Tento stroj v plné nahotě ukazuje Achillovu patu moderních motorů aut

Moderní motory aut mají spoustu úžasných vlastností, o některé ale také zcela zbytně přišly. O čem je řeč, nejlépe předvede tento motor.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Tento stroj v plné nahotě ukazuje Achillovu patu moderních motorů aut

4.5.2018 | Mirek Mazal | 9 příspěvků

Moderní motory aut mají spoustu úžasných vlastností, o některé ale také zcela zbytně přišly. O čem je řeč, nejlépe předvede tento motor.

Automobilový trh v posledních letech zavalily menší přeplňované motory dopované turbodmychadly, které nahradily objemnější a víceválcové atmosféry. Éra downsizingu stihla prakticky všechny automobilky figurující na evropském kontinentu a jako taková nepřinesla nic dobrého - motory jsou násilně zmenšovány jen kvůli testům normované spotřeby, pozitivních aspektů provázejících tento trend bychom se dočkali i bez toho dílem přirozeného vývoje.

Přehnané zmenšování objemu a počtu válců současně s nezbytným zvyšováním výkonu očekávaným zákazníky se logicky podepisuje na životnosti některých komponentů. Třílitrový šestiválec z principu vydrží odolávat námaze déle než malý litrový turbo tříválec o stejném výkonu. Slabá místa byla odborníky dobře popsána.

Dalším, připusťme méně zásadním, ale o to bezprostředně citelným nedostatkem je méně vyvážený chod a hlavně nezáživný zvuk. Stačí se podívat na výtvor Rhyse Daviese a člověk kroutí hlavou, jak může někdo obdivovat současný směr motorismu a radovat se z principielně vadného tříválce. Tento automechanik vyrobil ze dvou motorů Yamahy o objemu 0,6 litru nový 1,2litrový vidlicový osmiválec. Objemově se přibližuje dnešní módě, ale zajímavější počet válců a přirozené plnění ukazují svoji příjemnou tvář.

Rhys nastartuje a div nezačnou opadávat obklady ze zdi. Agresivní zvuk V8 potěší každého jedince s benzínem kolujícím v žilách. Pochopitelně, tento motor zatím nemá tlumič výfuku, je ale jasné, i s ním ale půjde o umírněnější totéž. Když už downsizing, tak aspoň takový, bohužel ale víme, jak naivní přání to je...

Tento stroj v plné nahotě ukazuje Achillovu patu moderních motorů aut - 1 - Motor V8 z motorky zvuk foto 01Tento stroj v plné nahotě ukazuje Achillovu patu moderních motorů aut - 2 - Motor V8 z motorky zvuk foto 02
Takový projev by si zasloužila každá maloobjemová jednotka

Zdroj: Rhys Davies@Youtube

Mirek Mazal

Diskuze 9 příspěvků

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše