Reklama

Rusové v beranicích vytáhli starou Ladu na nejnáročnější okruh, je prý jako Porsche

Aktuálně nejrychlejším produkčním autem Severní smyčky Nürburgringu je Porsche 911 GT2 RS. Lada 2101 není tak rychlá, něco ale oba vozy spojuje.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Rusové v beranicích vytáhli starou Ladu na nejnáročnější okruh, je prý jako Porsche

28.9.2017 | Petr Prokopec | 6 příspěvků

Aktuálně nejrychlejším produkčním autem Severní smyčky Nürburgringu je Porsche 911 GT2 RS. Lada 2101 není tak rychlá, něco ale oba vozy spojuje.

Pokud se alespoň trochu zajímáte o dění na Severní smyčce Nürburgringu, pak jistě víte, že v Zeleném pekle můžete potkat leccos - od nového držitele rekordu přes ostré hatchbacky až třeba po dodávky či autobusy. Nedávno se ale návštěvníkům nejnáročnějšího okruhu světa naskytla beztak neobvyklá podívaná. Rus Misha Charoudin, který si dříve říkal, pak zase neříkal a teď už si znovu říká Boosted Boris, totiž se svým kolegou vytáhli na Ring Ladu 2101, tedy legendární žigulík ve svém nejklasičtějším provedení.

Úsměvná je již samotná představovačka vozu, které upozorňuje také na zdířku pro zapalování nalevo od volantu po vzoru Porsche. Tento prvek je uzpůsobený co nejrychlejším startům na Le Mans, kde musíte k autu přiběhnout a naskočit do něj. A je tedy vhodnější moci startovat už během této operace. V Porsche je umístění motivováno skutečně tímto a německá auta se jej drží dodnes. Jestli za řešením Lady stojí totéž, nevíme, myslet si to ale můžeme.

Ale nežertujme jen, pozoruhodná je i samotná jízda. Ta má sice opravdu daleko k rekordním času pod sedm minut, s Mischou za volantem ale 2101 rozhodně není nejpomalejším vozem na okruhu. Po většinu času ji ovšem najdeme u pravé krajnice, kde jen občas dosáhne či dokonce překročí český dálniční limit.

Více se o voze, který měl vytočit kapitalisty až doběla, a zejména o dojmech z jeho řízení dozvíte z videa od samotného autora. My pak jen dodáme, že Lada 2101 vážila 955 kilogramů, přičemž zpočátku počítala s 1,2litrovým motorem o výkonu 60 koní. V kombinaci se čtyřstupňovou manuální převodovkou přitom nejvyšší rychlost činila něco přes 140 km/h.

Sedan zůstal ve výrobě do roku 1983, ještě o dva roky déle pak továrna v Togliatti montovala kombi verzi 2102. Nástupci pak sice byli značení jiným číslem, pořád šlo ale v základech o stejný vůz, jehož výroba skončila vlastně docela nedávno...

Rusové v beranicích vytáhli starou Ladu na nejnáročnější okruh, je prý jako Porsche - 1 - Lada 2101 Boosted Boris na Ringu videoscreen 01Rusové v beranicích vytáhli starou Ladu na nejnáročnější okruh, je prý jako Porsche - 2 - Lada 2101 Boosted Boris na Ringu videoscreen 02Rusové v beranicích vytáhli starou Ladu na nejnáročnější okruh, je prý jako Porsche - 3 - Lada 2101 Boosted Boris na Ringu videoscreen 03Rusové v beranicích vytáhli starou Ladu na nejnáročnější okruh, je prý jako Porsche - 4 - Lada 2101 Boosted Boris na Ringu videoscreen 04Rusové v beranicích vytáhli starou Ladu na nejnáročnější okruh, je prý jako Porsche - 5 - Lada 2101 Boosted Boris na Ringu videoscreen 05Rusové v beranicích vytáhli starou Ladu na nejnáročnější okruh, je prý jako Porsche - 6 - Lada 2101 Boosted Boris na Ringu videoscreen 06Rusové v beranicích vytáhli starou Ladu na nejnáročnější okruh, je prý jako Porsche - 7 - Lada 2101 Boosted Boris na Ringu videoscreen 07Rusové v beranicích vytáhli starou Ladu na nejnáročnější okruh, je prý jako Porsche - 8 - Lada 2101 Boosted Boris na Ringu videoscreen 08Rusové v beranicích vytáhli starou Ladu na nejnáročnější okruh, je prý jako Porsche - 9 - Lada 2101 Boosted Boris na Ringu videoscreen 09Rusové v beranicích vytáhli starou Ladu na nejnáročnější okruh, je prý jako Porsche - 10 - Lada 2101 Boosted Boris na Ringu videoscreen 10Rusové v beranicích vytáhli starou Ladu na nejnáročnější okruh, je prý jako Porsche - 11 - Lada 2101 Boosted Boris na Ringu videoscreen 11Rusové v beranicích vytáhli starou Ladu na nejnáročnější okruh, je prý jako Porsche - 12 - Lada 2101 Boosted Boris na Ringu videoscreen 12Rusové v beranicích vytáhli starou Ladu na nejnáročnější okruh, je prý jako Porsche - 13 - Lada 2101 Boosted Boris na Ringu videoscreen 13Rusové v beranicích vytáhli starou Ladu na nejnáročnější okruh, je prý jako Porsche - 14 - Lada 2101 Boosted Boris na Ringu videoscreen 14
Boosted Boris se na Ring vydal s Ladou 2101

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 6 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše