chiphell@Weibo přes CarNewsChina

Petr Miler

Další zajímavé články:

Diskuze 8 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše